Sauna-Timo rakennutti kaupunkiin kelosaunan

ellaakuik-s.ovorp

Torstai 5.11.2015 klo 10.54
Viisinkertainen saunomisen maailmanmestari, saunomisessa lähes henkensä menettänyt Timo Kaukonen on nykyään saunayrittäjä ja kuppari.

Lauteita kokeilemassa Timo Kaukonen, saunan urakoitsija Tommi Lusenius Lustek Oy:stä ja kelopanelit toimittaneen Huliswoodin Olli Möttönen.
Lauteita kokeilemassa Timo Kaukonen, saunan urakoitsija Tommi Lusenius Lustek Oy:stä ja kelopanelit toimittaneen Huliswoodin Olli Möttönen.
- Tuli niin ihana sauna, että en taida laskea muita tänne ollenkaan, huokasi Timo Kaukonen ensimmäistä kertaa uudessa kelopaneelisaunassa kylpiessään.

Näin ei kuitenkaan käynyt, vaan ovet avautuivat suunnitelmien mukaan asiakkaille lokakuussa. Lahden keskustassa sijaitseva SaunanSisu on erilainen kaupunkisauna materiaaleiltaan ja palveluiltaan.

Sauna on verhoiltu kelopaneeleilla ja katto kelotuppilaudoista. Lauteet ovat vahvaa kelolankkua.

Viisi vuotta sitten saunomisen viisinkertainen maailmanmestari paloi tulikuumassa kisasaunassa 70-prosenttisesti. Toipuminen oli hidasta ja kivuliasta, mutta heti kun lääkäreiltä lupa liikeni, Kaukonen aloitti taas saunomisen.

Onnettomuuden jälkeen Kaukonen opiskeli kuppariksi ja saunaterapeutiksi. Näitä taitojaan hän käyttää myös SaunanSisu-yrityksessään.

- Saunon itse päivittäin. Kun asiakkaat ovat lähteneet, saunon itse kaikessa rauhassa. Tykkään saunomisesta aivan yhtä paljon kuin ennenkin, Kaukonen kertoo.

Kaukosen mielestä kolme tärkeitä asiaa hyvässä saunassa ovat pehmeä löyly, saunaseura ja saunan oikeat materiaalit.

- Puiden kauniita kuvioita ja oksanreikiä on mukava tutkia lauteilla istuessa, hän maalailee.


SaunanSisu ei ole ulkonäöltään mikään tavallinen city-sauna, vaikka kaupungissa sijaitseekin.

8

414

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sydäninframagnum

      Mitä kiuasmerkkiä mainosti tällä kertaa? Ainakin s-kiuasta, infapunasaunaa ja magnumia on jo mainostanut kenen kiuasvalmistajan vuoro oli tällä kertaa?

      • joku____

        katiska


      • öskjfweökjfhewöä

        Kova kiinnostsu jos joku sanoo jonkun merkin että on mainostusta heti kaikki. Tässä maailmassa on vaan merkkejä joka puolella ja vaikea puhua kun kaikki on mainosta.
        apple,lada,jopo,viewsonic,wago,grafol,bosz,poliisi,kompan,xytronic,luxoma,enivasteyksikkö,mb


    • huomasintuon
    • Eioisuskonu

      Yllättävän freesin näköinen tuo Timo videolla.

    • kysyvvaan

      Onkohan maksanut takaisin ne sairaalakulut mitkä aiheutti päättömällä kilpailemisellaan kun henki meinasi lähteä.

      • hyväTimo

        Kilpailuun osallistujahan se syypää oli tapahtumiin ??
        Vanha asia mutta jos en väärin muista edellisissä kisoissa kiukaat hyytyi jonka jälkeen vaihtoivat tehokkaammat kiukaat tilalle mm. kisaajien toiveesta ja..hupsis. Eivät hyytyneet kiukaat vaan..
        Omasta mielestä Timon veto oli paras mahdollinen jos mietitään miten valtavan imagollisen vahingon suomen saunakulttuurille em:t kisat aiheuttivat. Ryhtyminen saunayrittäjäksi tapahtumien jälkeen on kuin että sattuuhan näitä mennäämpä saunaan..
        Hyvä Timo löylykisat kieltäisin ihan ehdottomasti.


    • uraa

      Tietääkseni kilpailija voi vapaasti lähteä ulos jos ei kestä olla. Jos on tarpeeksi pääkkö niin ennemmin tappaa itsensä kuin luovuttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      56
      7805
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      67
      5901
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      61
      5380
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5283
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      108
      4622
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      107
      2333
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      3
      1216
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      4
      1175
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      37
      1026
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      43
      974
    Aihe