renkaat hajoaa

Huonotkumit

Huomasin tänään renkaita vaihtaessa että toinen etu ja toinen takarenkaista olivat melkein haljenneet kulutuspinnaltaan. Kyseessä 2010 Ceedin alkuperäis asennus Michelinit. Liekö sattumaa että sattunut 2 huonoa rengasta vai onkohan kenties yleisempikin vika kyseisissä renkaissa. Kulutuspintaa vielä olisi ollut parin kesän ajoon mutta runko pettänyt. Onneksi eivät ajossa hajonneet, olis voinu käydä huonostikin.

8

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eläke-ukko

      Oilisikohan tullut ajeltua liian pienillä rengaspaineilla. Onnistuin joskus turmelemaan Dugatossa kaikki renkaat. Kuormaan nähden liian pienet paineet.

    • misuttaako

      Michelin ukko on kusettanna koreankinneri tehdasta!

    • autotyttö

      No tästä syystä renkaita ei suositella käytettävän, jos ne on yli 5v vanhat. Vaikka olis pintaa niin rengas ei ole enää hyvässä kunnossa. Siitä kyljestähän näkee milloin se rengas on valmistettu, ties vaikka oli pari vuotta ennen autoa..

      • nouhätäUusiaSaaKaupasta

        ei uusasennusrenkaina ole vanhentuneita renkaita.
        Hankittu kakkoslaatua halvalla, kuten aasialaisilla on tapana.


    • Jaakko_M

      Hanki tilalle kunnon Hankookit tai Kumhot niin johan kestää ja ovat hyvät ajaa.

    • Jeejew

      Perkele osta kunnon renkaita etkä mitää paskoja vai eikö rahat riitä perkele

      • Daadaataas

        Lukisit sinä ensin ajatuksen kanssa aloituksen, ennen kuin alat kommentoida.


    • puupeli1

      Sama ilmiö on minunkin Kiassani, vaikka renkailla on ajettu vasta kaksi kesää. Alkuperäisrenkaiden merkki on Nexen, ja kuvioiden pohjasta kumi on kauttaaltaan halkeillut. Paineita olen pitänyt hieman yläkanttiin, eli noin 2.4 - 2.6 bar, ja kulutuspintaa on jäljellä noin 4 mm.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      126
      5666
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      98
      4866
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4824
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      395
      2429
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      131
      2360
    6. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      2
      2017
    7. 112
      1923
    8. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1627
    9. 383
      1387
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      60
      1233
    Aihe