YYA-aika oli jotain

ygtyhyhyy

Tuo aika oli perin menestyksekäs. Dynaaaminen ja vaihtoon perustuva kansantalous löysi kumppanin entisestä vihollismaasta. Neuvostoliitosta. Bilateraaliseen kaupankäyntiin perustuva kaupankäynti loi sen pohjan Suomalaiselle osaamiselle. Jota Neuvostoliitto tarvitsi ja joka hyödytti suomalaisia. Ei ole kuitenkaa ei kuitenkaan ole pitänyt milloinkaan täysin uskoa että tuo asiaintila olisi pysyväksi turvattua. Neuvostoliitosta on tullut Venäjä ja emme täysin ole pystyneet pitämäään saavutettuja etuja voimassa muuttuneessa tilanteessa. Tässämuuttuneessatilanteessakin on taloutemme siinä kunnossa että pystymme yhä edelleenkin olemaan se dynaaminen ja hyvään naapurisopuun luottava kansa kuin 1970-luvulla ja pystymme vielä nousemaan hyvään naapurisopuun luottaen.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Totta tosiaan! Eihän meidän tarvitse tehdä kuin yksi pikku juttu: perustaa Neuvostoliitto uudelleen kaikkien ryssän silloin orjuuttamien kansojen vastustuksesta huolimatta. Sitten saadaan taas myytyä sinne huopatossuja.

      Tämä keskustelu sopii maanpetturuudesta tunnetun kepun palstalle kuin pistin ryssän käteen.

    • Oikeistodemari

      Aikomukseni oli poistua täältä reippaaksi viikoksi. Ennen sitä on pakko ottaa kantaa tähän. Ryssän Kätyripuolue Maalaisliitossa haikaillaan kovasti vanhojen aikojen perään.
      Kepulainen historiankirjoitus on Juhani Suomen aikuisten satukirjoineen onnistunut tehokkaasti häivyttämään sen tosiasian että Oikeistodemarit ja Kokoomus pitivät tämän maan itsenäisenä. Tämä on totuus. Nyt poistun.

      • viisaintapoistua

        Honkaliitto tekisi Naton avulla suomesta lopun.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      236
      7154
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      137
      3610
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      113
      2122
    4. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      32
      1344
    5. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      24
      1316
    6. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      25
      1258
    7. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      321
      1120
    8. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      141
      962
    9. Milloin palaat

      Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️
      Ikävä
      23
      908
    10. Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!

      Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä
      Suomalaiset julkkikset
      7
      867
    Aihe