Kissan pitkäaikainen aivastelu/flunssan oireet

Huolestunut956

Hei.

Meiltä löytyy kotoa persialainen noin 6kk ikäinen poikakissa, jolla on seuraavanlaisia oireita:

-Pärskii/aivastelee päivittäin
-Nenästä tulee yleensä aivastelun yhteydessä läpinäkyvää veden kaltaista tavaraa. Joskus nenästä saattaa tulla aivan rään kaltaista paksua mönjää, mutta tätä tapahtuu harvemmin.
-Silmät vuotavat päivittäin. Välillä tuntuu aristelevan toista silmäänsä, ei punota. Tulehdus ei ole kuitenkaan kyseessä.
-Nyt on viikon aikana kolmeen otteeseen päästänyt ulosteet lattialle rajun aivastelun yhteydessä.
-Hengitys kuulostaa usein nuhaiselta (vinkumista tukkoisuuden takia)

Kissa on muuten kyllä leikkisä, syö hyvin eli normaali itsensä.

Tätä on siis jatkunut jo pidempään. Pitäisikö huolestua ja viedä eläinlääkärille?

Kiitos neuvoista etukäteen.

2

547

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taapero-pojanäiti

      Tilaappa aika lääkärille. Ei se muuten ohi mene. Vuosia sitten jo edesmennyt kissani aivasteli ja tuli nenästä vihertävää mönjää. Myös vilkkuluomet tuli esille. Lääkäri nukutti ja kuvasi keuhkot ja antoi antibiootti kuurin ja mikstuuraa. Sanoi vielä että soita oliko apua lääkkeistä. Taapero-poika parani ja eli vielä vuosia. Varmaan oli keuhkokuume kun lääkäri oli hieman epävarma kuin käy. Toivottavasti saat apua kissallesi. Mitä nopeammin sen parempi.

    • kissaihminenkin

      Hyvällä tuurilla on vain paha allergia tai astma mitä pystytään ainakin kortisoonilla pitämään kurissa. Jos kumminkin hengitys kuuluu rahisevalta niin voi olla hyvinkin vakava sairaus, kuten kasvain, tulehdus, nestettä keuhkoissa ja nenässä tai suussakkin voi olla kasvain, mikä aiheuttaa vastaavia oireita.

      Hyvälle eläinlääkärille joka tutkii koko kissan hengityselimet, ja keuhkot kannattaa ekalla kerralla kuvata että saadaan selvyys missä kunnossa ne ovat. Jos ne ovat alkaneet lytistymään tai siellä näkyy kasvaimia niin on vain tietyn aikaa mahdollisuus korjata tilannetta, että kissa selviää hoidoista. Anteeksi jos kuulostaa pelottelulla, mutta oma kissani menehtyi hengityselimessä olevaan syöpään. Jotkin oireet alkoivat jo aika nuorena mutta emme älynneet että ne olivat merkkejä jostakin vakavammasta.

      Myös jos talossanne on hometta niin sekin voisi selittää hyvinkin paljon kissan oireita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      162
      3497
    2. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      47
      2483
    3. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      30
      2387
    4. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      14
      2339
    5. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      89
      2299
    6. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      12
      2279
    7. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      23
      2153
    8. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      83
      1952
    9. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      156
      1813
    10. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      9
      1788
    Aihe