Jos Sipilä ilmoittaa nyt Soten perustamisesta Keskusta jää Kokoomuksen vangiksi ja jatkossa on suostuttava kaikkiin Kokoomuksen vaatimuksiin. Hyvin muistissa miten Kokoomus vei Keskustaa kuin litran mittaa edellisen hallitusyhteistyön aikana..
Sipilä ei luota Kokoomukseen..
Miljarditkyseessä
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Sipilän mielestä hänen 18 sote-alueen mallinsa täyttää uudistuksen tärkeimmät vaatimukset: se turvaa palvelut, taklaa kestävyysvajetta kolmella miljardilla eurolla ja ei kiristä verotusta. Keskusta ja perussuomalaiset ovat hyväksyneet Sipilän sote-ehdotuksen.
Se tuli selvääkin selvemmäksi. Oli pelkkää kohteliaisuutta ilmoittaa, että kokoomus voi vielä neuvotella, eli siis suostua esitettyyn malliin, ennen kuin Sipilä hajottaa hallituksen. Kokoomus voi siis vielä ryömiä kepun jaloissa, jos haluaa jatkaa hallituksessa.