Myyntivoittojen verotus eri maissa

Capital_gains_tax

Alla listaus eri maista ja niiden myyntivoitojen verotuksesta, joskaan kaikki info ei ehkä ole ajnatasalla vaan tulee erikseen tarkistaa jos jokin maa erityisesti kiinnostaa.

Vaikkapa Hollannissa myyntivoitot ovat käytännössä verovapaita.

Capital gains tax: https://en.wikipedia.org/wiki/Capital_gains_tax

Belgia

Lehtiartikkeleiden mukaan Belgiassa tulee vuoden 2016 alusta voimaan uusi myyntivoittojen verotus, eli ns. spekulatiivisen kaupan verotus, joka on perusteiltaan todellisuudessa täysin populistinen, sillä todelliset markkinoiden tekijät roboteineen ovat sen ulkopuolella, mutta sen sijaan yksityishenkilöt saavat jälleen täydeltä laidalta.

Euronext Bruxellesin presidentti Vincent Van Dessel luokitteli tuon uuden verotuskäytännön voimakkain sanoin, idiotismiksi.

a) Alle kuusi kuukautta hallussapidetyistä osakkeista, warranteista ja optioista menee 33% veroa.

b) LIFO (last in first out) sovelletaan tavalla jossa useammassa erässä ostetut saman yrityksen osakkeet tulevat verollisiksi jos viimeisin erä on ollut hallussa alla kuusi kuukautta. Näin vaikka vanhimmat ja 90% ko. osakkeista olisi ollut salkussa jopa vuosia, eli koko linja verolle (näin erään lehtiertikkelin mukaan).

Nähdäkseni LIFOn tulisi juurikin eritellä ostoerät ja verojen langeta maksuun kunkin ostoerän todellisen hallussapitoajan peruteella.

c) Myyntitappiot eivät ole vähennyskelpoisia.

EU:ssa ei liene monia hallussapitoajasta riippumattomia nollaveron maita.

Mielestäni hallussapitoaikaan porrastettu verotus on nykyaikana yksi suuri järjettömyys ja kirjanpidollinenkin kaasutehdas.

Mikäli todelliseen spekulaatioon puuttumiseen olisi poliittista tahtoa, niin silloin tulisi laittaa verolle markkinoiden todelliset tekijä roboteineen ja laittaa vaikka kaikkia transaktioita koskemaan "0, jotakin vero", myös roboteille jotka nykyisin edustavat hyvin merkittävää osaa vaihdosta.

1

408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Capital_gains_tax

      Tarkennus edelliseen.

      Belgian hallitus, joka haluaa verottaa pseudo-spekulaaiota, eli alle 6kk:n hallintaikoja, on valinnut periaatteen LIFO (last in first out) sen sijaan, että olisi populisti-puheidensa periaatetta soveltaen valinnut FIFO (First IN first OUT).

      Nyt se siis verottaa myös pitkäjänteistä osakesijoittamista, johon se väittää kannustavansa.

      Bonuksena se ei salli myyntitappioidenkaan vähennystä.

      Erityisen järjetön ja 'skitsofreninen' kokonaisuus, joka on saanut vakavaa kritiikkiä alan ammattilaisiltakin.

      Tehtyjen haastattaelujen mukaan noin 40% luopuu pienten ja keskisuurten yrityksien osakkuudesta ja keskittyy vain suuriin yrityksiin. Suurin osa suunnittelee muokkaavansa toimintaansa tavalla jolla välttää tuon veron.

      Belgiassa olevan TOB-vero, eli pieni vero kaiksita toimeksiannoista tule myös kokemaan laskua, sillä yksityishenkilöiden tekemä vaihto tulee laskemaan merkittävästi. Tosin en tiedä paljonko yksityishenkilöt edustavat kokonaisvolyymistä Brysselissä.

      Todellisuudessa kaikki ovat häviäjiä, hallituksen verotulot, pienet ja keskisuuret yritykset ja finassialan eri toimijat.

      BinkBank on jo esittänyt huolensa ja tekemänsä asiakastutkimuksen perusteella aktiviteetti riskeeraa laskea siinä määrin, että joutuu jossakin vaiheessa lopettamaan toimintansa Belgiassa. Lupasi palvella belgialaisia asikkaitaan ulkomailta käsin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      151
      8224
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      427
      7279
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3743
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      146
      3412
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2904
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      47
      2438
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1966
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1823
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      35
      1629
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1488
    Aihe