Voiko satunnainen käsikipu, joka ei liity rasitukseen liittyä sydämeen? Kipu ilmaantuu usein istuessa yms. Rasituksessa ei siis tunnu mitään. Kipu on pienenköä, mutta kiusallista ja on välillä olkavarressa, mutta saattaakin yhtäkkiä siirtyä ranteeseen tai ranteen ja kyynärpään välille. Tuntemukset on vasemmassa kädessä, joskus harvoin oikeassa. Vai pitäisikö syytä hakea päätetyöskentelystä ja kipeistä hartioista?
Käsikipu ja sydän
2
3818
Vastaukset
- ole varmaa
ilman tutkimuksia.
En ole lääkäri mutta sairastanut sepelvaltimotautia
yli 10 vuotta ja tehty toimenpiteitä sydämeen.
Olen myöskin itse paljon tietokoneen ääressä ja olen saanut paljonkin kipuja käsivarteen ja ympäri ylävartaloa,syynä ollut täysin työnantajan välinpitämättömyys työasentojen suhteen.
Omalla kohdallani tulivat sydänoireet täällä vakavammalla puolella esiin liikkuessa,tiuhalyöntisyydestä ja rytmihäiriöistä olen saanut tuntemusta jo 80-luvun alusta lähtien,ne eivät ole tuntuneet käsissä.
Suosittelisin sinulle lääkärillä käyntiä,sieltä sitten tulee tarvittaessa myös lähete fysikaaliseen hoitoon. - Perhonen
on samanlaisia oireita ja mietteitä. Käsi saattaa ollaa kipeenä vaikka koko päivän, eikä mitenkään liity rasitukseen, saattaa alkaa heti aamusta. Kipu kestää muutaman sekunnin tai muutaman minuutin ja vaihtaa paikkaa tai jatkaa samassa paikassa. Auttaako burana sydämestä johtuviin käsivaivoihin? Muita oireita ole, ainoastaan tämä käsi. No, hartiat on kyllä mullakin kankeat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663362Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433157Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1202610- 432538
- 311953
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271850- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851465- 391320
- 821179