Venäjän voittoisat iskut Syyriassa.Venäjä

Venäjä jatkaa edelleen tehokkaasti terrorismin vastaista taistelua.
Viimeisen kahden vuorokauden aikana venäläiset lentokoneet ovat tehneet iskuja Isisin ja al-Nusran rintaman 237 kohteeseen.
Damaskon maakunnassa tuhottiin terroristien ammusvarasto, Homsin maakunnassa islamistien maanalaiset suojat ja tykistön asemat, Aleppon seudulla ammusvarasto ja ulkolaisten palkkasotilaiden harjoituskeskus, Latakiassa al-Nusran rintaman komentokeskus. (Lähde: fi.sputniknews.com)

USA ja muut länsimaat ovat osoittaneet kyvyttömyytensä terrorismin vastustamisessa. Ne osaavat vain soittaa suutaan Venäjää vastaan. Se ei auta terrorismin vastaisessa taistelussa tippaakaan.

12

72

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Abrahamm

      Nyt vain takaisin muuttoliike käyntiin turvallisille alueille.

      Roisto Hillary Clinton kehoitti olla äänestämättä Syyrian parlamentti ja Presitentin vaalissa, on siinä akalla demokratia ?

    • HutoiHommia

      Vaan ovat ne silti surkuhupaisia nämä venäläisten kuvat "täsmäpommituksistaan".

      Kun USA:n joukot lähettivät Persianlahden sodasta kuvaan lentokoneiden täsmäpommituksista, hiusristikko osoitti vaikkapa ammusvaraston ulko-oveen. Siihen myös osuttiin. Venäläisten pommituksissa osumat ovat vain samalla ruutunäytöllä, eivät lähelläkään tähtäysristikkoa. Maastossahan tämä tarkoittaa osumia kymmenien hehtaarien alueelle kohteen keskipisteestä; siis käytännössä siviilien niskaan lankeavia pommituksia. Tästähän syyrialaiset ovat venäläisiä pommitusten alusta lähtien syyttäneet.

      Näillä hehtaaripommituksilla ei ole Syyrian konfliktin ratkaisemiseksi mitään merkitystä. Muistuttavat suuresti natsi-Saksan sekaantumista siviilien pommittamisen muodossa Espanjan sisällissotaan 1930-luvulla.

      • Jönas77

        Asiantuntijoiden mukaan Venäjä ei kykene niin täsmällisiin iskuihin kuin läntiset asejärjestelmät. Sen vuoksi pommeja osuu paljon siviileihin ja terroristien tappiot jäävät vähäisiksi.


      • Taashourija

        Jenkithän äsken sairaalan Pakistanissa. Mene pihalle läsyttää jenkkitarkuudesta!


      • ItseHourit

        Sillä tapauksella ei ollut täsmäpommituksien osumatarkkuuden kanssa mitään tekemistä.


      • Kuhansinnepäin
        ItseHourit kirjoitti:

        Sillä tapauksella ei ollut täsmäpommituksien osumatarkkuuden kanssa mitään tekemistä.

        Jenkkien toleranssit?


      • perussuomalainen12
        Taashourija kirjoitti:

        Jenkithän äsken sairaalan Pakistanissa. Mene pihalle läsyttää jenkkitarkuudesta!

        Venäläiset eivät piittaa kansasat edes omassa maassaan, puhumattakaan nyt jostain Syyriasta.


    • erommeli

      Syyriassa riittää hiekkaa ja kivikkoa Venäjän pommituksille ja isolle toleranssille!

      • Mikähölö

        Eivät tuhoa sairaaloita ja tapa siviilejä, kuten jenkkiretkut!


      • heheheheeeh

        Juu eihän ryssät siviilejä ikinä tapa... tappavat jopa omia kansalaisiaan xDD


    • Rauhamaailmaan

      Myönnetään kerrankin, että Venäjä tosi hyvä ja toivotaan, että toinen hyvä USA nato alkavat tehdä yhteistyötä ja saadaan rauha maailmaan.

    • Päkmanni

      Melkoinen määrä lapsiuhreja summittaisen pommituksen tuloksena. Sitä ei tiltujen valehtelu miksikään muuta.
      Muuten, milloin ISIS iskee seuraavan kerran? Kuka uskaltaa nousta venäläiseen matkustajakoneeseen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      73
      1565
    2. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      97
      1133
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      30
      1020
    4. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      164
      987
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      30
      913
    6. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      105
      904
    7. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      55
      839
    8. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      129
      804
    9. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      30
      798
    10. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      185
      760
    11. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      727
    12. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      674
    13. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      48
      668
    14. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      12
      615
    15. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      86
      580
    16. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      577
    17. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      568
    18. Miksi et voi avata...

      Meidän yhteyttä?
      Ikävä
      41
      520
    19. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      517
    20. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      47
      510
    Aihe