Tuostahan http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1447034347028.html olen jo kauan kertonut, mutta äänekkäät ääliöt vain pitävät mekkalaa, että hullu mies siellä vain huutelee.
Ne vanhat pyöreät valaisimet olivat parhaat ja ainoat, joilla näki sateessa ja sumussa. Ne kun olivat vieläkin asetuksessa määrätyn mukaisia eli eivät lähivaloilla lähettäneet yläviistoon valoa, joka sitten sateessa näkyi satavasta lumesta/vedestä sotkien näkökentän ja kontrastin. Ero on huikea, mutta jostakin syystä tyyppikatsastuksessa katsotaan tämä tärkeä turvallisuustekijä läpi sormien. Tarkastajat lahjottuja, korruptoituja, mikä on muutenkin täälä maan tapa. Tuskin löytyy yhtään osa-aluetta Suomessa, missä ei korruptio olisi johtavassa asemassa.
Tämäkö muka uutinen?
2
103
Vastaukset
- essonvaarin_päivit
Nuo pyöreät valaisimet... essonvaari porisee. Ja nolaa itsensä perusteellisesti.
VAGniikan maailma kritisoi sitä, ettei autoissa enää ole (kaksois)xenoneita halogeeniapukaukovaloja, kuten paremmissa autoissa oli tapana ~10 vuotta sitten! Essonvaarien saunanlyhtyhalogeeneja (saunanlyhty, koska essonvaarit tykkää näihin vielä laittaa long life/halpispolttimot, kun 30 € investointi valoihin/vuosi on ihan liian kallista...) ei kukaan kaipaa. Paitsi essonvaarit, joiden autotietämys on jämähtänyt essonbaarien poistuttua jonnekin 20 vuoden päähän.
Lyhennelmästä tämä ei käy ilmi, varsinaisesta artikkelista kyllä ja pitäisihän automiehen nämä tietää muutoinkin:
- Linssitekniikalla (huom. avainsana kaksoisxenon) tehdyistä valoista ei lähde hajavaloa yläviistoon, kuten essonvaarin halogeeneista
- Kaksoinxenonin optiikka on suunniteltu lähivalon ehdoilla ja kaukovalon kantama jää varsin lyhyeksi, n. 130 metriin. Tässä kohtaa tarvittaisiin avuksi ne halogeenikaukovalot (mallia pistevalot), jatkamaan kantamaa liki 200 metriin. Mutta nämä on "tarpeettomina" jätetty pois useimmista uudemmista autoista.
- Hurraamista ei ole tuoreemmassakaan kotkotuksessa eli LED-ajovaloissa. Sama vika kuin kaksoisxenonien kanssa eli lähivalo voi olla hyvä, mutta kaukovalo jää kehnommaksi kuin "vanhanaikaisessa" kaksoisxenon halogeeniapukaukovalot -ratkaisussa, joka siis edelleen on hyvien valojen referenssi. Vain muutamassa, kalliissa, autossa, led-valot ovat hyvät.
Pyöreät halogeeniämpärit kuuluvat sellaisiin autoihin, joissa on mustapohjaiset kilvet. Lisäkaukovalotkin, jollaisia pelkkien kaksoisxenonien ja useimpien LED-valojen avuksi tarvitaan, ovat nykyään usein LED-valoja....- kettulan.vintiltä
Happamia ovat, sanoi kettu pihlajanmarjoista...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell482298Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1451853Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.571851Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1071436- 241221
Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,541130- 681055
Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.761028Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗54857Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd102851