Tätä ehdotetaan: 15 maakuntalääniä + 3 maakuntaa

suoraan-sisäpiiristä

Suoraan sisäpiirilähteistä saamani tiedon mukaan nyt on esillä ehdotus muodostaa Suomeen 15 maakuntalääniä 3 maakuntaa SOTE-ratkaisuksi.

Tämä tarkoittaa sitä, että ehdotetaan muodostettavaksi 15 varsinaista SOTE-aluetta (virallisesti 15 maakuntalääniä) 3 maakuntaa, jotka liittyisivät näihin varsinaisiin viiteentoista maakuntalääniin. 15 maakuntalääniin muodostettaisiin vaaleilla lääninneuvostot ja niitä johtaisi maaherrat. Maaherran titteli otettaisiin jälleen käyttöön ja näillä maakuntalääneillä olisi verotusoikeus, kerättäisiin lääninvero maakuntaläänien kulujen kattamiseksi.

Nämä 3 maakuntaa (joista ei muodosteta omaa maakuntalääniä, vaan jotka liittyvät isompiin naapurimaakuntiin eli muodostettaviin maakuntalääneihin) ovat Kainuu, Satakunta ja Keski-Pohjanmaa.

Kainuun maakunta kaavaillaan liitettäväksi Pohjois-Pohjanmaan muodostettavaan maakuntalääniin, jonka lääninkaupunki olisi Oulu, Satakunta Varsinais-Suomen maakuntalääniin lääninkaupunkinaan Turku ja Keski-Pohjanmaa liitettäisiin Etelä-Pohjanmaan maakuntalääniin, jonka lääninkaupunkina olisi Seinäjoki.

Nämä kolme maakuntaa (joista ei muodosteta omaa maakuntalääniä, vaan jotka liittyvät viereiseen isompaan maakuntaan perustettavaan maakuntalääniin) saisivat virallisen maakunnan aseman (mutta ei verotusoikeutta) ja niillä olisi omat maakuntakaupungit keskuspaikkoinaan: Satakunnan maakuntakaupunkina olisi Pori, Kainuun Kajaani ja Keski-Pohjanmaan Kokkola.

On siis esillä ehdotus perustaa uudet maakuntaläänit, joilla korvattaisiin nykyiset maakunnat ja jotka olisivat entisiä läänejä itsenäisempiä omine lääninneuvostoineen, määräajaksi valittavine maaherroineen ja ennen kaikkea verotusoikeuksineen.

Tämä neuvoteltavana oleva ehdotus perustettavista maakuntalääneistä on esillä oleva ratkaisuyritys kokoomuksen haikailemia, kaupungeista johdettavia läänejä kohtaan ja keskustan kaipaaman maakuntien itsehallinnon lisäämiseksi. Sisäpiiritietojen mukaan tämä esitys viidestätoista maakuntaläänistä 3 maakunnasta on nyt neuvoteltavana.

6

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maakuntaläänit

      Mitäs persut sanoo tuosta nyt neuvoteltavana olevasta 15 3 ratkaisusta?

      15 maakuntalääniä ja 3 maakuntaa.

      • lääninneuvosto

        Siis nyt on neuvoteltavana ehdotus, että nämä perustettavat 15 maakuntalääniä keräisivät alueeltaan lääninveroa ja järjestäisivät koko maakuntaläänin alueella sosiaali- ja terveyspalvelut. Tämän sote:n lisäksi maakuntalänit hoitaisivat omilla alueillaan myös palo- ja pelastustoimen.

        Maakuntaläänejä johtaisi määräajaksi valittava maaherra ja niillä maakuntalääneillä olisi joka neljäs vuosi nykyisten kunnanvaltuustojen tavoin valittava lääninnneuvosto.

        Maakuntaläänien myötä tulisi siis eräänlainen uusi vaaleilla valittava instanssi, lääninnneuvosto, jolla olis paljon valtaa omassa maakuntaläänissään; se päättäisi oman maakuntalääninsä lääninveron suuruudesta, sote-palveluitten järjestämisestä omalla alueellaan jne.


      • Etkö muka tiedä? Persuille käy kaikki, kunhan Soini saa pitää ministeriauton.


    • Kohtuus_sentään

      Keski-Pohjanmaa ei tietystikään voi kuulua Etelä-Pohjanmaahan, kumpikin kuuluu eri yliopistosairaalapiiriin. Keski-Pohjanmaa voi kuulua omana maakuntana Pohjois-Pohjanmaahan, se kyllä käy. Oma keskussairaala on tietysti päivystyssairaalana ja Oulu yliopistosairaalana.

    • persperspers

      Keski-Pohjanmaa ei perustuslain mukaan voi kuulua Pohjois-Pohjanmaahan, koska kielellisten oikeuksien suoja estää sen.

      Maakuntalääni on sanan vähän kuin paskaperse.Kaksi ikävää asiaa samassa sanassa.

    • Kohtuus_sentään

      Ei estä enää, kun rkp ei ole hallituksessa. Jos 98% asukkaista haluaa pohjoisen suunnan, niin ei voi mikään laki vaatia vähemmistön tekevän päätöstä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      18
      4811
    2. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      127
      1555
    3. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      101
      1440
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      69
      1363
    5. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      326
      1299
    6. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      48
      1276
    7. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      72
      1190
    8. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      1011
    9. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      86
      925
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      49
      904
    Aihe