Uuden auton hankinta edessä ja olen jo pitkään ihaillut työkaverin S Cross Suzukia ja koeajannutkin sitä muutaman kerran. Kyseessä on etuvetoinen malli. Menin innoissani liikkeeseen ja tarkoituksena vaihtaa 10 vuotias Focus uuteen S Crossiin tai Vitaraan ja etuvetoiseen versioon. Myyjä kertoi, ettei ainoatakaan Suzukia saa etuvetoisena????? Miksi hemmetissä ei saa, koska etuvetoista S Crossia myytiin mukavasti pari vuotta sitten. Kun vertaillaan vastaavia kilpailijoita, niin niissä nimenomaan etuvetoiset ovat myydyinpiä ja usein vielä diesel koneella ja S Crossia tehdään etuvetoisena dieselinä, niin miksi hemmetissä sitä ei tuoda suomeen?? Toinen asia joka hämmästyttää, on tuo Jimny tai mikä lie Jimmy, jota on tuotu kohta 20 vuotta maahan ja tuodaan edelleen ja niitä myydään vuodessa 3-5 kpl ??? Mikäköhän lokiikka lienee maahantuojalla, kun tuodaan väkisin mallia, jota ei lähes kukaan osta ja jätetään tuomatta malli, joita takuulla menisi??
Onnekseni kilpailijalta löytyi etuvetoinen citymaasturi ja vieläpä sen sai viikon sisällä jo ajoon.
Suzukin automallit Suomessa???
3
114
Vastaukset
- Viturakuski
Minäkin epäilin nelivedon tarpeellisuutta, mutta kun olen ajellut Vitaralla talvikeleissä niin takaisinpaluuta etuvetoautoon ei ole.
Etuvetoinen asx oli vaihtoehtona , mutta onneksi kerrankin meikäläisen valinta meni oikein, kun päädyin nelivetoon.
Ajotietokone näyttää 6,6l keskikulutusta.- niinpä_niin
Joo-o. Minä taasen en hanki missään nimessä nelivetoista autoa. Minulla on niitä kaksi ollut ja ymmärrän kyllä valintaasi, jos nelivetoa tarvitset. Itse ajan lähes kaikki ajot kaupungissa ja ikinä en ole jäänyt kiinni mihenkään autolla. Suzukienkin kohdalla nelivetoisen kulutus on suurempi verrattuna etuvetoiseen ainakin litra/100km, sanoo sitten esitteet ja mainokset mitä tahansa. Työkaverini etuvetoinen S Cross kuluttaa keskimäärin 5.4l ja vastaava nelivetoinen vie lähelle 7l sadalla. Huollot ovat myös kalliinpia nelikoissa, kun vaihteisto ja etu-sekä takaperäöljyt kuuluvat vaihdettaviin.
Nyt oikeestaan eksyttiin aiheesta, josta tuon aloitukseni tein.
- scrossari
Kyllä etuvetoista diesel s crossia saattaisi mennä mukavasti kaupaksi, ehkä muutaman enenpi, kuin tuota mopoauto-jinmyä:=) Mutta suurempi myynti volyymi taas olisi maahantuojalle raskasta, kun joutuisi tekemään töitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1472589
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541659Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1331633Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1491358- 661338
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut131180Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall2821165- 156976
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek22924Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht58889