Tanska: Tulijat halutaan raiskauskursseille
Koulutus
01-11-2015
Enemmistö Tanskan valtiopäivillä istuvista haluaisi aloittaa maahantulijoille pakolliset seksuaalimoraalikurssit, jotta tulijoiden tekemien raiskausten määrä saataisiin laskuun. Aihe on ajankohtainen, kun kolme eritrealaista napattiin juuri kiinni maannaisensa joukkoraiskauksesta.
Kaikille asyylipaikanhakijoille ja perheenyhdistämisen varjolla maahan tuleville tulisi opettaa tanskalaista seksuaalimoraalia jokaisen tulijan saamaan kielikoulutuksen yhteydessä. Ajatuksella on enemmistön tuki Tanskan kansankäräjillä.
Tulijat ja heidän jälkeläisensä ovat yliedustettuina raiskaustilastoissa ja asialle haluttaisiin tehdä jotain. Tanskassa vuosien 2004 ja 2013 välisenä aikana 615 henkilöä on tuomittu raiskauksesta ja heistä 212, eli 34,5%, oli tulijoita tai heidän jälkeläisiään.
Norjassa vastaava koulutus käynnistyi jo 2011, jolloin vastaanottokeskuksissa alettiin pitämään viiden tunnin mittaisia raiskauksenestokursseja. Kursseilla tulijoille opetetaan muun muassa, että pusu ei tarkoita seksiin myöntymistä.
”Todellisuudessa teemme tulijoille karhunpalveluksen, mikäli emme opeta heille näitä asioita. He juttelevat mielellään ja ovat halukkaitta saamaan oppia tästä aiheesta. Heillä on paljon seksuaalimoraaliin liittyviä kysymyksiä”, Linda Hagen 34:ää vastaanottokeskusta Norjassa pyörittävästä Hero Kompetancesta kertoo.
Viime viikonloppuna kolme 21 – 27-vuotiasta eritrealaista pidätettiin, kun he olivat raiskanneet 25-vuotiaan maannaisensa Hjørringissä.
”Voin vahvistaa, että kaikki pidätetyt uhrin lailla ovat turvapaikanhakijoita Eritreasta”, poliisikomisario Peter Skovbak sanoo.
Viime vuonna ainakin viisi asylanttia joutui syytteeseen raiskauksesta Tanskassa.
Valtiopäiväpuolueista neljä olisi valmis aloittamaan maahanmuuttajien raiskauskurssit.
”Olemme valmiita tekemään kaikkemme raiskausten vähentämiseksi, vaikkakin mielestämme ei pitäisi olla tarpeellista opettaa sellaisia asioita, kuin että lakeja pitäisi noudattaa”, Trine Bramsen demareista toteaa.
Tanskan kansanpuolueen puheenjohtaja Peter Skaarup puolestaan haluaa hallituksen välittömästi miettimään kurssien aloittamista.
”Jos homma on toteutettu jo Norjassa ja se toimii, niin meidän ei tarvitse kuin kopioida se tänne”, hän sanoo.
Myös Konservatiivipuolue ja liberaalipuolue Radikaalit kannattavat raiskauskursseja.
RPNET
TANSKAN MALLI SUOMENKIN KÄYTTÖÖN
VAINELÄMÄÄ77
3
332
Vastaukset
- Anonyymi
viva la france
- Anonyymi
koskikin olis tarvinnut nää kurssit
- Anonyymi
toiset vielä puolustelee et perehdytys epäonnistunut
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1873076
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.642626- 2032240
- 741886
- 1021793
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91691- 1041509
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2191176- 811130
- 951089