Mielestäni minulla on turhan laimea Rivatril, vaikka otin 1,5mg eli 2 tablettia pari tuntia ennen "pahaa tilannetta" ja kun tunsin että vieläkin ahdistaa niin otin yhden kokonaisen hetki ennen tilaisuutta, se ei tietenkään ehtinyt imeytyä täysin mutta kuitenkin, meinasi paniikkikohtaus tulla yhdessä vaiheessa kun huomio keskittyi minuun, kuinka vahvaa Rivaa muut käytätte jos kyseessä oikein paha paikka? Kauppareissulla riittää puolikaskin tabu, tai jopa ei ollenkaan. Lisäksi otin yhden 10mg Propralin kuten normaalisti.
Kerran kokeilin ottaa 2mg annoksen, kun taaskin tunsin ettei reseptin mukainen eli pari 0,5mg tabua riitä ja silloin ei tullut ongelmia. Täytynee varata aika ja pyytää vahvempia Rivatrileja. Vai pitääkö sitten vaan rikkoa reseptin määrää ja ottaa enemmän, jos ei sitä voi muka nostaa. Läheskään joka päivä en käytä vaan juuri noissa pahimmissa paikoissa.
Rivatril 0,5mg ja melkein kohtaus
7
275
Vastaukset 7
- apkirj_
Turhauttaa kun vaikkakin olen työelämässä en tämän vaivan takia uskalla hakea vaativampiin ja mielenkiintoisempiin töihin, kun tuntuu että nykylääkkeet ei ainakaan auta täysin. Masennuslääkkeitäkin tähän vaivaan on kokeiltu mutta ne vie halut, oikeastaan kaikkea kohtaan. Tehosta paniikkihäiriöön en ole ehtinyt päästä selvyyteen.
- rivojenkäyttäjä
Rivatril auttaa parhaiten säännöllisesti käytettynä. Itselläni on 2mg kaksi kertaa päivässä. 2mg Rivatril myös liukenee nopeasti.
- apkirj_
Kokemuksia on myös tosin n. puolen vuoden päivittäisestä arkikäytöstä, jonka lopetettuani vieroitusoireet oli melko masentavia aamutärinöineen, kevyt olo päässä, ahdistus jne. Lopetin päivittäiskäytön koska työpaikkani vaihtui vähemmän stressaavaan työhön jossa en ole tarvinnut päivittäistä lääkettä. Lisäksi pelotti mahd. muistihäiriöt sekä yleensäkin se tietynlainen sumussa olotila.
Olen sen verran epätoivoinen kaikki tai lähes kaikki luomukonstitkin kokeiltuani, että voisin jo harkita SSRI/SNRI lääkkeitä mikäli vaan löytyisi sellainen joka ei vie haluja ja masenna oloa entisestään. Ei taida löytyä.
- rivojenkäyttäjä
Kannattaa kokeilla ennen ssri lääkkeitä mieluummin Aurorixia. Ei ole noita kiusallisia haittavaikutuksia ja alkaa auttamaan jo ensimmäisenä päivänä.
http://www.laakeinfo.fi/Medicine.aspx?m=959&i=MEDA_AURORIX- ap__
Joo, näin tehtin eli ensimmäinen lääke oli juuri tuo Aurorix. Minulla teki jotenkin hirveän jumin/ahdistuksen päässä enkä uskaltanut jatkaa lääkkeen ottamista kauan.
- MrPaniic
Nyt olen siinä pisteessä, että ajattelin kokeilla edes muutaman viikon Sertralin Orion 50mg nappeja. Lopetan jos ei auta. Ihan sama vaikka tunteet latistuisi kun ne on alhaalla senkin takia että normaali elämä on vaikeaa. Nyt ottanut muutaman aamun puolikkaan tabletin, aiheuttaa lievää kuvotusta jne mutta nyt olen päättänyt jatkaa edes sen kuukauden. Jos saisi lääkeen ansiosta edes apua kahvinjuonnin lopetukseen, joka ei ole onnistunut. Viime kauppareissulla iski pieni kohtauksen tunne vaikka olin kokonaisen Rivatrilin ottanut. Otin sitten varmuudeksi/lumeeksi toisenkin juuri ennen kassalle menoa. Jee jee.
- MrPaniic
Suunnilleen viikko napsittu Sertralinia, ja nyt olen siinä pisteessä, että en sittenkään jatka kuuria pidemmälle. Itseni tuntien vieroittautuminen joskus kuukausien tai vuosien päästä olisi minulle liikaa.
Mennään kuten ennenkin, pyydän vahvempia rivoja sitten jos ei nykyiset enää tepsi. Tunteepahan ainakin jotain.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa751759- 251252
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as341142Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu135943Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189836- 64704
- 77662
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo198642On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79608- 49581
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32528- 55517
- 58507
- 36494
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457- 21448
Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 33423
- 40417
- 82398