windows 7 home premium product key tarra revennyt.

Miten saan windows 7 home premium lisenssin takaisin? Tarra on revennyt koneen kyljestä. Mistä saan ladattua product key finderin turvallisesti? Vai joudunko soittamaan microsoftille?
17550
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

tuoltako saan siis ladattua sen "product key finder"?

Äänestä
  • Tuon lataamisen jälkeen ei tarvita enää "product key findereita".

    Äänestä

Kannattaisi pitää omaisuudestaan parempaa huolta. Ei kannata luottaa siihen, että se tarra kestää ikuisesti, ottaa sen tuoteavaimen ylöäs johonkin parempaan talteen ajoissa,

Äänestä

Eikös se löydy Windowssin rekisteristä.. Win 8 avain taitaa olla Biossissa.

Äänestä

Et välttämättä tarvitse... sen kun päivität sen Windows 7:n Windows 10:n ja käytät Windows 10 lisenssiä.

Äänestä

Tallenna koodi .vbs päätteellä ja suorita

Set WshShell = CreateObject("WScript.Shell")
MsgBox ConvertToKey(WshShell.RegRead("HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\DigitalProductId"))

Function ConvertToKey(Key)
Const KeyOffset = 52
i = 28
Chars = "BCDFGHJKMPQRTVWXY2346789"
Do
Cur = 0
x = 14
Do
Cur = Cur * 256
Cur = Key(x KeyOffset) Cur
Key(x KeyOffset) = (Cur \ 24) And 255
Cur = Cur Mod 24
x = x -1
Loop While x >= 0
i = i -1
KeyOutput = Mid(Chars, Cur 1, 1) & KeyOutput
If (((29 - i) Mod 6) = 0) And (i <> -1) Then
i = i -1
KeyOutput = "-" & KeyOutput
End If
Loop While i >= 0
ConvertToKey = KeyOutput
End Function

Äänestä
  • Onpa vaikeaa säätämistä aina tuon windowsin kanssa.

    Äänestä

  • opettele_ohjelmoimaan kirjoitti:

    Onpa vaikeaa säätämistä aina tuon windowsin kanssa.

    Paitsi ettei tuota tarvitse käyttää, helpompi tapa on jo kerrottu. Toki noinkin voi tehdä, jos ihan välttämättä haluaa.

    Äänestä

  • läöqlöäqläöqläöqläö kirjoitti:

    Paitsi ettei tuota tarvitse käyttää, helpompi tapa on jo kerrottu. Toki noinkin voi tehdä, jos ihan välttämättä haluaa.

    Ainakaan tuo vbs koodi ei sisällä haitakkeita kuten useimmat key finderit

    Äänestä

  • Kyttälä kirjoitti:

    Ainakaan tuo vbs koodi ei sisällä haitakkeita kuten useimmat key finderit

    Ei niin. Mutta Speccy ei sisällä haitakkeita ja on tavikselle helppo käyttää.

    Äänestä

Googlaa: product key finder
Tulee useampi vaihtoehto.

Äänestä
  • ... useampi vaihtoehto, joista osa on haittaohjelmia...

    Äänestä

Jelly bean key finder on helppokäyttöinen ja toimii Win 7 kanssa.

Äänestä
  • Sisältää haittaohjelman.

    Äänestä


Kommentoi aloitusta


vekkuli34 kirjoitti:

Miten saan windows 7 home premium lisenssin takaisin? Tarra on revennyt koneen kyljestä. Mistä saan ladattua product key finderin turvallisesti? Vai joudunko soittamaan microsoftille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu