Miksi moottoritiellä ei ajeta oikeaa kaistaa?

J_150_Jyrää_teitit

Tänä aamuna taas päästelin Turun moottoritien loppupätkän Laajalahden liittymästä Munkkiniemeen tuplajonon ohi pitkin typötyhjää oikeaa kaistaa, joka ei tuolla kohtaa ole bussikaistana. Kiitos taas kaikille teille kanssa-autoilijoille, jotka ette tunne liikennemerkkejä ja köröttelette kuin lampaat jonossa nokka toisen perseessä. Oikealta ohittaminenhan on sallittua ruuhkassa, kun kaistoilla on omat luontevat nopeudet. Tässä tapauksessa minä määrään oikean kaistan ainoana käyttäjänä nopeudeksi 105 km/t.

Normiliikenteessä taas ärsyttää, kun esimerkiksi Lahdenväylällä on pitkät matkat kolme kaistaa käytössä välillä Koskela - Kehä I, mutta juuri kukaan ei aja oikeanpuoleista kaistaa, vaikka lain mukaan pitäisi. Jos normiliikenteessä halua ohittaa keskikastan tukkeet, pitää koukkia vasemman kaistan kautta ja palata taas oikealle. Olisi poliisilla töitä! Toinen samanlainen paikka on Länsiväylä Tapiolan liittymästä itään, kehältä tulevat tunkevat jarruvalot hehkuen liikennevirtaan heti rampin jälkeen, vaikka kaistaa jatkuu melkein kaksi kilometriä ennen kuin tie kapenee kahdeksi kaistaksi Haukilahden kohdalla. Jopa Olariin kääntyjät tunkevat keskikaistoille vaikka joutuvat taas siirtymään oikealle ennen pitkää.

Pelkäävätkö oikeaa kaistaa ajavat että joku ilkeä ramppi kaappaa ja tappaa?

3

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Just_joo

      On sulla helppo elämä, jos tuossa on sen vaikeimmat ongelmat

    • JOfaFATI

      Ehkä koska nykyään ajokortin voi saada muropaketista?

    • kavereil oli hyvä teoria siihen,kun navi kehoitta kokoajan et pysy vasemmalla kaistalla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      171
      1549
    2. Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä

      Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa
      Ikävä
      336
      1166
    3. Milloin olet viimeksi ollut hänen..

      Lähettyvillä??
      Ikävä
      49
      1002
    4. Tappio Rydmanille

      Ei pystynyt Wille saamaan tahtonsa läpi. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012093775.html
      Perussuomalaiset
      186
      875
    5. Milloin näit kaivattusi viimeksi?

      Mitä olisit halunnut tehdä tai sanoa hänelle?
      Ikävä
      39
      769
    6. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      49
      740
    7. 60
      658
    8. Sometähti villisika-Seppo on kuollut

      Suomussalmella lemmikki­eläimeksi virallisesti hyväksytty villisika Seppo on kuollut. https://yle.fi/a/74-20232445
      Suomussalmi
      32
      630
    9. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      119
      624
    10. J-mies, miten voit olla niin varma siitä

      että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp
      Ikävä
      77
      568
    Aihe