Kysyn: LESTADIOLAISILTA YHEN KYSYMYKSEN?

Mihin perustuu teijän helvetin-oppi.
Sitä ei ole minun Raamatussa selitetty niin kuin te sen selitätte?
1254
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kerrohan minkälainen sinun oppis on aiheesta ?

Äänestä
  • Minun Oppini on se mikä löytyy Raamatusta, en ole sitä muuttamassa mihinkään suuntaan.

    Raamattu opettaa selvästi, että kuolleet ovat HAUDASSA tiedottomia ja elottomia. Huomaa vielä mitä Saarnaajan kirja sanoo kuolleitten tilasta:
    Saarnaaja 9:5 ja 10

    Äänestä

  • Pelamo_Kari kirjoitti:

    Minun Oppini on se mikä löytyy Raamatusta, en ole sitä muuttamassa mihinkään suuntaan.

    Raamattu opettaa selvästi, että kuolleet ovat HAUDASSA tiedottomia ja elottomia. Huomaa vielä mitä Saarnaajan kirja sanoo kuolleitten tilasta:
    Saarnaaja 9:5 ja 10

    Saarnaaja 9:5 ja 10

    Tämähän merkitsee sitä, että kuolleet EIVÄT voi tehdä mitään, eivätkä TUNTEA mitään. Heidän ajatuksensa ovat LAKANNEET!

    Äänestä

Oikeassa olet!!!

Äänestä

Omaneduntavotteliat kääntävät kaikki omaksi

Äänestä

älä lue vanhaa loottoa kun et siitä mitään ymmärrä, eikä akalaisensakaan tienneet mitään uudenliiton sanomasta.

saarnaajaa luettaessa tarvitaan paaaaaljon enemmän ymmärrystä kuin aloittajalla ollenkaan on, eli ota jokin helpompi aihe,

Äänestä
  • Väitätkö, että saarnaajan kirjan kirjoittaja on valehtelija.

    Äänestä

  • Kuollessaan Aadam palasi samaan elottomaan, tiedottomaan tilaan. Hän ei mennyt tuliseen helvettiin enempää kuin taivaan autuuteenkaan, vaan hän kuoli, niin kuin Jumala oli sanonutkin.

    Äänestä

  • Pelamo_Kari kirjoitti:

    Väitätkö, että saarnaajan kirjan kirjoittaja on valehtelija.

    kuka sellaista sanoo ja missä?

    joku sanoo että tarvitaan ymmärrystä paljon, ja jos kirjoittaja on Salomo niin ei hänen ajatuksensa ole kauhean kirkas kaiken sen jälkeen mihin hän lankesi kuninkuutensa aikana.

    jos ottaa tuhannen akkaa josta Jumala kielsi ja hankkii paljon hevosia josta siitäkin Jumala kielsi, niin mahdollista on että moni muukin ajatuskuvio on hämärtäytynyt sen kaiken ohessa.

    Äänestä

Olet ehkä kokenut sen tyhjän tunteen, jonka rakkaan omaisen kuolema aiheuttaa. Sellaisessa tilanteessa useimmat ihmiset tuntevat murheen lisäksi suurta avuttomuutta. On hyvin luonnollista kysellä:
Mitä ihmisille tapahtuu, kun hän kuolee ?
Onko hän yhä tietoisena jossakin ?
Onko syytä toivoa, että kuolleet palaisivat eloon?
Raamatusta löytyy lohduttava vastaus näihin kysymyksiin.

Yksinkertaisesti sanoen kuolema on elämän vastakohta. Lausuessaan ensimmäiselle ihmiselle Aadamille tuomion hänen tahallisesta tottelemattomuudestaan Jumala sanoi:

1. Mooseksen kirja 3:19

Äänestä

Älkää siis kuunnelko enää Lestadiolaisten valheellista valhe-oppia, koska se on saatanallista.

Äänestä

Mat 13 laveasta tiestä niinkuin johta kadotukseen

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pelamo_Kari kirjoitti:

Mihin perustuu teijän helvetin-oppi.
Sitä ei ole minun Raamatussa selitetty niin kuin te sen selitätte?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu