Valtion pitäsi turvata Autojen omistajille korvaukset / korjaukset asettamalla Kesko varat jäädytetyiksi niin pitkäksi aikaa kunnes kaikki korvaukset ja korjaukset on hoidettu. Eihän Vag emoyhtiö pysty näitä hoitamaan. Huijauksella saavutetut voitot pitäisi ottaa pois yhtiöltä välittömästi. Sekä emoyhtiö että maahantuoja pitää haastaa oikeuteen ja määrittää korvaukset jotka kumpikin osaltaan maksaa.
Miksi näin ei toimita?
Mitä tämä skandaali tulee vaikuttamaaan keskon osakkeeeseen?
Tuleeko Keskon osake putoamaan rajusti tämän huijauksen takia?
Keskon autokaupan tiedot:
Autokauppa
1-9/2015 1-9/2014 7-9/2015 7-9/2014
Liikevaihto, milj. e 571 592 170 175
Liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä, milj. e 22,3 23,8 6,0 6,3
Liikevoitto-% ilman kertaluonteisia eriä 3,9 4,0 3,5 3,6
Investoinnit, milj. e 11,3 10,7 4,7 1,9
Liikevaihto, milj. e 1-9/2015 Kehitys, % 7-9/2015 Kehitys, %
VV-Auto 571 -3,6 170 -2,6
Tammi-syyskuu 2015
Autokaupan liikevaihto tammi-syyskuussa oli 571 milj. euroa (592 milj. euroa) ja se laski 3,6 %.
Henkilö- ja pakettiautojen yhteenlaskettu ensirekisteröintien markkinakehitys oli tammi-syyskuussa edellisen vuoden tasolla.
VV-Auton maahantuomien henkilö- ja pakettiautojen yhteenlaskettu markkinaosuus oli tammi-syyskuussa 19,4 % (20,7 %). Volkswagen oli markkinajohtaja henkilö- ja pakettiautoissa.
Autokaupan kannattavuus pysyi hyvällä tasolla, liikevoitto ilman kertaluonteisia eriä tammi-syyskuussa oli 22,3 milj. euroa (23,8 milj. euroa).
Liikevoitto tammi-syyskuussa oli 22,3 milj. euroa (23,8 milj. euroa).
Autokaupan investoinnit olivat tammi-syyskuussa 11,3 milj. euroa (10,7 milj. euroa).
Mitä VW huijaus vaikuttaa Keskon osakkeeseen?
3
1138
Vastaukset
- Osakepoimuri
Tämän mukaan syytä huoleen ei ole:
"Volkswageniin liittyvä päästöskandaali ei uhkaa VV-Auton omistajan Keskon tuloskehitystä, arvioi pääanalyytikko Sauli Vilén Inderesiltä. Hän laskee, että skandaalin vaikutus Keskon tulokseen on pahimmillaankin vain muutaman prosentin luokkaa."
http://areena.yle.fi/1-3083381 - näytönpaikka
Mitenkähän Kesko aikoo tässä tapauksessa kantaa yhteiskuntavastuunsa. Raportista on palkittu moneen kertaan mutta nyt tässä olisi todellinen tekojen paikka!
- aiheuttaja_maksakoon
Ei kai tällaista voi kaataa maahantuojan syyksi, ei varmaan olisi kukaan uskonut että joku hyvämaineinen valmistaja voisi toimia näin. Kyllä tämän laskun tulee maksaa yksinomaan valmistaja joka koko skandaalin sai aikaankin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k2223845Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️323155Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi333134Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k223018Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem842944Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.52862- 92258
Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?2282247Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien872096Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun
Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill92058