Huittisten tuloveroprosentti nousee 20,75:een. Edellisestä nousustahan onkin jo liki pari vuotta. Oikein - milläs sitä Isisin kymmenien ja myöhemmin satojen soturien asunnot hankittaisiin, halal-lihat kustannettaisiin, älykännykät ja merkkivaatteet ostettaisiin, asianajo- ja oikeudenkäyntikulut korvattaisiin ja vahingonkorvaukset maksettaisiin, lomamatkat kotiseuduille tilattaisiin, jos ei huittislaisen veronmaksajan selkänahasta.
Ei ihme ettei hallintojohtajan ennen johtamaa kuntaa enää ole olemassakaan.
Ei ihme ettei hallintojohtajan ennen johtamaa kuntaa enää ole olemassakaan.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Kohta ei ole Huittistakaan.
Kyl Kokemäki kuolee ennen ku huitsi
Tama huva tieto!
Huittisten päättäjät eivät olekaan oppineet samaa talousoppia kuin hallitus. Reilut leikkaukset lisäävät talouden aktiviteettia.
Tämä leikkaussääntö koskee myös veroprosenttia, mitä isompi leikkaus sen parempi on myös kaupungin aktiviteeti.
Leikatkaa, leikatkaa, leikatkaa niin hallituskin leikkaa.
Veroprosentin kunnon leikkaus olisi oikea teko. Veroprosentti EI VOI olla mikään saavutettu etu johon ei saisi koskea.
Kaupungillakaan ei saa olla saavutettuja pyhiä koskemattomia etuja.
Miksi Huittissa ei opita kasvu-ura ideologiaa? Hallituskin sanoo, että reilut leikkaukset tuovat mahdollisuuden kasvuun.
Hyvä alku olisi -30 %:n leikkaus.
Miksi kaupungista ei tehdä verotuksellisesti houkuttelevaa veroparatiisia?
Tämä toisi alueelle taloudellista vireyttä, kasvua.
Verojen korotusten tie johtaa vain näivettymiseen, yritysten ja ihmisten poistumiseen. Näin ei kaupunki voi kehittyä. Kyllä päättäjienkin pitäisi ymmärtää kasvamisen eväät.
Lihasikakin kasvaa kun sitä ruokitaan kunnolla eli sian kasvatuskin vaatii kasvu ideologian ymmärrystä.
tarvitaan toinen koulu,hvv järjestö toimintaan!!!!
Kuinkahan tosissaan kaupunginjohtaja Jyrki Peltomaa, kaupunginhallituksen puheenjohtaja Aimo Lepistö ja kaupunginhallituksen varapuheenjohtaja Pekka Kankaanpää alunalkaen olivat kun olivat 20,75 prosentin kannalla. Netistä valtuuston kokousta katsellessa en huomannut heidän puolustavan alkuperäistä kantaansa. Kolmikko oli herttaisen hiljaa. Taisivat lähteä soitellen sotaan korkeampaa veroprosenttia ensivuodelle esittäessään.
Veroa nostetaan tilanteessa jossa tiedetään kunnan vastuiden vähentyminen? Sosiaali- ja terveydenhoitotehtävät siirtyy itsehallinnollisille sotealueille.
Eikö kunnan päättäjät seuraa lainkaan suunniteltuja muutoksia? Iskikö tuhlausvimma just nyt? Vai tuliko tässä nyt turha kilpailunpaikka jossa osoitetaan mihin asetetaan maakunnanterveys- ja sosiaalikeskus?
Onhan tämä nyt ihan selvää ILMAN kilpailuakin, se on PORI. Ei tässä pikkukaupungeilla (Rauma, Huittinen, Kokemäki)ole mitään merkitystä. Kyllä Porin päättäjät jyrää kaikken alleen koska kaikki maakunnan (Satakunnan) viisaus on heillä. Porissahan on jo keskussairaala ja yksityisiä lääkäriasemia joten sieltä ne "vapaan valinnan" vaihtoehdot löytyy.
Hyvässäkin tapauksessa tänne jää suppean aukioloajan sivutoimipiste jossa ei ainakaan koskaan ole päivystystä ja laboratorio kuihtuu pelkäksi näytteidenotto pisteeksi. Ja kun röntgenlääkäreitä ei ole eikä tule niin tämäkin siirtyy Poriin, ne digitaaliset kuvat tulkitaan joka tapauksessa Porissa. Joten se X-ray kuvauskin voidaan tehdä siellä vallan hyvin.
Pahat vammat joka tapauksessa viedään keskussairaalaan Poriin (ambulanssikyydillä).
Voi vain toivoa, että ambulanssikyydin saa riittävän nopeasti. Tämäkin jo olisi loistavan hyvä juttu.
Siirretään vain lähikaupatkin Poriin ja vedenottamot. Voimme sitten porista hakea vettä ämpäri pään päällä. Tärkeintä on, että on älypuhelin isolla näytöllä, vaikka ei sisävessaa olisikaan.
Emme tarvitse sisävessaa, poliisia, sairaaloita, lastenhoitoa, vanhustenhoitoa, kunhan vain jokaiselle on älypuhelin riittävän isolla näytöllä ja yyperin taksi kulkee ja polttopulloja väistellähän.
Ei tarvita aitoa lähimmäiskontaksia. Kohta saadaan virtuaalitodellisuus. Riippuvuus tulee olemaan vahvempi, mitä heroiiniin.
Maksut ne on aina hienoja ja nousut.
On muistettava, että rekyyli iskee viiveellä sen suhteen, mitä metsään on huutanut. Joskus viive on kymmeniä vuosia. Ei se puukaan täysimittaiseksi KVARTAALISSA kasva, vaikka kuinka onanoisi ja hypettäisi.
KILPI
Ryhmä A vs B. Ryhmä A hyökkää. Ryhmä B puolustaa. Sektori C trollaa B:n puolesta. Ryhmä A komppaa sektori C:tä.
JA MITÄ TÄMÄ ON! SIELTÄHÄN TULEE HERRA DEEEE!!!!!
Ja ehkä kaiken takana onkin sittenkin herra X?
EIIIII VOI OLLA TOTTA! MYÖS HERRA X PALJASTUU TROLLIKSI LAUSUESSAAN KLISEEN "TARVITSEMME YHTEISEN PERÄPUIKON"
SUOM. HUOM. Enemy = Vihollinen Enema = Peräpuikko
Pienten kaupunkien ja kuntien osana on näivettyminen. Maakuntien aluehallinto viedään aina maakunnan "pääkaupunkiin" eli sinne suurempaan asutuskeskukseen.
Mikä on Satakunnan pääkaupunki? Pori, tietystikin.
Mitkä ovat Satakunnan äärialueita eli periferia alueita?
Etelä-Satakunta ja Pohjois-Satakunta. Mitä kuntia näissä alueissa on?
Katsokaa karttaa.
Periferiasta on vain "digiloikan" matka maakunta-aluehallinnon pääkaupunkiin Poriin. Kaikille huittislaisille pitäisi tarjota valokuituyhteydet. Herääkö se DNA tähän digiloikkaan? Huittisten Puhelinhan meni jo ikiuneen.
Kunnan tehtävät vähenee lähitulevaisuudessa ja silti kunnan veroprosentti nousee?
Ja tulossa on vielä uusi maakuntavero?
Eihän ne itsehallinnolliset alueet voi toimia ilman rahoitusta.
Ja pahimmassa tapauksessa tulee vielä liittovaltion vero kun EU:sta tehdään liittovaltio.
Ja onko odotetavissa vielä kunnan osan kylän tai taajamavero? Tämän mukaan lauttakyläläiset maksavat enemmän vero kuin vampulalaiset? Taajamien koossa lienee selvä ero?
Tuo on sitä politiikkaa,hallitus valtakunnassa ja huittisissakin tietää että leikata pitää
kun kerran tulot pienenevät.Mutta mistäs leikkaat kun ääniä pitää ajatella kepulien??
Lainataan lisää ja laitetaan sinne mistä kuvitellaan ääniä saatavan.Yksityinen olisi
ajat sitten ollut protestilistalla.Nyt kun omat vakuudet Huittisissakaan ei enää riitä
kun piikki on täynnä.Perustetaan päiväkoteja vanhusten hoitolaitoksia vastanotto-
keskuksia sairaanhoitoa,yms yksityisten palveluntarjoajien varaan ja tehdään kalliita
pitkiä sopimuksia joihin tiedetää ettei rahat riitä,mutta kun ääniä pitää kosiskella ja
tarjota palvelua velkarahalla,niin paikallisille kun tulijoillekin.