Kahden muun hallituspuolueen, keskustan ja kokoomuksen tilanne säilyi vakaana. Keskusta pysyi kannatuksen ykkösenä, sen suosio säilyi 21,7 prosentissa. Kokoomuksen suosio nousi 0,3 prosenttiyksikköä 18:3:een. Kummankin kannatus on suurempi kuin eduskuntavaaleissa, keskustan 0,6 ja kokoomuksen 0,1 prosenttiyksikköä. Keskustan ja kokoomuksen tilanne näyttää vakaalta. Kannattajat osasivat arvata puolueen tavoitteet ennen vaaleja, toteaa Pajunen
KESKUSTA, KESTÄÄ KESTÄÄ KESTÄÄ..........
KESTÄÄJAPARANEE
2257
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Viime kuussa perussuomalaisten ohi neljänneksi kivunnut vihreät on edelleen neljänneksi suosituin puolue. Vihreät menetti kannatustaan 0,5 prosenttiyksikköä.
maksaa kovaa hintaa löysistä puheistaan.
Varmaan nyt kerrotte n. 2000 ihmisen gallup mielipiteestä.
oli Rinne tuloksesta..
kuin valtakunnan johtaja..
Hallitus tekee järkevää politiikkaa, ei nosta veroja kuten eräät, joskus se sitten löytyy kasvuna edestä, koittakaa vain kannustaa hallitusta jatkamaan samaa tahtia, callupit menee ja tulee, nyt näyttää vain olevan rahat vähissä muilta kuin puna yleltä, on mennyt vähän yksipuoliseksi.
nyt on tekemisen meininki....
nyt on tekemisen meininki.
Kepun kannatusta kannattelee nyt se, että sitä äänestäneiden on vaikea löytää vaihtoehtoa. Jos Kepu hieman siirtyisi vasemmalle sen oikeistolainen joukko lähtisi rivakimmin takaisin kokkareihin. Vasemmalla taas ei ehkä oikein ole kepulaisia miellyttäviä vaihtoehtoja. Uskon että Kepu kannatus pitää suht hyvin tämän vaalikauden, ellei hallitus epäonnistui totaalisesti, jolloin sekin romahtaisi persujen mukana.
Hallituskriisi kyllä lähenee tällä menolla vihaa vauhtia. Paniikki voi iskeä päälle viimeistään vuoden päästä näihin aikoihin.
hallituskriisistä ei ole mitään merkkejä ja kuka uskoo että Persujen kannatus on juuri 0,2 prosenttia alle psykologisen rajan, 10 prosenttia..
Toistan vastaukseksi sinulle toisessa ketjussa toteamani:
"Erikoistoimittaja Riikka Uosukainen kommentoi tv-uutisissa osuvasti, miksi hallituspolitiikka pienentää perussuomalaisten kannatusta, mutta ei keskustan ja kokoomuksen kannatusta. Hän totesi kutakuinkin, että perussuomalaisten kannattajille hallituksen valitsema linja oli yllätys, kun taas keskustan ja kokoomuksen kannattajille se oli jo ennen vaaleja odotettu linja ja siksi heille helpommin hyväksyttävissä."
Sinulla ei taida olla minkäänlaista perustelua sille, että keskustaa äänestäneet olisivat odottaneet toisenlaista hallituspolitiikkaa, minkä saivat. Eli ei myöskään tarvetta löytää jokin toinen vaihtoehto.
manipulointi lyö vielä näpeille..
Selvää on, että Kokoomuksen kannattajille ja EKlle tämä oli kaikkien märkien päiväunien täyttymys. Samaa voi sanoa myös Kepun talousliberaalin johdon osalta - Vanhanen, Sipilä, Rehn.
Mutta on vaikea uskoa, että kaikki Kepun äänestäjät olisivat tähän menoon tyytyväisiä. Siellä menee vielä toistaiseksi läpi Stubbin ja Sipilän selitys siitä, että nähdylle ei olisi vaihtoehtoa. Kovin mainio oli tässä suhteessa viikolla esitetty MOT dokumentti, jonka mukaan vähintään puolet arvostetussa eurooppalaisista taloustiteilijöistä näkee vaihtoehtoja ja pitää valittua linjaa huonona. Tällaisten epäilevien Tuomaiden määrä voi kasvaa, kun jaettu tieto lisääntyy eikä tuloksia synny.
Kepulainen kannatus perustuu siis vielä uskoon siitä, että Sipilän konstit tepsivät. Jos ne eivät ala tepsiä, myös usko hiipuu. Sitä on alkanut jo nakertaa asioiden uskomattoman huono valmistelu ja poukkoileva päätöksenteko. Sipilän imago on myös alkanut kolhiintua, kun ympäripyöreillä latteuksilla ei voikaan johtaa maata.
Tässä ehkä nyt seuraa vaihe, missä Persut ja Kepu lähentyvät hallituksessa kokkareihin ylivaltaa vastaan. Soteratkaisu on todennäköisesti tällainen. Se taas tulee hermostuttamaan kokoomuslaiset, kun heidän talousrikollisuutta suosivat toimet eivät näytä etenevän myöskään. Hallituksessa on syntymässä tilanne, missä jokainen hallituspuolueiden haluaa profiloitua näyttävämmin. Soinille annettiin siinä tänään tietoinen tilaisuus, mutta muutkin voivat alkaa haluta vastaavaa tai ainakin vastapalveluksia. Tätä kautta persujen ongelma on koko hallituksen kiviriippa.
>>Kepulainen kannatus perustuu siis vielä uskoon siitä, että Sipilän konstit tepsivät.<<
Nykyhetkestähän olikin kysymys tuossa yllä, kun oletit, että "Kepun kannatusta kannattelee nyt se, että sitä äänestäneiden on vaikea löytää vaihtoehtoa."
Ylen mielipidekyselyn perusteella kepun kannattajat ovat varsin tyytyväisiä nykymenoon. Uskon myös Uosukaisen arvioon, että meno hallituksessa on juuri sellaista, jollaista he odottivatkin. Mahdollinen myöhempi tyytymättömyys lähtee jostain muusta kuin tähänastisesta. Huomenna on siinä mielessä tärkeä päivä, kun sote-ratkaisu tulee ulos.
sossun ajatuksia, "ei olla"tyytyväisiä" eli otetaan toisen taskuista mitä saadaan valtion kassaan ja jaetaan omille ja kun pohja paistaa niin se peitetään velalla, mitä tästä sitten seuraa ei kerrota äänestäjille..
ei pääse tavoistaan.
muuten perustuu demarien uusien vaalien vaatiminen..
menee kevyesti..
nyt on tekemisen meininki..
nyt on tekemisen meininki......
kärjessä !
pysyy.