Sdp ja vasurit eduskuntavaalikampanjoivat erittäin suurella eurokrttisyydellä. Jutta Urpilainen lähes sylki kepun Mari Kiviniemeä kun Mari oli pääministerinä antamassa Kreikalle miljardin euron lainan. Vasemmistolaiset keräsivät äänet mm. sillä että jos meitä äänestät niin Suomi laitetaan kuntoon, omia köyhimpiäkään ei unohdeta ja kriisimaille ei anneta euroakaan suomalaisten veronmaksajien kustannuksella. Vaalit meni ja Arhinmäki sekä Jutta Urpilainen menivät ilomielin kokoomusjohtoiseen hallitukseen takaamaan lainoja kaikille maille joilla oli hattu kourassa. Vanhustenhoidostakin leikatiin 500 000euroa jne... Perussuomalaisten eduskuntavaalikampanja oli lähes identtinen vasemmiston kanssa mutta Perussuomalaiset eivät pettäneet äänestäjiään vaan jäivät oppositioon jossa pystyivät jarruttamaan sateenkaarihallituksen toimia . Perussuomalaisia syytettiin vastuunpakoilijoiksi. Nyt kun Perussuomalaiset nousivat 2015 maamme toiseksi suurimmaksi puolueeksi ja Perussuomalaiset meni hallitukseen niin sekään ei kelvannut vihervasemmistolle. Perussuomalaisuus näkyy jo nyt hallituksessa ja tulevaisuudessa enemmän. Pakko on joustaa jossakin kun laitetaan sateenkaarihallituksen jäljiltä maata kuntoon.
Sosialistit käänsi takkinsa 2011
hyväperussässät
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Eli äänet vain Perussuomalaisille
Äänet parhaalle puolueelle eli Perussuomalaisille
Niin. Perssuthan leikkasi vanhustenhoidosta vain 30000000 euroa... Ai, onko se perssujen ansiota että duunaria ja köyhää kurjistetaan, tungetaan rahat kreikkaan ja nostetaan maahanmuutto tuhatkertaiseksi? Vai perusteletko nyt niin että koska demaritkin takkia käänsi, saa perssutkin tehdä perässä?
onnetonta on persupojun toiminta. Hae persujen saavutuksia vaikka 1990 luvulta .... hehheheheheheh heehehheh hehehehehe
Ja nytkin kaikki saavutukset on vain negatiivisia ... Kaikki inhoaa natsipaska-persuja
Demarit kurjistaneet köyhää kansaa/niiden johto ahnehtinut itselleen rahaa ja huippuvirkoja jo sata vuotta. Nyt on aika Perussuomalaisten laittaa asiat kuntoon
Ja se hoituu kurjistamalla kansaa ja hankkimalla perssuille suhteilla huippuvirkoja?
Aloittajalla viiraa pahasti
Nuoret onneksi oksentaa sosialisteille. Nuoret opiskelee ja monet heistä alkaa yrittäjiksi. Hyvin monet nuoretkin ovat löytäneet perussuomallaisuuden
Ja sen huomaa kannatuksen romahtamisena.
Aloittaja ei varmaan huomaa miten taitavasti puhui itsensä pussiin. Haukkuu ensin vasemmiston takinkäännöstä ja kehuu miten persut piti sanansa. Sitten persut käänsi takkinsa ja taas kehutaan. Ei olisi uskonut miten suuresti persut haavoittuivat, kun syytettiin vastuunpakoilusta.
Eihän sillä saa olla merkitystä miten vastustajat haukkuvat. Sen pitäisi olla pääasia, että ajetaan äänestäjien asiaa, sanokoot muut mitä vaan. Vasemmisto sai paljonkin hyviä lupaamiaan asioita aikaan, ei sitä voi kiistää, persut EI MITÄÄN.
Sai persut rikkaille autoveroalen, joka 30000 autossa on kokonaista 300 e. Sen maksumiehinä toimii eläkeläiset ja opiskelijat