monia. Siitä se henkinen romahdus alkaa.
Alkoholi tuhoaa
totuussellaisenaan
19<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Mikähän se näistä olisi?
Primaarinen alkoholi?
sekundaarinen alkoholi?
tai ehkä
tertiäärinen alkoholi
Osalla saa kupolin lopullisesti pimeäksi :D
Metanoli
Etanoli
Propanoli
Butanoli
Pentanoli
Heksanoli
Heptanoli
Oktanoli
Nonanoli
Dekanoli
Undekanoli
Dodekanoli
Tridekanoli
Tetradekanoli
Pentadekanoli
Heksadekanoli
Heptadekanoli
Oktadekanoli
Nonadekanoli
Eikosanoli
Heneikosanoli
Dokosanoli
Trikosanoli
Tetrakosanoli
Pentakosanoli
Heksakosanoli
Heptakosanoli
Oktakosanoli
Nonakosanoli
Triakontanoli
just det
Pientä provo-jaskaa ,sori etyylialkoholihan se on, mikä pitää terveydenhuollon
ja viranomaiset kiireisenä ja maksaa yhteiskunnalle välittömästi ja välillisesti 4–14,5mrd € vuodessa (terveys haitat, rikokset, työkyvyttömyys etc...)
Ilkeät alkoholistit ne tuhoaa.
Huumeet on vielä haitallisempia, niihin jää helpommin ja pahemmin koukkuun.
Tilanne on myös ongelmallinen silloin jos hoidetaan mielenterveysongelmia päihteillä. Silloin henkilö ei saa terv. huoltojärjestelmältä juuri minkäänlaista apua psyyken ongelmiin.
Psyk. puolella todetaan, että päihdeongelma pitää hoitaa ensin ja diagnoosia ei voi antaa päihtyneelle ja että pitäisi ensin hoitaa päihdeongelma kuntoon ja sitten vasta keskittyä psyykeongelman selvittämiseen. Henkilö ehtii hajoamaan totaalisesti sinä aikana, kun ei mielenterveysongelmansa vuoksi jaksa/kykene hoitamaan päihdeongelmaansa, mutta ei saa myöskään saa apua psyykkiseen sairauteen.
vai sittenkin kana, ehkä molemmat oli luotuna yhtä aikaa...
Dopamiinitasot alhaalla, mikään ei tunnu miltään kun on laittanut korkin kiinni ja kaikki on jo koettu.
Alkoholi ei mitään tuhoa, jos sitä osaa ottaa oikein. Vika on henkilössä itsessään, joka sitä viinaa kurkkuunsa kaataa. Yksinkertainen parannuskeino alkoholismiin on laittaa pullon korkki kiinni ja kävellä joka kerta Alkon oven ohitse, eikä piipahtaa ovesta sisälle.
Suomessa on miljoona "oikein ottavaa" alkoholistia.
Aivan. Suomessa deekuja riittänee. Säälittäviä otuksia.
Oletko vammainen?
Alkkiksista tulee jossain vaiheessa vammaisia kun juovat aivonsa pihalle.
Jos ihminen kokee olevansa oma itsensä ja uskaltavansa puhua sydämensä äänellä vasta kun neuvoa-antavat on alla.
Mulla tapahtui rakkaudesta, alkoholi oli vaan sivu seikka siinä Kaikessa
Siksi varmaan on muurit kasvaneet ympärille
Päihteet JYRKKÄ JYRKKÄ EI.
Olenko kukkahattutäti?
En!
Voi ottaa vähän alkoholia, ihan ok niin.
Ei tarvi juoda paria pulloa edes.
Yksi riittää ja hitaasti nautittuna, ettei tuu humalaan.
En edes juo paljoa yhden vuoden aikana.
Siideri on parasta muuten.
Tämä Margarita-siideri.
Ja Coronna-olut.
Vau, ihanko totta. Tuota mä en ole ennen tiennytkään. Totta helvetissä tuon asian olen aina tiennyt. Alkoholi tuhoaa monta perhettä, pilaa lasten lapsuuden, pilaa sitä käyttävän ja hänen läheistensä elämän. Alkoholi tuhoaa monta elämää. Jotkut älypäät haluais vielä saada viinitkin kauppoihin myyntiin, ihan kuin ei olis tarpeeksi asti alkoholisteja tässä maassa.
Aloittaja vissiin huolehtii täällä jonkun juomisesta, mutt on mielessään tyytyväinen. Ei toiset pysty juopon juomista lopettamaan vaan se lopettaminen lähtee hänen omasta halustaan. Juoppo juo niin kauan ett mitta tulee täyteen tai terveys menee tai henki lähtee.
Totta. Piste.
et sinäkään tänne jää joit tai et