Porkkananhituja ja muuta lehtien sekaan?

Helppokomposti

Ajattelin tehdä erittäin yksinkertaisen kompostin.
Luin yhdestä kirjasta, että jos laittaa mustaan muovipussiin lehtiä, panee pussin kiinni, tekee reikiä pussiin ja antaa olla ulkona talven yli, niin keväällä on hyvää kompostia.

Niinpä olen nyt kerännyt lehdet pussiin.
Voinko laittaa sekaan myös muuta, esim porkkanan ja omenan, appelsiinin kuoria?
Ken tietää?

En oo kompostoinut aikaisemmin, enkä rupee tekemään/ostamaan erityistä kompostia.

5

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pissaa_päälle

      Pissaa päälle niin homma nopeutuu huomattavasti.

    • Tukiainetta

      Pihan ja puutarhan jätteet voi kompostoida avokompostissa. Myös ruoanlaiton kasvisten perkausjätteet voi laittaa samaan kompostiin, mutta ei mitään muita ruokajätteitä. Puutarhakompostia voi käyttää myös talouskompostin tukiaineena. Ruokajätteen kompostointi vaatii tukiainetta noin 90% kompostin koko massasta. Typpilisäys on tarpeen olkoon tukiaine mitä tahansa. Puuuceee jäte vähentää typpilisän tarvetta.

    • Talvellajäätyy

      Se pussillinen lehtikariketta jäätyy ja kompostoituu vasta seuraavana kesänä. Puutarha ja pihajätekompostin voi tehdä syksylläkin ja riittävän iso komposti voi toimia talvenkin yli. Yleensä syksyn puutarha ja pihajäte kasataan kompostiin ja seuraavana keväänä siihen lisätään kevätharavointijäte ja puutarhanhoitojäte pensaiden oksat haketettuina ja komposti käynnistetään.

    • Avokomposti

      Pussi ei ole riittävän hyvä hiiriä ja rottia vastaan. Se on siis avokomposti.

      • Typpilisäys

        Piha ja puutarhajätteen voi kompostoida avokompostissa. Typpilisäys tehostaa kompostin toimintaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45359
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      31
      11240
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2239
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1639
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe