Hei.
Meiltä löytyy kotoa persialainen noin 6kk ikäinen poikakissa, jolla on seuraavanlaisia oireita:
-Pärskii/aivastelee päivittäin
-Nenästä tulee yleensä aivastelun yhteydessä läpinäkyvää veden kaltaista tavaraa. Joskus nenästä saattaa tulla aivan rään kaltaista paksua mönjää, mutta tätä tapahtuu harvemmin.
-Silmät vuotavat päivittäin. Välillä tuntuu aristelevan toista silmäänsä, ei punota. Tulehdus ei ole kuitenkaan kyseessä.
-Nyt on viikon aikana kolmeen otteeseen päästänyt ulosteet lattialle rajun aivastelun yhteydessä.
-Hengitys kuulostaa usein nuhaiselta (vinkumista tukkoisuuden takia)
Kissa on muuten kyllä leikkisä, syö hyvin eli normaali itsensä.
Tätä on siis jatkunut jo pidempään. Pitäisikö huolestua ja viedä eläinlääkärille?
Kiitos neuvoista etukäteen.
Kissan pitkäaikainen aivastelu/flunssan oireet
2
613
Vastaukset 2
- Taapero-pojanäiti
Tilaappa aika lääkärille. Ei se muuten ohi mene. Vuosia sitten jo edesmennyt kissani aivasteli ja tuli nenästä vihertävää mönjää. Myös vilkkuluomet tuli esille. Lääkäri nukutti ja kuvasi keuhkot ja antoi antibiootti kuurin ja mikstuuraa. Sanoi vielä että soita oliko apua lääkkeistä. Taapero-poika parani ja eli vielä vuosia. Varmaan oli keuhkokuume kun lääkäri oli hieman epävarma kuin käy. Toivottavasti saat apua kissallesi. Mitä nopeammin sen parempi.
- kissaihminenkin
Hyvällä tuurilla on vain paha allergia tai astma mitä pystytään ainakin kortisoonilla pitämään kurissa. Jos kumminkin hengitys kuuluu rahisevalta niin voi olla hyvinkin vakava sairaus, kuten kasvain, tulehdus, nestettä keuhkoissa ja nenässä tai suussakkin voi olla kasvain, mikä aiheuttaa vastaavia oireita.
Hyvälle eläinlääkärille joka tutkii koko kissan hengityselimet, ja keuhkot kannattaa ekalla kerralla kuvata että saadaan selvyys missä kunnossa ne ovat. Jos ne ovat alkaneet lytistymään tai siellä näkyy kasvaimia niin on vain tietyn aikaa mahdollisuus korjata tilannetta, että kissa selviää hoidoista. Anteeksi jos kuulostaa pelottelulla, mutta oma kissani menehtyi hengityselimessä olevaan syöpään. Jotkin oireet alkoivat jo aika nuorena mutta emme älynneet että ne olivat merkkejä jostakin vakavammasta.
Myös jos talossanne on hometta niin sekin voisi selittää hyvinkin paljon kissan oireita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.932935Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt472427Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.441208- 371027
Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,153879Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä244778Paikallinen autokorjaamo
Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi10764Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?587102 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk48648- 46613