AUKIOLOAJOILLA S-KAUPALLE MONOPOLIASEMA

vainässästä

Maan hallitus vahvisti lokakuun lopulla esittävänsä liikeaikalain kumoamista, mikä vapauttaisi kauppojen ja parturi-kampaamoiden aukiolot kokonaan. PAMin Koivuniemi kritisoi hallitusta epätasapuolisuuden harrastamisesta. Jos liikeaikalain vapautus menee eduskunnassa läpi, tuo se S-ryhmälle käytännössä monopoliaseman, uskoo Palvelualojen ammattiliitto PAMin järjestöjohtaja Niina Koivuniemi PAMin tiedottessa.

S-ryhmän päivittäistavarakaupan markkinaosuus oli viime vuonna 45,7 prosenttia.

- Pienet myymälät ja marketit todennäköisesti kuolevat aukiolojen vapautumisen myötä. Jos esitys menee läpi, S-ryhmä ylittää 50 prosentin markkinaosuuden päivittäistavarakaupasta hyvin nopeasti, Koivuniemi sanoo.

Kun kauppojen aukioloja laajennettiin edellisen kerran, sen luvattiin tuovan lisää työtä, mutta PAMin mukaan niin ei käynyt.

- Sen sijaan osa-aikaisten työntekijöiden määrä on kasvanut koko vähittäiskaupassa ja erityisesti päivittäistavarakaupassa. Vähittäiskaupassa tehtyjen työtuntien määrä palkansaajaa kohden on laskenut vuodesta 2010. Vastaavaa laskua ei ole tapahtunut yleisesti palkansaajilla. Vuonna 2014 vähittäiskaupan työntekijöistä 39 prosenttia oli osa-aikaisia ja keskimääräinen viikkotyöaika 30 tuntia, liitto luettelee.

PAM pelkää, että sama käy nytkin, ja jo ennestään osa-aikaisten työntekijöiden tunnit vain jakaantuisivat yhä useammalle päivälle.

Hallitus esittää kauppojen aukiolon vapauttamista liikeaikalaki kumoamalla. Eduskunnan on tarkoitus käsitellä esitys niin, että muutos tulisi voimaan mahdollisimman pian, todennäköisesti ensi vuoden alusta.
MSN NEWS

1

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kkljlkkl

      Sama lakihan koskee kaikkia kauppoja, ei yksin S-ketjua. S-ketjuon ollut jo ennestään asiakasystävällinen, kuin sillä on ollut pikku myymälöitä miltei joka kaupunginosassa, eikä vain suurmarketteja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      339
      11906
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      360
      7999
    3. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      3253
    4. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      98
      2278
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      156
      2239
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      8
      1666
    7. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      110
      1271
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      56
      1116
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      26
      908
    10. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      803
    Aihe