Mikä rikkoo putkimoottoria

sähköshamaani

Rullaverhossa on ns. putkimoottori kaukosäädöllä. Moottori käyttää sähköä 230 V. Käyttö = kaukosäädöllä. Laite ok mutta ajatus on että toimii maailmantappiin kun ei ole sen kummempi toiminen. Kytketty verkkoon.
Kuitenkin moottori menee rikki, - niin miten se menee rikki ? Eli mikä saa moottorin rikkoutumaan ihan vaan itekseen ??
Suljetaan pois ylikuumeneminen koska siinä on ylikuumenemis suoja eli katkaisee virran automaattisesti ja odottaa kun jäähtyy ja taas pelittää. Moottori on kotelossaan eikä siihen tarvi koskea ja kuitenkin hajoaa itsekseen ja ei auta muu kuin vaihtaa uusi moottori muutamalla sadalla eurolla.
Mikä vois aiheuttaa moottorin rikkoutumisen ??

6

226

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 196

      Eipä osaa noilla lähtötiedoilla arvata. Hajoaako moottorista alennusvaihteen hammaspyörästö vai käämitys?

    • Porno-Jalmari

      Luulenpa laitteen olevan riivatun, hanki manaaja avuksi.

    • SuunnitteluvikaVarmaan

      Todennäköinen rikkoutumissyy on joko alennusvaihde tai nimenomaan se ylikuumeneminen. Tuo mainitsemasi ylikuumenemissuoja taitaa olla tarkoitettu vain "hätävaraksi" tilapäiskäyttöön. Jos se toimii päivittäin, se ei kestä pitkään.

      • moottorimies_

        Alennusvaihde on ilmeisesti planeettavaihde halvoilla muovipyörillä ja huonoilla laakereilla. Jumitilanteessa vaihteeseen tule paha ylikuormitus johon moottorin ylikuumenemissuoja ei auta mitään.
        Toimivatko rajakytkimet oikein ?


    • Anonyymi

      Tohtiiko tuota tilata olin ajatellut tilata tuollaisen pienehkön kääntyvän aurinko
      Keräinmaston kääntämiseen. Veto 70-80 kg kestäisköhän tuo vehje siinä automatiikka. JH.

    • Anonyymi

      Tuo vetovoima riittää vain nostamaan tämän ikäisen aloituksen, ei juuri muuta...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3315
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3127
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2508
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      2406
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1933
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1435
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1169
    Aihe