Sokeritoukkia

sokeritoukkia

Miksiköhän uudehkon (2011->) kerrostalon ylimmässä kerroksessa alkanut juoksentelemaan sokeritoukkia pesuhuoneessa? Huomasin yhden myös alakerran pyörävaraston lattialla. Kaikki viimeisen kuukauden aikana. Aikaisemmin niitä ei ole näkynyt.

6

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuholaiset_torakat_mamut

      Rapussasi asuu todennäköisesti mamuja.

    • PeeJiiPee

      Sokeritoukkia on lähes kaikkialla. Ei syytä huoleen.

      • vipeltäjiä

        Ja miksi???
        Ihmiset ovat niin saastaisia, Saamattomia, etteivät viitsi siivota edes kylpyhuoneen ja saunan hajulukkoja.
        Tai laittaa lattiakaivosuodattimia, niin elämä helppottuisi siltä osin.
        Etsivät vettä, eli WC-pöntönkansi kiinni.
        Elävät 4-6viikkoa, kunnes tulee uusia vipeltäjiä.
        Kun näitä sitten on armeija, ei syytä huoleen : /

        Ne kun syövät myöskin selloosaa, paperia ja tapetteja. Voivat siis vipetää ympäri huoneita ja oleskelevat jalkalistojenalla piilossa.Kiipeävätkin tapetoituja seinäpitkin.
        Irrota jalkalistat tai laita pensselillä listojen väliin/ alle myrkkyä, Baygon sirotetta tai vastaavaa.


    • Sokeritoukka on harmiton, laajalle levinnyt, mutta äklöttävä otus. Se syö eloperäistä lattioille ja nurkkiin kerääntyvää materiaalia mm. ihmisestä ja kotieläimistä irtoavaa ihosolukkoa ja likaa. Sokeritoukka ei viihdy oikein kuivissa tiloissa, siksi sen helpoimmin löytääkin kylpyhuoneista ja niiden lähettyviltä. Vaikeaa niitä on nälkäänkään tappaa, koska sokeritoukat voivat selvitä ravinnotta jopa vuoden.

    • Helppo ja toimiva toukkapyydys: Pieni kulho, jonne perunajauhoa 1tl Kulho seinänviereen ja kuppi täyttyy sokeitoukista tuossa tuokiossa.
      Sokeritoukat tykkäävät tärkkelyksestä ja kulhosta kun ei kiivetä ylös, kun sinne
      sujahtaa. Kulho viemärin tai paikkaan missä sokeritoukkia ilmenee, mutta niin että
      seinääpitkin tai jonkinmoisella sillallä kulhoon on helppo päästä.
      Itsekkä muutama takkapuu siltana.. ja kuppi täyttyy hetkessä!
      Hävitä huolellisesti vaikak takanpesään tai suljetussa muovipussissa roskiin.
      Itsellä on wc-käsienpesualtaan alla kuppi sekä suihkuhuoneessa keittiön lattialla ja jokapaikasta on ansan tullut sokeritoukkia. Kylpyhuoneesta jopa ihan pieniä poikasia eksyy kulhoon, joten tämä ansa todellakin toimii!

    • vbdvhds

      elävät jopa 4 vuotta muistaakseni, eivät lisäänny räjähdysmäisesti jos ei ole tyyliin joku vesivahinko asunnossa. syövät kaikkea ruoanmuruista, ihmishiuksista ja ihosolukosta lähtien.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      904
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      768
    3. 55
      725
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      43
      694
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      654
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      44
      640
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      629
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      570
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      516
    Aihe