Robert Zemeckis on ohjannut uransa kauneimman elokuvan ajatukseltaan.
Ranskalainen katutaiteilija Philippe Petit teki historiaa nuoralla kävelyllään juuri valmistuneiden New Yorkin kaksoistornien välillä.
Elokuva seuraa tarkkaan siitä miten Petit innostui yltiöpäisestä hankkeesta kävellä kaksoistornien välisen matkan n.43 metriä.
Elokuva onkin tavallaan seikkailuelokuva joka on tosi.
Varmaa ainakin on ettei kukaan tule tekemään temppua uudestaan tornien tuhouduttua.
Robert Zemeckis ohjaa rennolla otteella lähestyen hienosti henkilöhahmon Petitin hurjaa unelmaa,ja lopulta temppu näyttääkin todella hurjalta valkokankaallakin.
Teemaltaan elokuva lähestyykin enemmän ihmisen henkistä olotilaa,sillä tempullaan Petit antoi tavallaan sielun kaksoistorneille,joita pidettiin tuolloin kolkkoina laatikkorakennelmina.Mutta tuo nuoralla kävely toi kunnioitusta torneja kohtaan ja lopulta torneja pidettiinkin kauniina rakennelmina New Yorkin asukkaiden keskuudessa.
Elokuvan loppukuva onkin liikuttavin hetki kuvaten kaksoistornien heijastaessa auringon laskiessa,mutta tiedämme tornien ikävän kohtalon mustaten historian kirjoituksia.
Vuoden kauneimpia elokuvia!!!
TÄHTIÄ ¤¤¤¤
The Walk (2015)
Veteranfan
0
71
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 205024
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r22062Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1361260Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121200- 961182
- 931074
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike17873viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.168825En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61743Vappu Pimiä jakoi kuvia Maajussille morsian -kuvauksista! Seuraajalta tärkeä toive: "Voi miten..."
Tätä kyllä kannattaa toivoa! Vappu Pimiällähän on tunnetusti myös sormensa pelissä näissä rakkausjutuissa ja hän toimii25709