APUA!! Soitin lukittui!!!???

-01 G.V. Chryslerin kasetti(!)radiosoitin lukittui akun tyhjennyttyä, yö akkulaturissa ja kaikki muuten ok, mutta kun ei tuu musaa!! Kolmatta päivää sanoo"wait 2 hours"... Saako mistään nollattua ja syötettyä koodia? Soitin on siis kiinteä.
7238
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ohjekirjassa tai radion manuaalissa neuvotaan koodin syöttö tuohon. Koodi taas löytyy (mikäli ei hukattu) MEMOCARDista. Mikäli ei koodia ole niin merkkihuolto selvittää sen yleensä maksusta. Laitan tähän lainauksen tuosta audion käyttöohjeesta:
"Turvakoodi näppäillään seuraavasti: käännä virtalukko ON- tai ACC-asentoon ja paina soittimen ON/VOL-nuppia, jolloin näyttöön tulee "CODE". Näppäile turvakoodi numeronäppäimillä. Soitin on sen jälkeen käyttökunnossa"

Tuo "wait" teksti tulee, kun on yritetty syöttää väärää koodia tai muuten näpelöity soitinta koodinsyöttötilassa. Poistuu kun on pidetty virtaa päällä tarvittavan ajan ( ohjekirja puhuu n puolesta tunnista, mutta kaipa se voi olla sen 2 tuntiakin).

Eli radion virtaa ei saa katkaista tuona aikana. Voihan toimia niinkin, että irroittaa akun joksikin aikaa?

Äänestä

Onko tullut mieleen nauttia hiljaisuudesta?

Äänestä

Tai päivittää museo vehkeet!!!!!!!!!!!!

Äänestä

Jep, mulla sama ongelma, odotan kolmatta kuukautta. Ei ole on/off-volume-nappia jota painaa jotta voisi koodia syöttää uudelleen. Alavasemmalla pwr-nappi, joka käskee odottamaan. Museovehje on kyseessä mutta kiinteästi keskikonsoliin rakennettu sellainen, omituisen kokoinenkin jotta siihen mitään uudempaa saisi suoraan samaan koloon.
Ratkaisin ongelman kuuntelemalla puhelimella radiota. :(

Äänestä
  • Ainiin. Otin akunkin irti, koska alunperin vika alkoi akun tyhjennyttyä. Eipä auttanut.

    Äänestä

Mikähän vuosimalli on kyseessä, jos ei ole on/off nappia? Kyllä ainakin tuossa perus chrysyn radiossa on -01 mallista eteenpäin se iso nappi, jota painamalla saa virran päälle ja kiertämällä säädetään äänen voimakkuus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Radiohiljaisuus kirjoitti:

-01 G.V. Chryslerin kasetti(!)radiosoitin lukittui akun tyhjennyttyä, yö akkulaturissa ja kaikki muuten ok, mutta kun ei tuu musaa!! Kolmatta päivää sanoo"wait 2 hours"... Saako mistään nollattua ja syötettyä koodia? Soitin on siis kiinteä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu