Hammasproteesit tulossa karatekalle

Blondiface

Heips!

Tälle likalle on tulossa hammasproteesit suuhun :0 ja pitäis tietää hyvissä ajoin nyt etukäteen mikä on fiksuinta niitten kans treenatessa. Kysynpä nyt ekana onko kellään muulla samaa ongelmaa ja jos on niin miten teette? Mulle siis tulee ns. kokoproteesi yläleukaan ja ns. osaproteesi alaleukaan, siis yläleuka tyhjennetään :) kokonaan ja alas jää vielä omia hampeja.

Siispä oon miettynyt erilaisia tulevia vaihtoehtoja:
1. Proteesit pysyy suussa myös treeneissä ja sit vaan teetän uuden hammasuojan joka toimii niiden kans. Mut vähän vaan arveluttaa onko tuo irrallinen hässäkkä jokupäivä kurkussa?
2. Yläleuasta se kokoproteesi pois ja alaleukaan hammassuoja, eli alaleuan osaproteesi suussa ja siihen joku spesiaali hammassuoja. Vaiko sellanen missä on yläleuan ikenet mukana? :)
3. Molemmat proteesit pois ja alaleukaan hammassuoja? Vai oisko siihen mahollinen joku kokosuun hammassuoja kun mitenkähän se yläleuan pelkää iensysteemi muuten suhtautuu?
En haluis taukoa treenaamiseen, joten pitäis hyvissä ajoin tietään teettää uus hammasuoja tai suusuoja tms ikinä onkaan.

Ja sit muutenki vähän arveluttaa et kun ei oo täyssettiä alahampaita niin onks ne loput herkempiä jos pahasti sattuu... Kypärää ja kasvomaskia oon tilanteen mukaan käyttänyt tähän astikin, mut nyt mietin mitä tälläsestä sanottas:
http://www.benzasports.ca/wp-content/uploads/2015/08/11427R.jpg
Voiskohan tilata tälläsen?

Mut laittakaapa vinkkejä, kokemuksia ja kommetteja blondille joka tarvii hyviä neuvoja!

3

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Boxeri

      Moro, proteesit pystyy suussa treenatessakin. Voit ostaa myös proteesi liikaa treenipäiviksi jotta voit liimata varmuudenvuoksi proteesit suuhun ja hammassuojat sitten teettää päälle. Itse nyrkkeilen ja mulle tulossa kokoproteesi. Aijon treenata sekä käyttää :)

    • Boxeri

      Proteesi liimaaa** :D

    • puoilipilvinen

      Mulla on neljä hampia yläpuolella. Meinasivat ottaa kaikki pois, mutta sanoin että ei kirveelläkään oteta niitä pois ja yksi naishammaslääkäri teki proteesit ylhäälle. Toisessa sivussa on koukuet ja toisessa magneetti. Harrastan grav makaa ja hyvä osuma saattaa liikuttaa niitä.
      Jos ikinä voit pitää edes osan hampejasi niin osaproteesi magneettikiinnityksellä vois olla hyvä. No minulla ainakin hyvin on toiminut.
      Maksaahan ne, mutta kannatti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1164
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      840
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      785
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      624
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      603
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      532
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      33
      527
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      524
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      503
    10. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      501
    Aihe