Luin vuosia sitten aikakausilehdestä, että lestadiolaiskulttuurissa on edullista kasvaa suuressa perheessä. Näin siksi, että suuren perheen tytön ovat todennäköisemmin itsekin hyviä synnyttäjiä. Tätä ominaisuutta lestadiolaismiehet arvostavat yli kaiken - ei ole suvaittavaa, että vaimo kuolee tai muuttuu hedelmättömäksi jo kuuden lapsen jälkeen. Suuren perheen tytöt on siten helpompaa naittaa lestadiolaismiehille. Jokainen lastensa etua ja tulevaisuutta ajatteleva lestadiolaisvanhempi haluaa lapsilleen paljon sisaruksia ja kieltäytyy siksi ehkäisystä ja abortista.
Näin siis voidaan kumota väite, jonka mukaan suuri lapsikatras on vääryys lapsia kohtaan.
(Tuli vain mieleen, kun ulkomaisessa tv-dokumentissa kerrottiin samanlaisesta piirteestä eräässä afrikkalaisyhteisössä.)
Näin siis voidaan kumota väite, jonka mukaan suuri lapsikatras on vääryys lapsia kohtaan.
(Tuli vain mieleen, kun ulkomaisessa tv-dokumentissa kerrottiin samanlaisesta piirteestä eräässä afrikkalaisyhteisössä.)
Vastaukset 7
Vanhimmat
Lestadiolaoset ja muut etniset ryhmät. Suu selällään joka paikassa. Eihän teidän kannatakkaan aborttia käyttää, mitä enemmän teitä on, sitä vahvemmaksi tyhmine yhteisöne muka tulette. Mutta kompastutte kyllä omiin tekopyhiin helmoihinne, joihin on kirjailtu pöpejä oppejanne.
Ei se ihmisen lisääntyminen niin kauhean helppoa ole, joten kyllä sitä aika usein on oltava naisen selällään ja haarat levällään että niitä lapsia saadaan aikaan. Taitavat siis olla melkoisen seksihullua porukkaa uskovaiset.
Sitä minä en ymmärrä että miksi pitää vieläkin lisääntyä, kun Maa on jo täytetty...
Lestadiolaiset ovat yhteisöineen lähes ainoita joilla on munaa vielä vastustaa nykyistä elämänmenoa, jossa kaikenlainen rakkaus tapetaan määrätietoisesti.
Täälläkään ei ole pilkan kohteena lestadiolaisuus vaan rakkaus. Jumalan ja rakkauden tilalla nykyihminen palvoo omaa egoaan ja päihteitä.
T. PYL
PS. Mitä oikeutta teillä on arvostella lestadiolaisten yksityistä tapaa rakentaa perhettä. Ei mitään. Lestadiolaisilla on laillinen oikeus tehdä näissä asioissa mitä huvittaa. Jos ette hyväksy sitä, äänestäkää vaaleissa vaikka uusnatseja luuserit!
Kyllä ne on lestadiolaiset, jotka saavat täällä välillä ansionsa mukaan... Tehkööt mitä huvitta itselleen mutta PITÄKÖÖT sen omana asianaan kans.
Jännä homma, että täällä sama ihminen (PYL)vaahtoaa siitä kuinka lestadiolaisilla on laillinen oikeus elämäänsä, kun taas tuolla ylempänä vaahtoaa, että naisilla ei olisi oikeutta aborttiin, vaikka siihenkin on laillinen oikeus...
epätasa-arvoa ihmisten kesken?
Jospa tietämättömät eivät esittelisi täällä itse keksimiään selityksiä lestadiolaisten perheiden paljoista lapsista.
Lestadiolaiset saavat lapsia. Lapset eivät ole vahinkoja eivätkä suunniteltuja kuten eivät perheetkään. Piste.
Mitään omatekoisia sosiologioita ei kannata alkaa väsäämään ryhmästä, josta ei mitään tiedä.