Kysymyksiä ETF:stä

ETF-aloittelija

Haluan ostaa ETF:ä ja homma edistyy vähän nihkeästi. Pankki on jo luvannut hommaa varten suurehkon lainan, mutta ostamisen kanssa on sormi suussa.

Muutama asia on jo selvinnyt. Ensinnäkin haluan, että sijoitukseni seuraa koko maailmataloutta mahdollisimman hyvin, eli ns. msci-indeksiä. Toisekseen haluan, että se hinnoitellaan euroissa, ettei ole valuuttakurssiriskiä. Kolmanneksi haluan, että se maksaa osinkoa, mielummin useamman kerran vuodessa. Neljänneksi toivon, että liikkeellelaskija ja rahaston koko on mahdollisimman suuri. Lopuksi on tietysti tärkeää, että juoksevat kulut ovat mahdollisimman pienet.

Olen tässä selannut Nordean ja Morningstarin sivuja, mutta homma etenee hitaasi. Osaisiko joku antaa vinkkejä? Kiitos jo etukäteen tietäville.

3

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • öjlk

      Tuota...

      ensimmäinen pikku vinkki: Niin kauan kun asiat ovat noin pahasti hukassa, sijoita vain omalla rahalla ja silloinkin vain sellaisilla rahoilla mitkä on varaa menettää vaikka kokonaan.

      toinen vinkki: ainakin niin kauan kuin olet Suomessa verovelvollinen, kannattaa pysyä erossa "osinkoa" maksavista rahastoista. Rahaston tuotot verotetaan 100 % pääomatulona.

      kolmas vinkki: jos nyt tutustuisit vähän paremmin indeksimaailmaan, niin huomaisit että "MSCI" on vain brändin nimi, "Morgan Stanley Capital International". Indeksin nimessä on aina toinen, oleellinen osa, joka kertoo mistä MSCI-indeksistä on kyse.

      neljäs vinkki: ... tai no, senkus vaan sijoitat Nordean kautta. Mun tilille mahtuu vielä osinkoja....

      Mitähän muita asioita tuossa lyhyessä viestissä vielä olisi pielessä?

      • ETF-aloittelija

        Omalla rahalla sijoittamalla ei rikastu kuin pankki. Kuukausisäästäminen on vitsi. Vähän kuin säästäisi sijoitusasuntoja kuukausisäästämisellä ja ostaisi vasta sitten, kun rahat on kasassa. Hinnat vain karkaisivat maailman tappiin.

        Tiedän kyllä, että kyseessä on Morgan Stanley. Ja tietysti tiesin, että voitoista maksetaan Suomessa pääomaveroa. Kolmanneksi en nimenomaan halua ostaa Nordean rahastoja, koska niiden kulut ovat niin suuret. Vaikka tili ja laina olisikin Nordeassa, muitankin vaihtoehtoja on. Niitähän tässä yritin kysellä, mutta vastaus oli aivan jotain muuta kuin halusin.


    • ToivoHagert

      Valuutalla ei ole mitään väliä. Jos sijoitat koko maailman indeksiin.
      Muista ajallinen hajautus. 5 vuotta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      48
      2705
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      125
      2030
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      92
      1738
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      162
      1329
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      70
      1279
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      52
      1169
    7. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1102
    8. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1066
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      73
      1049
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      32
      987
    Aihe