"En ole rasisti, mutta..."

turhaedessanoa

Yhä useampi kirjoitus alkaa ylläolevalla toteamuksella, tyyliin "En ole rasisti, mutta... bla bla turvapaikanhakijat haisee... bla bla matut vittuun ja rajat kii jne yms" Fakta on, että sillä nanosekunnilla, kun sanot kielteisen sanan turvapaikanhakijasta, olet rasisti. Tämä ei ole väittelykysymys. Piste.

10

87

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • en ole rassisti mutta niin onhan matujen joukossa kai hyviäkin mamui mutta joo tuomitsen kyllä rassismin ja haluan kuulua läntiseen mamuvapaa...mamumyönteiseen arvoyhteisöön ja rajat on oltava auki ja mamulla ei ole hintalappua koska simsalabim kaikki sille on ilmaista ja blaa blabbaa sekä ählm wäläbä bälää määäh

    • mamukriittinen

      Tosiasia on kuitenkin se että tulijoista suurin osa on entisiä rosvoja ja murhaajia.

      • kfnnxbdndkdld

        mutta ei kaikki. ja osa on tuleviakin sellaisia. pitää suvaita ja lässynlässyn vittu.


      • Yhteinenmaapallo

        Tulijoissa ei ole rosvoja ja murhaajia eli olemme samaa mieltä nimim."mamukriittinen" kanssa.
        Entisiä voi ehkä olla, mutta tämän hetken tilanne tärkeintä.


    • jahhhhas

      "Fakta on, että sillä nanosekunnilla, kun sanot kielteisen sanan turvapaikanhakijasta, olet rasisti. Tämä ei ole väittelykysymys."

      - Mihin tämä väite perustuu, ja mikset halua väitellä siitä sen enempää? Ilmeisesti tajuat itsekin, ettei se kestä lähempää tarkastelua. Tokihan turvapaikanhakijoihin kohdistuu rasismiakin, mutta suurin osa heihin kohdistuvista kielteisistä sanoista ja viesteistä on täysin asiaperäistä kritiikkiä.

      • Faktainen

        Jokaisen ihmisryhmän on kyettävä ottamaan vastaan kritiikkiä - myös turvapaikanhakijoiden. On täysin kestämätön tilanne, jos joku ryhmä pyritään nostamaan erityisasemaan muihin ryhmiin nähden ja tekemään se kritiikille immuuniksi. Näin luodaan vain ongelmia, joihin kukaan ei rasistiksi leimautumisen pelossa uskalla puuttua. Muualla Euroopasta tästä on jo niin karmeita esimerkkejä (ks. Rotherhamin raiskaukset) ettei ilmiön soisi tulevan Suomeen.


      • Hahehe
        Faktainen kirjoitti:

        Jokaisen ihmisryhmän on kyettävä ottamaan vastaan kritiikkiä - myös turvapaikanhakijoiden. On täysin kestämätön tilanne, jos joku ryhmä pyritään nostamaan erityisasemaan muihin ryhmiin nähden ja tekemään se kritiikille immuuniksi. Näin luodaan vain ongelmia, joihin kukaan ei rasistiksi leimautumisen pelossa uskalla puuttua. Muualla Euroopasta tästä on jo niin karmeita esimerkkejä (ks. Rotherhamin raiskaukset) ettei ilmiön soisi tulevan Suomeen.

        Ihmisryhmän? Ymmärrän täysin, että kukaan ihminen ei ole kritiikin yläpuolella, mutta mikä pointti on kritisoinnilla nimenomaan ryhmänä? Ymmärrän senkin, jos ryhmää kritisoidaan niitä todella yhdistävän, jokaista jäsentä koskevan tekijän osalta. Esimerkiksi aatteellisia ryhmiä voisi kritisoida perustavan lähtökohdan osalta.

        Mutta vaikkapa suomalasten kritisoiminen ryhmänä - mitä se pitäisi sisällään ollakseen jollain tapaa järkevää? Mikä kaikkia suomalaisia yhdistää, mistä meidän pitäisi suomalaisryhmänä kyetä ottamaan kritiikkiä?


    • dfgkjhkhj

      Minä olen rasisti enkä häpeä sitä tippaakaan! Haistakaa vittu kaikki jotka minua nyt vihaavat.

    • ei-rasisti

      En ole rasisti, mutta alkaa pikkuhiljaa vituttamaan nuo savunahat!

    • Rasistinenmies

      Olen ylpeä rasisti.Kerron kaikille.Ja nyt ole sinäkin siinä ei ole mitään ihmeellistä.Se on luonnollista.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      69
      3034
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      43
      2963
    3. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      50
      2302
    4. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      340
      1966
    5. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      140
      1739
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1565
    7. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      7
      1368
    8. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      10
      1227
    9. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      42
      1146
    10. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      1106
    Aihe