Löytyykö neulojia? Matut tarvitsee sukkia talveksi

2263
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

No niin kaikki karjakkoliinapää- akat ja lapsukaiset sukkia kutomaan partaihanuuksille.
Veittehän aikaisemmin ihanuuksille leluja ja lastenvaatetta.
Hymyä naamaan ja sukkapuikot heilumaan.
Saattaa tulla viherpiiperotoimittaja videoimaan niin pääsette taas ylen uutisiin.

Äänestä
  • Pojilla palelee varpaat!

    Äänestä

Pojat neuloisivat muuten itse, mutta kun heillä on hieman kiire. Täytyy vähän hengata ostarilla ja netissäkin pitää kiirettä. Plus vielä se kumartelu viisi kertaa päivässä. Täytyyhän noin kiireisiä ihmisiä auttaa.

Äänestä

Sama avustus kuin minkä minä sain , kun jouduin orvoksi. Kirkko pani asuntomme ulosottoon tai kuten karjalaisille kävi Vennamon johdolla , lapio käteen ja kaivamaaan peltoa.

Äänestä

Ei perkele, eikö tosiaankaan löydy enää neulontataitoisia naisia eteläisestä karjalaista, niin että etelä-savolaisten täytyy alkaa niitä sukkia neuloa? Mihin sieltä on käsityötaidot hävinneet, vai ovatko kaikki siellä sellaisia perusuusavuttomia barbieita jotka eivät osaa tehdä mitään. Koettakaa nyt edes vähän terästäytyä.

Äänestä

Munanlämmittimiä ne tarvii... voisi virkata niitä, ettei vehkeet palellu, kun naarastytsyjä metsästää pakkasilla.

Äänestä
  • On ne outoa porukkaa kun ne vain niitä naarastytsyjä metsästävät, ei meidän omat peruskantasuomalaiset peräkammaripojat kelpuuta saaliikseen kuin urostytsyjä.

    Äänestä

Paljon kerättiin talvivaatteita.
-Tienvarrelta ne löytyi myöhemmin.
Toiseksi heille kelpaa vain kallein
viimeisin muoti.
-Valitettavasti hyvätkään villasukat
eivät ole sitä.

Äänestä

Minä neulon Ramin Azimille pipon.

Äänestä

Minä neulon leluramille ja emman faijalle virkatun pipon vankilaan.

Äänestä

Niinkuin suomessa jokaisella suomalaisella olisi lämmintä
olinpaikkaa, tai niitä villasukkiakaan. Miksei heitä kukaan muista
ja järjestä heille talkoilla lämmintä ylle? Monet tarvitsevat myöskin
sen lämpimän pilttuun ainakin pakkaskeleillä. Niin syntistä tuskin
on suomalaisistakaan kukaan ette ansaitsisi samaa kuin vieraatkin.

Äänestä

Mie lahjoitan sata paria betonibuutseja ja järjestän kuljetuksen järvelle.

Äänestä

Moniosaajat voivat itse neuloa sukkansa. Suvakit voi neuvoa miten onnistuu jos ei osaa.

Äänestä

Muodikas matu ei käytä tennareissaan sukkia ,oppinut suvakeilta.

Äänestä

Mammat ja mummukat ovat niin hyväuskoisia, että jopa rikollisille pitää
vääntää koko kylän voimin villasukkaa ja pipoa. Eihän sitä ilman niitä
voi kolttosiakaan tehdä. Luulevat kai, että kaikki ne on hätää kärsimässä.

Äänestä

  • Neulokaa samalla kyrvänsuojuksia, ettei lapsukaisten kikkeli palellu ja pysyy toimintakunnossa.

    Äänestä

Kannattaa neuloa myös pipoja ettei päähän tule pipi.
Sellaiset kypärämalliset, joita pikkulapset käyttää, on hyviä. Kaikkein parhaita tietenkin on sellaiset kovan pakkaskelin mallit, joiden käyttäjiltä näkyy ainoastaan silmät.

Äänestä

Tää on niin pellee touhuu taas, että ei voi tosissaan ottaa. Vaan tottahan tuo hälmöjen hölmölässä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


HighEndSuvakismia kirjoitti:

Ei saatana tätä touhua: http://www.ita-savo.fi/uutiset/lahella/nyt-pyydetaan-neulomaan-sukkia-savonlinnaan-saapuville-turvapaikanhakijoille-315149

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu