Vakavasti otettavan haastajansa pois presidentinvaalista 1962. Kekille olisi tullut lähtö Tamminiemestä muuten.
Kekki pelasi idänkortilla 1961
OikeistodemaRI
12<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Yksinkertaiset maalaiset saattoivat rautatieasemalla Kekin lähtiessä ryyppäämään ryssän kanssa Novosibirskiin.
Luultavasti olisi päässyt toiseen "linnaan" jos maassa olisi pidetty vapaat vaalit.
Ikävä vain että nämä vääristellyt "vaalit" tuhosivat maamme moraalisen selkärangan aina vuoteen 1982 jolloin Honkaliitto sai revanssinsa.
Oliko Olavi Honka mielestäsi paskahousu vai järkimies, kun vetäytyi vapaaehtoisesti pois presidentinvaaleista?
Paskat menivät housuun Honkaliiton porvareilta. Hongalla itsellään ei ollut muuta vaihtoehtoa. Kysymyksenasettelusi on aika ovela.
SDP:n olisi pitänyt jatkaa vaikka yksin Hongan takana. Jos Unto Varjonen olisi vielä ollut maallisilla politiikan kentillä ehdokasongelmaa ei olisi ollut. Sapeli-Simonen olisi ollut toinen vaihtoehto mutta hänet Kekkonen "käännytti".
Tai no. Suoraan kysymykseen suora vastaus. Paskahousuja olivat niin Oikeistodemarit, Honkaliiton Porvarit kuin Honka itse. Olisi vain pitänyt pysyä kylmän rauhallisena ja luottaa lännen tukeen. Ei se ryssä Suomeen olisi hyökännyt vaikka honka olisi vaalit voittanutkin. Kuten todennäköisesti olisi käynyt. Pelimies Kekki vei oikeistodemareita sata-nolla kuten monesti aiemminkin.
Fagerholmin sankarillisen vähemmistöhallituksen aikaan 1948-1950 tuli jatkuvaa vittuilua ryssältä. Mutta ei se mihinkään johtanut.
Neuvostoliitolla oli muita kiireitä Berliinissä kun ryssän ja meidän kaikkien ystävän maailmanpoliisi USA:n panssarit olivat nokikkain.
JFK oli muuten suuri valtiomies. Todellinen oikeistodemari. Valitettavasti paikalliset oikeistohörhöt päättivät hänen päivänsä.
Maailma voisi olla paljon parempi paikka jos JFK olisi saanut jatkaa vuoteen 1968 asti.
Olavi Honka oli kompromissiehdokas, kun Veikko Vennamon johdolla haettiin Urho Kekkoselle sitoutumatonta vaihtoehtoa yli puoluerajojen. Kaikkien Honka-liittolaisten mielestä hän oli surkea ehdokas, poliittisesti kokematon ja huono esiintyjä, mutta kun kaikki muut mieleen tulleet vaihtoehdot olivat kieltäytyneet, niin minkäs teet.
Eivät siis sosialidemokraatitkaan arvostaneet Honkaa, ja pitivät varmaan porvarinakin. Toteutunut ehdokas Rafael Paasio oli SDP:lle ehdottomasti parempi vaihtoehto, koska "kolmaslinjalaisen" ehdokkuus saattoi auttaa hajautuneen puolueen kokoamisessa yhteen.
Siinähän sitä tuli taas historian vääristelypläjäys. Kennedyn ampui neukkulassa opiskellut heppu.
Ei ollut demuilla kanttia kokeilla miten tosissaan neukut olivat.
Yömietintään oikeistodemarille: Miten ja koska Leskinen suoritti katumusharjoittelut päästäkseen ulkoministeriksi ja minä vuonna Kekkonen olikaan demareiden presidenttiehdokas.
Et kai oikeasti usko L.H.Oswald olisi ollut Kenneden murhan takana. Kyllä siinä oli isommat pojat takana.
Kantti loppui tosiaan valitettavasti kesken.
Leskinen teki Canossan matkan Moskovaan 1966. Miksi tuosta Leskisen kääntymyksestä nostetaan aina niin jumalaton numero. Mies oli Ässä-Rykmentin sotasankari. Kukas se oli Pekka Peitsi.
Leskinen varmasti pelimiehenä petasi presidentinvaaleja 1974 itselleen. Mutta sitä ennen kohtalo puuttui peliin.
Joo ja kyllä kekkonen oli SDP:n ehdokas 1968. Tosin oikeistodemarit (jäljelle jääneet) äänestivät Kokoomuksen Virkkusta tai jäivät kotiin. Kekkonen oli onnistuneesti tuhonnut SDP:n.
Moni Kokoomuslainen muuten äänesti Koivistoa 1982.
MTK-Maalaisliiton "Timon" tilaama nootti neukkulasta on hirveä maanpetos.
K-linjan konttaaminen neuvostosatraappien edessä herättää yhä myötähäpeää.
neukkulan suojassa mtk rakensi maataloustukiais-ikiliikkujan imemään valtion verta.
Kyllähän kaikki mainisemasi on totta. Valitettavasti. Pahin asia oli kansakunnan moraalin täydellinen rappeutuminen.
Luultavasti "Timo" tiesi joutuvansa leivättömän pöydän ääreen jos olisi Tamminiemestä joutunut lähtemään.
Aikalaisnäkökulmaa esitti esim. Tuure Junnila teoksellaan: Noottikriisi tuoreeltaan tulkittuna, 1962.