Miksi moottoritiellä ei ajeta oikeaa kaistaa?

J_150_Jyrää_teitit

Tänä aamuna taas päästelin Turun moottoritien loppupätkän Laajalahden liittymästä Munkkiniemeen tuplajonon ohi pitkin typötyhjää oikeaa kaistaa, joka ei tuolla kohtaa ole bussikaistana. Kiitos taas kaikille teille kanssa-autoilijoille, jotka ette tunne liikennemerkkejä ja köröttelette kuin lampaat jonossa nokka toisen perseessä. Oikealta ohittaminenhan on sallittua ruuhkassa, kun kaistoilla on omat luontevat nopeudet. Tässä tapauksessa minä määrään oikean kaistan ainoana käyttäjänä nopeudeksi 105 km/t.

Normiliikenteessä taas ärsyttää, kun esimerkiksi Lahdenväylällä on pitkät matkat kolme kaistaa käytössä välillä Koskela - Kehä I, mutta juuri kukaan ei aja oikeanpuoleista kaistaa, vaikka lain mukaan pitäisi. Jos normiliikenteessä halua ohittaa keskikastan tukkeet, pitää koukkia vasemman kaistan kautta ja palata taas oikealle. Olisi poliisilla töitä! Toinen samanlainen paikka on Länsiväylä Tapiolan liittymästä itään, kehältä tulevat tunkevat jarruvalot hehkuen liikennevirtaan heti rampin jälkeen, vaikka kaistaa jatkuu melkein kaksi kilometriä ennen kuin tie kapenee kahdeksi kaistaksi Haukilahden kohdalla. Jopa Olariin kääntyjät tunkevat keskikaistoille vaikka joutuvat taas siirtymään oikealle ennen pitkää.

Pelkäävätkö oikeaa kaistaa ajavat että joku ilkeä ramppi kaappaa ja tappaa?

3

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Just_joo

      On sulla helppo elämä, jos tuossa on sen vaikeimmat ongelmat

    • JOfaFATI

      Ehkä koska nykyään ajokortin voi saada muropaketista?

    • kavereil oli hyvä teoria siihen,kun navi kehoitta kokoajan et pysy vasemmalla kaistalla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      61
      7119
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      65
      2773
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      19
      1892
    4. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      147
      1884
    5. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      18
      1848
    6. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      1771
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      29
      1552
    8. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1467
    9. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      38
      1241
    10. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1206
    Aihe