Tanska: Tulijat halutaan raiskauskursseille
Koulutus
01-11-2015
Enemmistö Tanskan valtiopäivillä istuvista haluaisi aloittaa maahantulijoille pakolliset seksuaalimoraalikurssit, jotta tulijoiden tekemien raiskausten määrä saataisiin laskuun. Aihe on ajankohtainen, kun kolme eritrealaista napattiin juuri kiinni maannaisensa joukkoraiskauksesta.
Kaikille asyylipaikanhakijoille ja perheenyhdistämisen varjolla maahan tuleville tulisi opettaa tanskalaista seksuaalimoraalia jokaisen tulijan saamaan kielikoulutuksen yhteydessä. Ajatuksella on enemmistön tuki Tanskan kansankäräjillä.
Tulijat ja heidän jälkeläisensä ovat yliedustettuina raiskaustilastoissa ja asialle haluttaisiin tehdä jotain. Tanskassa vuosien 2004 ja 2013 välisenä aikana 615 henkilöä on tuomittu raiskauksesta ja heistä 212, eli 34,5%, oli tulijoita tai heidän jälkeläisiään.
Norjassa vastaava koulutus käynnistyi jo 2011, jolloin vastaanottokeskuksissa alettiin pitämään viiden tunnin mittaisia raiskauksenestokursseja. Kursseilla tulijoille opetetaan muun muassa, että pusu ei tarkoita seksiin myöntymistä.
”Todellisuudessa teemme tulijoille karhunpalveluksen, mikäli emme opeta heille näitä asioita. He juttelevat mielellään ja ovat halukkaitta saamaan oppia tästä aiheesta. Heillä on paljon seksuaalimoraaliin liittyviä kysymyksiä”, Linda Hagen 34:ää vastaanottokeskusta Norjassa pyörittävästä Hero Kompetancesta kertoo.
Viime viikonloppuna kolme 21 – 27-vuotiasta eritrealaista pidätettiin, kun he olivat raiskanneet 25-vuotiaan maannaisensa Hjørringissä.
”Voin vahvistaa, että kaikki pidätetyt uhrin lailla ovat turvapaikanhakijoita Eritreasta”, poliisikomisario Peter Skovbak sanoo.
Viime vuonna ainakin viisi asylanttia joutui syytteeseen raiskauksesta Tanskassa.
Valtiopäiväpuolueista neljä olisi valmis aloittamaan maahanmuuttajien raiskauskurssit.
”Olemme valmiita tekemään kaikkemme raiskausten vähentämiseksi, vaikkakin mielestämme ei pitäisi olla tarpeellista opettaa sellaisia asioita, kuin että lakeja pitäisi noudattaa”, Trine Bramsen demareista toteaa.
Tanskan kansanpuolueen puheenjohtaja Peter Skaarup puolestaan haluaa hallituksen välittömästi miettimään kurssien aloittamista.
”Jos homma on toteutettu jo Norjassa ja se toimii, niin meidän ei tarvitse kuin kopioida se tänne”, hän sanoo.
Myös Konservatiivipuolue ja liberaalipuolue Radikaalit kannattavat raiskauskursseja.
RPNET
TANSKAN MALLI SUOMENKIN KÄYTTÖÖN
VAINELÄMÄÄ77
5
489
Vastaukset
- Anonyymi
viva la france
- Anonyymi
koskikin olis tarvinnut nää kurssit
- Anonyymi
toiset vielä puolustelee et perehdytys epäonnistunut
- Anonyymi
ggty
- Anonyymi
Kysyn vaan miksi tänne täytyy moisien muuttaa???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3092695Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."782465SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis552205Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj771903- 1251682
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis591554- 1381460
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin731328Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.881150Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli771124