1400€ kuukausituloilla täysimääräinen asumistuki

pienyrittäjä

Kelan säädöksiin perustuva teoria, jota olen tässä jonkin verran tutkinut. Olisi mielenkiintoista kuulla muiden mielipiteitä ja kokemuksia.

Aloittava pienyrittäjä arvioi tulevalle vuodelle keskiarvotuloksi (tulevan vuoden arvioidut tulot yhteen ja jaettuna 12 kuukaudella) seuraavasti:
729€ (alle 730€ kk-tulot eivät vaikuta asumistukeen) 300 € (ansiovähennys) = 1029 € /kk. Näillä yrittäjä saa tulevana vuonna täysimääräisen asumistuen.

Kelan mukaan, välitarkistus tehdään vain jos kk tulot ylittää 400€. Yrittäjä voi siis tienata vielä 399€ x 12kk edellisen summan päälle, saaden silti täyden asumistuen - laillisesti ja ilman takaisinperinnän vaaraa. Eli siis 1029 399 = 1428 € keskiarvotulo per kk.

Tarkistaako Kela kaikkien tulot seuraavan vuoden veroilmoituksesta/verotiedoista? Jos tarkistaa, niin tiedoissa näkyvä max. 1428 x 12 = 17136€ pitäisi olla ok, koska tuloarvio ylittyy vain alle 400€:lla.

Vaikka yrittäjän myyntejä ei koskaan saa menemään johonkin tarkkaan rajaan, on silti hyvä tietää tämä maksimisumma, josta ei jälkeenpäin pitäisi tulla mitään ongelmia. Mielipiteitä?

12

1554

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laskuri

      Laskeppa yleisellä asumistukilaskurilla niin huomaat, että ei se noin ole.

      • pienyrittäjä

        Kiitos vastauksesta, mutta siis...mikä "ei ole noin" ja miten online-laskuri liittyy tähän erikoistapaukseen? Vakiopalkkatulon kohdalla tämä ei todellakaan päde, se on selvä.

        Tulojen muutoksesta ei tarvitse ilmoittaa, ellei se on 400e/kk. Yrittäjän keskiarvotulo on nimensä mukaisesti keskiarvo per kuukausi, kun koko vuoden tulo jaetaan 12:sta. Eli siis 399e tulojen nousu per kk eivät vaadi välitarkastusta tai seuraamuksia (perintää)...399 x 12 kk = 4788e. Tämä summa voi ongelmitta tulla alkuperäisen vuosikeskituloarvion päälle: 1029e/kk x 12 4788e = 17136e.

        Mikä tässä logiikassa on väärin? Tämä on siis edelleen teoreettinen laskelma rajasta, johon on todellisuudesta melko vaikeaa yritystuloja optimoida...


    • Perusomavastuu

      Asumistuessa on perusomavastuu.

      • pienyrittäjä

        http://www.kela.fi/tulorajat-taulukko

        "Jos ruokakunnan bruttotulot ovat alle taulukossa kerrottujen esimerkkien, tuloilla ei ole vaikutusta asumistukeen. Taulukon luvuissa ei ole huomioitu mahdollista ansiotulovähennystä."

        Yksin asuvan alatuloraja on taulukossa 730e/kk...tästä syystä yllä olevissa laskelmissa on 729e/kk


    • TeoriatOvatTeorioita

      "Tarkistaako Kela kaikkien tulot seuraavan vuoden veroilmoituksesta/verotiedoista? Jos tarkistaa, niin tiedoissa näkyvä max. 1428 x 12 = 17136€ pitäisi olla ok, koska tuloarvio ylittyy vain alle 400€:lla."

      Jos et itse ilmoita tulojen noususta, niin Kela varmaankin ihan tietokoneajona tarkistaa ilmoitetut tiedot. Kela nostaa syytteen petoksesta ja sakkona menee saatu hyöty. Lisäksi tulee maksaa takaisin ylimääräinen asumistuki.

      • pienyrittäjä

        Jos keskiarvotulot nousee alle 400e/kk...toisin sanoen alle 400ex12=4800e vuodessa, niin tulojen nousua ei, Kelan säädösten mukaan, tarvitse ilmoittaa.


      • KunhanMuutenVaan

        "Jos keskiarvotulot nousee alle 400e/kk"
        Keskiarvotulo kai määräytyy jo muutaman kuukauden vakiintuneen tulomäärän perusteella.


      • pienyrittäjä

        "Jos tulot eivät jatku kolmea kuukautta myöntämis- tai tarkistamisajankohdasta lähtien, lasketaan kuukausitulo keskiarvotulona. Tämä lasketaan sen tulon perusteella, jota ruokakunnan arvioidaan saavan vuoden aikana."


    • KunhanVaan

      "Asumistuen laskurin avulla voit arvioida oman tukesi määrän. Laskuriin pitää viedä todelliset tulot, koska laskuri ottaa huomioon ansiotulovähennyksen automaattisesti."

      http://www.kela.fi/ansiotulovahennys

      No tuolla voi tarkistaa mihinkä rajaan asti saa mitenkin asumistukea.

      • pienyrittäjä

        Kiitos vastauksesta. 300e ansiotulovähennys on selvä asia. Pohdin tätä tapausta:

        "Jos yrittäjällä ei ole YEL -vakuutusta, tuloksi voidaan arvioida starttirahan määrä, vähimmäistulo tai yrittäjän oman arvion mukainen tulo. Tilinpäätöstietoja ei tarvitse toimittaa."

        Eli "yrittäjän oman arvion mukainen tulo"...ja Kelan säädös siitä, ettei tulojen muutoksesta tarvitse ilmoittaa, jos nousu on alle 400e/kk. "Välitarkistuksen syyt ja ajankohdat: ruokakunnan tulot nousevat vähintään 400 e/kk tai pienenevät vähintään 200 e/kk edellisen päätöksen tuloihin verrattuna."


    • taas-valetta

      Mitä nämä taukit kirjoittaa. Yrittäjällä ei ole oikeutta asumistukeen eikä toimeentulotuleen eikä yleiseen työttömyystukeen ollenkaan. Lukekaahan ne pykälät ennen, kuin innostutte.

    • ValitseNimimerkki12318

      " Yrittäjällä ei ole oikeutta asumistukeen eikä "

      Pötyä puhut.

      "Yrittäjän bruttokuukausitulo arvioidaan YEL- tai MYEL-vakuutuksen työtulon perusteella. Jos tätä tuloa ei ole, tuloksi arvioidaan mahdollisen starttirahan määrä, ns. vähimmäistulo tai yrittäjän oma arvio tulosta. Käytännössä, jos yksin asuvan yrittäjän YEL-työtulo jää alle 19 000 (pääkaupunkiseudulla 23 000), voi hänellä olla oikeus asumistukeen."

      http://www.yrittajat.fi/fi-FI/yrittajaihmisena/sosiaaliturvaopas/pienituloinen-yrittaja/asumistuki-yrittajalle/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      377
      1616
    2. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      81
      1592
    3. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      378
      1568
    4. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      81
      1338
    5. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      48
      1241
    6. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      37
      1095
    7. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      256
      1051
    8. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      163
      918
    9. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      40
      895
    10. Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa

      Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso
      Tv-sarjat
      20
      887
    Aihe