Maan hallitus vahvisti lokakuun lopulla esittävänsä liikeaikalain kumoamista, mikä vapauttaisi kauppojen ja parturi-kampaamoiden aukiolot kokonaan. PAMin Koivuniemi kritisoi hallitusta epätasapuolisuuden harrastamisesta. Jos liikeaikalain vapautus menee eduskunnassa läpi, tuo se S-ryhmälle käytännössä monopoliaseman, uskoo Palvelualojen ammattiliitto PAMin järjestöjohtaja Niina Koivuniemi PAMin tiedottessa.
S-ryhmän päivittäistavarakaupan markkinaosuus oli viime vuonna 45,7 prosenttia.
- Pienet myymälät ja marketit todennäköisesti kuolevat aukiolojen vapautumisen myötä. Jos esitys menee läpi, S-ryhmä ylittää 50 prosentin markkinaosuuden päivittäistavarakaupasta hyvin nopeasti, Koivuniemi sanoo.
Kun kauppojen aukioloja laajennettiin edellisen kerran, sen luvattiin tuovan lisää työtä, mutta PAMin mukaan niin ei käynyt.
- Sen sijaan osa-aikaisten työntekijöiden määrä on kasvanut koko vähittäiskaupassa ja erityisesti päivittäistavarakaupassa. Vähittäiskaupassa tehtyjen työtuntien määrä palkansaajaa kohden on laskenut vuodesta 2010. Vastaavaa laskua ei ole tapahtunut yleisesti palkansaajilla. Vuonna 2014 vähittäiskaupan työntekijöistä 39 prosenttia oli osa-aikaisia ja keskimääräinen viikkotyöaika 30 tuntia, liitto luettelee.
PAM pelkää, että sama käy nytkin, ja jo ennestään osa-aikaisten työntekijöiden tunnit vain jakaantuisivat yhä useammalle päivälle.
Hallitus esittää kauppojen aukiolon vapauttamista liikeaikalaki kumoamalla. Eduskunnan on tarkoitus käsitellä esitys niin, että muutos tulisi voimaan mahdollisimman pian, todennäköisesti ensi vuoden alusta.
MSN NEWS
AUKIOLOAJOILLA S-KAUPALLE MONOPOLIASEMA
vainässästä
1
90
Vastaukset
- kkljlkkl
Sama lakihan koskee kaikkia kauppoja, ei yksin S-ketjua. S-ketjuon ollut jo ennestään asiakasystävällinen, kuin sillä on ollut pikku myymälöitä miltei joka kaupunginosassa, eikä vain suurmarketteja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 785306
- 1253634
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj413526- 513124
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262788Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan72329- 242111
- 1992010
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh4331669Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91588