Kissan pitkäaikainen aivastelu/flunssan oireet

Huolestunut956

Hei.

Meiltä löytyy kotoa persialainen noin 6kk ikäinen poikakissa, jolla on seuraavanlaisia oireita:

-Pärskii/aivastelee päivittäin
-Nenästä tulee yleensä aivastelun yhteydessä läpinäkyvää veden kaltaista tavaraa. Joskus nenästä saattaa tulla aivan rään kaltaista paksua mönjää, mutta tätä tapahtuu harvemmin.
-Silmät vuotavat päivittäin. Välillä tuntuu aristelevan toista silmäänsä, ei punota. Tulehdus ei ole kuitenkaan kyseessä.
-Nyt on viikon aikana kolmeen otteeseen päästänyt ulosteet lattialle rajun aivastelun yhteydessä.
-Hengitys kuulostaa usein nuhaiselta (vinkumista tukkoisuuden takia)

Kissa on muuten kyllä leikkisä, syö hyvin eli normaali itsensä.

Tätä on siis jatkunut jo pidempään. Pitäisikö huolestua ja viedä eläinlääkärille?

Kiitos neuvoista etukäteen.

2

600

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taapero-pojanäiti

      Tilaappa aika lääkärille. Ei se muuten ohi mene. Vuosia sitten jo edesmennyt kissani aivasteli ja tuli nenästä vihertävää mönjää. Myös vilkkuluomet tuli esille. Lääkäri nukutti ja kuvasi keuhkot ja antoi antibiootti kuurin ja mikstuuraa. Sanoi vielä että soita oliko apua lääkkeistä. Taapero-poika parani ja eli vielä vuosia. Varmaan oli keuhkokuume kun lääkäri oli hieman epävarma kuin käy. Toivottavasti saat apua kissallesi. Mitä nopeammin sen parempi.

    • kissaihminenkin

      Hyvällä tuurilla on vain paha allergia tai astma mitä pystytään ainakin kortisoonilla pitämään kurissa. Jos kumminkin hengitys kuuluu rahisevalta niin voi olla hyvinkin vakava sairaus, kuten kasvain, tulehdus, nestettä keuhkoissa ja nenässä tai suussakkin voi olla kasvain, mikä aiheuttaa vastaavia oireita.

      Hyvälle eläinlääkärille joka tutkii koko kissan hengityselimet, ja keuhkot kannattaa ekalla kerralla kuvata että saadaan selvyys missä kunnossa ne ovat. Jos ne ovat alkaneet lytistymään tai siellä näkyy kasvaimia niin on vain tietyn aikaa mahdollisuus korjata tilannetta, että kissa selviää hoidoista. Anteeksi jos kuulostaa pelottelulla, mutta oma kissani menehtyi hengityselimessä olevaan syöpään. Jotkin oireet alkoivat jo aika nuorena mutta emme älynneet että ne olivat merkkejä jostakin vakavammasta.

      Myös jos talossanne on hometta niin sekin voisi selittää hyvinkin paljon kissan oireita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      138
      3169
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      2992
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      108
      1408
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      141
      1155
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1077
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1057
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      1007
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      979
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      807
    10. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      783
    Aihe