Maan hallitus vahvisti lokakuun lopulla esittävänsä liikeaikalain kumoamista, mikä vapauttaisi kauppojen ja parturi-kampaamoiden aukiolot kokonaan. PAMin Koivuniemi kritisoi hallitusta epätasapuolisuuden harrastamisesta. Jos liikeaikalain vapautus menee eduskunnassa läpi, tuo se S-ryhmälle käytännössä monopoliaseman, uskoo Palvelualojen ammattiliitto PAMin järjestöjohtaja Niina Koivuniemi PAMin tiedottessa.
S-ryhmän päivittäistavarakaupan markkinaosuus oli viime vuonna 45,7 prosenttia.
- Pienet myymälät ja marketit todennäköisesti kuolevat aukiolojen vapautumisen myötä. Jos esitys menee läpi, S-ryhmä ylittää 50 prosentin markkinaosuuden päivittäistavarakaupasta hyvin nopeasti, Koivuniemi sanoo.
Kun kauppojen aukioloja laajennettiin edellisen kerran, sen luvattiin tuovan lisää työtä, mutta PAMin mukaan niin ei käynyt.
- Sen sijaan osa-aikaisten työntekijöiden määrä on kasvanut koko vähittäiskaupassa ja erityisesti päivittäistavarakaupassa. Vähittäiskaupassa tehtyjen työtuntien määrä palkansaajaa kohden on laskenut vuodesta 2010. Vastaavaa laskua ei ole tapahtunut yleisesti palkansaajilla. Vuonna 2014 vähittäiskaupan työntekijöistä 39 prosenttia oli osa-aikaisia ja keskimääräinen viikkotyöaika 30 tuntia, liitto luettelee.
PAM pelkää, että sama käy nytkin, ja jo ennestään osa-aikaisten työntekijöiden tunnit vain jakaantuisivat yhä useammalle päivälle.
Hallitus esittää kauppojen aukiolon vapauttamista liikeaikalaki kumoamalla. Eduskunnan on tarkoitus käsitellä esitys niin, että muutos tulisi voimaan mahdollisimman pian, todennäköisesti ensi vuoden alusta.
MSN NEWS
AUKIOLOAJOILLA S-KAUPALLE MONOPOLIASEMA
vainässästä
1
175
Vastaukset
- kkljlkkl
Sama lakihan koskee kaikkia kauppoja, ei yksin S-ketjua. S-ketjuon ollut jo ennestään asiakasystävällinen, kuin sillä on ollut pikku myymälöitä miltei joka kaupunginosassa, eikä vain suurmarketteja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.2591585IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk311481Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1501229Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast4701027- 1361008
Olimmeko molemmat
ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.73933Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!
Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.72931Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää422865Mun on ikävä sua J ,
Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan47852Kesä ja nuorison mopoilu
Tänään neljä mopoa ajelivat yöllä ihan miten sattuu pitkin kyliä liikenteenjakajan väärältä puolelta hirveää ylinopeutta136818