Suomi on pakkoruotsitettu ja kaikki puhuvat täydellistä ruotsia?
Vastaukset 7
- huusiann
Se ei ole tärkeää enää silloin. Sitä ennen joudumme kärsimään syrjinnästä ja rasismista ja identiteettimme vähättelystä.
- Edelleenepätietoinen
Mutta täytyyhän tämän ruotsittamisen johtaaa johonkin. Nostaako se suomen bkt:ta, muutummeko paremmiksi ihmisiksi,nostaako se palkkoja, kilpailukykyä, paraneeko viihteen taso? Toivoisin vastauksia tähän koska eivät kai svekot sentään kiusallaan tälläistä tekisi, vai tekisivätkö?
- svekoutopia
Tuo on svekoutopia, joka ei koskaan toteudu. Päinvastoin. Suomi suomenkielistyy tasaisen varmasti. Mitä nyt uusia pikku vähemmistökieliä tulee mamutulvan mukana.
- lopputulos
Suomalaisia on yritetty ruotsittaa jo TUHAT vuotta ja tulos on tunnetun kehno.
Lopputuloksena on ruotsinkielisyyden väheneminen.
Nettifennon kannattaisi vähäksi aikaa unohtaa pakkoruotsi ja miettiä isompaa ongelmaa: Miten saada nykylapset kiinnostunmaan kielistä ylipäänsä. Koululaisten kielitaidossa ei ole kehumista ja yleissivistyskin on huono. Oppilailta ei vaadita enää mitään, tärkeintä tunneilla on viihtyminen (että on kivaa koko ajan). Jos tämä jatkuu, niin meillä ei kohta ole kielten osaajia ollenkaan. Siinä vaiheessa on yksi lysti, onko meillä pakkoruotsi vai ei, sillä pakkoruotsi ei ole koskaan estänyt kieltenopiskelua saati koulussa menestymistä.
- saanis78
Mukavaa, että saadaan palstalle uusia keskustelijoita. Kaikki keskustelijat eivät kuitenkaan välttämättä ole työeläkeläisiä, kuten sinä.
- HyväStan
saanis78 kirjoitti:
Mukavaa, että saadaan palstalle uusia keskustelijoita. Kaikki keskustelijat eivät kuitenkaan välttämättä ole työeläkeläisiä, kuten sinä.
Jaahas! Stan Saanilakin liittyi mukaan. Olet niitä harvoja fiksuja suruja.
Olethan sanonut: " Suomenkielisten kieliopinnot ovat TÄYSIN heidän oma asiansa."
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2052039
Ei enää ulkoteltta ruokaa.
Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,481196Jos sussa toisessa on yhtään miestä
Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te1741092- 81976
En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen
Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää56871- 100782
- 70781
Mitä eroavaisuuksia sinulla on
kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?77737Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.340678- 26661