Suomi on pakkoruotsitettu ja kaikki puhuvat täydellistä ruotsia?
Mitä sitten tapahtuu kun koko
7
57
Vastaukset
- huusiann
Se ei ole tärkeää enää silloin. Sitä ennen joudumme kärsimään syrjinnästä ja rasismista ja identiteettimme vähättelystä.
- Edelleenepätietoinen
Mutta täytyyhän tämän ruotsittamisen johtaaa johonkin. Nostaako se suomen bkt:ta, muutummeko paremmiksi ihmisiksi,nostaako se palkkoja, kilpailukykyä, paraneeko viihteen taso? Toivoisin vastauksia tähän koska eivät kai svekot sentään kiusallaan tälläistä tekisi, vai tekisivätkö?
- svekoutopia
Tuo on svekoutopia, joka ei koskaan toteudu. Päinvastoin. Suomi suomenkielistyy tasaisen varmasti. Mitä nyt uusia pikku vähemmistökieliä tulee mamutulvan mukana.
- lopputulos
Suomalaisia on yritetty ruotsittaa jo TUHAT vuotta ja tulos on tunnetun kehno.
Lopputuloksena on ruotsinkielisyyden väheneminen.
Nettifennon kannattaisi vähäksi aikaa unohtaa pakkoruotsi ja miettiä isompaa ongelmaa: Miten saada nykylapset kiinnostunmaan kielistä ylipäänsä. Koululaisten kielitaidossa ei ole kehumista ja yleissivistyskin on huono. Oppilailta ei vaadita enää mitään, tärkeintä tunneilla on viihtyminen (että on kivaa koko ajan). Jos tämä jatkuu, niin meillä ei kohta ole kielten osaajia ollenkaan. Siinä vaiheessa on yksi lysti, onko meillä pakkoruotsi vai ei, sillä pakkoruotsi ei ole koskaan estänyt kieltenopiskelua saati koulussa menestymistä.
- saanis78
Mukavaa, että saadaan palstalle uusia keskustelijoita. Kaikki keskustelijat eivät kuitenkaan välttämättä ole työeläkeläisiä, kuten sinä.
- HyväStan
saanis78 kirjoitti:
Mukavaa, että saadaan palstalle uusia keskustelijoita. Kaikki keskustelijat eivät kuitenkaan välttämättä ole työeläkeläisiä, kuten sinä.
Jaahas! Stan Saanilakin liittyi mukaan. Olet niitä harvoja fiksuja suruja.
Olethan sanonut: " Suomenkielisten kieliopinnot ovat TÄYSIN heidän oma asiansa."
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M557194Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1223929Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v463846Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn522555Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e592235Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka352081KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2492032Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu21872Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj351653- 801352