Sokeritoukkia

sokeritoukkia

Miksiköhän uudehkon (2011->) kerrostalon ylimmässä kerroksessa alkanut juoksentelemaan sokeritoukkia pesuhuoneessa? Huomasin yhden myös alakerran pyörävaraston lattialla. Kaikki viimeisen kuukauden aikana. Aikaisemmin niitä ei ole näkynyt.

6

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuholaiset_torakat_mamut

      Rapussasi asuu todennäköisesti mamuja.

    • PeeJiiPee

      Sokeritoukkia on lähes kaikkialla. Ei syytä huoleen.

      • vipeltäjiä

        Ja miksi???
        Ihmiset ovat niin saastaisia, Saamattomia, etteivät viitsi siivota edes kylpyhuoneen ja saunan hajulukkoja.
        Tai laittaa lattiakaivosuodattimia, niin elämä helppottuisi siltä osin.
        Etsivät vettä, eli WC-pöntönkansi kiinni.
        Elävät 4-6viikkoa, kunnes tulee uusia vipeltäjiä.
        Kun näitä sitten on armeija, ei syytä huoleen : /

        Ne kun syövät myöskin selloosaa, paperia ja tapetteja. Voivat siis vipetää ympäri huoneita ja oleskelevat jalkalistojenalla piilossa.Kiipeävätkin tapetoituja seinäpitkin.
        Irrota jalkalistat tai laita pensselillä listojen väliin/ alle myrkkyä, Baygon sirotetta tai vastaavaa.


    • Sokeritoukka on harmiton, laajalle levinnyt, mutta äklöttävä otus. Se syö eloperäistä lattioille ja nurkkiin kerääntyvää materiaalia mm. ihmisestä ja kotieläimistä irtoavaa ihosolukkoa ja likaa. Sokeritoukka ei viihdy oikein kuivissa tiloissa, siksi sen helpoimmin löytääkin kylpyhuoneista ja niiden lähettyviltä. Vaikeaa niitä on nälkäänkään tappaa, koska sokeritoukat voivat selvitä ravinnotta jopa vuoden.

    • Helppo ja toimiva toukkapyydys: Pieni kulho, jonne perunajauhoa 1tl Kulho seinänviereen ja kuppi täyttyy sokeitoukista tuossa tuokiossa.
      Sokeritoukat tykkäävät tärkkelyksestä ja kulhosta kun ei kiivetä ylös, kun sinne
      sujahtaa. Kulho viemärin tai paikkaan missä sokeritoukkia ilmenee, mutta niin että
      seinääpitkin tai jonkinmoisella sillallä kulhoon on helppo päästä.
      Itsekkä muutama takkapuu siltana.. ja kuppi täyttyy hetkessä!
      Hävitä huolellisesti vaikak takanpesään tai suljetussa muovipussissa roskiin.
      Itsellä on wc-käsienpesualtaan alla kuppi sekä suihkuhuoneessa keittiön lattialla ja jokapaikasta on ansan tullut sokeritoukkia. Kylpyhuoneesta jopa ihan pieniä poikasia eksyy kulhoon, joten tämä ansa todellakin toimii!

    • vbdvhds

      elävät jopa 4 vuotta muistaakseni, eivät lisäänny räjähdysmäisesti jos ei ole tyyliin joku vesivahinko asunnossa. syövät kaikkea ruoanmuruista, ihmishiuksista ja ihosolukosta lähtien.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      249
      45399
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      33
      11272
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      211
      10902
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9731
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8538
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      230
      6539
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3230
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2269
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      39
      1747
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1540
    Aihe