Monet suomalaiset luulivat vielä kesälläkin Sipilän olevan rehellinen ja tosissaan Suomen etua ajava mies, vaikka hän ei ole koskaan ollut kumpaakaan.
Tällä viikolla hänen pahuutensa paljastui viimeisellekin suomalaiselle umpikepuja lukuunottamatta. Ei Sipilä välitä Suomesta ja suomalaisista karvan vertaa. Vain oma taloudellinen hyöty ja kepukoplan hyöty merkitsevät hänelle jotakin.
Nyt Sipilä totteli Vanhasta ja painosti muun hallituksen hyväksymään veronmaksajille valtavan kalliiksi tulevan uuden hallintohimmelin. Siinä saavat varmaan Pekkarisen tytär ja vävy uudet virat, kun appiukon järjestelemät tuulituet loppuvat. Samoin monet kymmenet tuhannet uudet, mutta turhat hallintovirkamiehet saavat töitä veronmaksajien selkänahasta revityillä euroilla.
Samalla lopetetaan vaativien leikkausten tekeminen Satakunnan, Pohjanmaan, Etelä-Pohjanmaan, Pohjois-Savon ja useimpien muiden vailla yliopistosairaalaa olevien maakuntien asukkaille. Kepun haluamassa järjestelmässähän jokaisen maakunnan on pystyttävä keräämään verot kaikkiin oman alueensa sote-palveluihin ja tuotettava ne itse. Millä ihmeellä esimerkiksi Keski-Pohjanmaan asukkailta saataisiin kiskottua kepun ja persun haluamat uudet verot a) yliopiston, b) yliopistollisen keskussairaalan ja c) uusien hallintovirkamiesten rakennusten rakentamiseen ja sen jälkeen henkilöstön palkkaamiseen niihin kaikkiin ja niiden vuotuisiin ylläpitokuluihin?
Juha Sipilä jää historiaan Suomen valtion konkurssiin viejänä.
Sipilän kupla puhkesi
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1696472
- 584452
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s283058- 612967
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161895- 151554
Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗271526Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹381485- 341320
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest431201