Olen hiljattain muuttanut muuttovalmiiseen taloon ja olen pääosin tyytyväinen siihen.
Useilta eri tahoilta saan nyt kuitenkin kuulla, että nämä ratkaisut eivät ole taloja vaan latoja, ja tekniset toteutukset ovat huonoimpia ja halvimpia mahdollisia.
Varsinaista analyysiä ei kukaan ole asiasta viitsinyt laittaa, kiinnostaisi kuulla mitä talo on syönyt verrattuna siihen mitä sen olisi pitänyt syödä, otetaan esimerkiksi kaksi suurta Designa talo ja Kastelli:
- Kuulemma koolingit ovat näissä jalkalistan vahvuisia. Mikä on totuus, mikä koolinkivahvuus pitäisi olla?
- Onko talon rungossa oiottu muuten, mikä rakenne pitäisi olla?
- Kattotuolit vissiin ovat jonkun nykyinen rakennusmääräyksen mukaiset. Mitkä niiden pitäisi olla että olisi laadukas? Entä kattopellit ja muut kateratkaisiut?
- Mikä on näiden talojen elinikä näillä ratkaisuilla? Mikä se voisi olla niillä ratkaisuilla jotka ovat "hyviä"? Mitä "halvassa" toteutuksessa hävitään?
Itsellä talotehdas kieltäytyi takuuseensa vedoten toteuttamasta joitakin eksoottisia ratkaisuja joita nähtiin riskirakenteina. Laadukkaissa kvinopissa näitä kuitenkin näkyy. Tässä suhteessa talovalmistajan suhtautuminen laatuun tuntui varsin tiukalta.
Valmistalojen tekniset ratkaisut
Enemmäntietoapliis
1
168
Vastaukset
Sinun talosi kestää takuulla pidempään kun avostelijoiden talot. Sinun talo on rakennettu määräysten mukaan soveltamatta mitään maalaisjärkeä, eli se on turvallinen. Tietenkin kannattaa muistaa, että sinunkin talosi kestää korkeintaan 50-70 vuotta, kavereittesi ehkä 30 vuotta, tämä vaikka suunnitelun perusteena on 200 vuotta. Pientalot kun nyt ovat muutenkin aina iso ongelma, viimeistään myytäessä sitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1291333
- 100861
- 75693
- 50577
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa12493ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40474Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153441Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..30407- 25381
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;174372