Löytyykö rehtiä ja reipasta lätkåseuraa 04 ja 05-syntyneille junnuille. Pojat AA-tason poikia. Muuton takia kysytään. Tampereen lähistöllä asutaan ja lähiseudun junnuporukoita harkitaan. Missä hyvä meininki? Ei Ilves, eikä KooVee eikä Tappara.
Löytyykö Tampereelta mukavaa lätkäseuraa (junnut)
Sasasss
5260
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
No sitten naapurikuntiin - Pirkkala, Kangasala, Orivesi, Nokia, Ylöjärvi. Halvempi ja mukavampi vaihtoehto, vakivuorot ja varusteiden säilytysmahdollisuudet. Kannattaa soitella ja kysellä mm. hintoja ja harjoitusvuorojen aikatauluja. AA tason pelaajien ei kannata harkita isompia seuroja.
Kiitos. Jos joku osais vähän vaikka vielä tarkemmin vinkata? Lähinnä mukava porukka jossa kaikkia kannustetaan ja rentoa porukkaa. Kaivataanko isoja pakkeja missään. Molemmat hyviä luistelemaan (ovat pelanneet jo 5 vuotta). Pojat about 140-150 cm.
Pienessä seurassa on aina hyvä meininki :D Kangasalla tietämän mukaan on 04 ikäisille 2 peliryhmää AA ja AAA taso, 05 ikäryhmää ei kaiketi ole. Orivedellä 04 ja 05 peliryhmät, mutta harjoittelu tapahtuu yhdessä eli molemmat menisi samoilla kuljetuksilla reeneihin. Pirkkalassa on ainakin 04 AA tason joukkue. Finhockeyn sivuilta löytyy sarjaa pelaavien ikäluokkien yhteystiedot:
04 - http://www.tilastopalvelu.fi/ih/index.php?option=com_content&view=article&id=33&stgid=2557 ja http://www.tilastopalvelu.fi/ih/index.php?option=com_content&view=article&id=33&stgid=2558
05 - http://www.tilastopalvelu.fi/ih/index.php?option=com_content&view=article&id=33&stgid=2568
Kannattaa valita se lähin seura ja lähin jäähalli, mikäli sieltä vain löytyy oman ikäluokan toimintaa. Pienemmissä seuroissa pelaajilla on mahdollisuus pelata muussakin kuin juuri omassa ikäluokassa taitotason mukaan. Jos löytyy taitoa, niin paikka voi olla vuotta vanhemmissa ja jos on vasta-alkaja, niin silloin voi pelata yli-ikäisenä vuotta nuorempiensa kanssa. Vain hölmö maksaa isoille seuroille AA tason toiminnasta koska parhaassa tapauksessa se oma jannu istuu siellä penkillä. Vakivuorot kohtuulliseen aikaan kohtuullisen lähellä, varusteiden säilytysmahdollisuus ja hyvä henki joukkueessa on ainakin meidän perheen tärkeimmät kriteerit. Eikä raha riittäisikään isompiin seuroihin vaikka olisi kuinka talentti-poika.
04:ssa HC Nokia olisi ehdottomasti oma valintani. Vuosia kateellisena katsonut sivusta seuran toimintaa ja iloista meininkiä.