┈┏━╮╭━┓┈╭━━━━╮
┈┃┏┗┛┓┃╭┫ⓞⓘⓝⓚ┃
┈╰┓▋▋┏╯╯╰━━━━╯
╭━┻╮╲┗━━━━╮╭╮┈
┃▎▎┃╲╲╲╲╲╲┣━╯┈
╰━┳┻▅╯╲╲╲╲┃┈┈┈
┈┈╰━┳┓┏┳┓┏╯┈┈┈
┈┈┈┈┗┻┛┗┻┛┈┈┈┈
Nainen mikä on suosikki jouluruokasi? :).
28
128
Vastaukset
- musta1
Ei sen kummempaa kuin porkkana- ja lanttulaatikot
- elluhallo
Onni
Ehdottomasti LANTTULAATIKKO
Lanttulaatikko ja perunat
Jouluruuat on monen yhdistelmän kokonaisuus
Tykkään vähän kaikesta - Oleneläinsyöjä
Kotitekoinen sinappi kinkun kanssa.
- enoikeinvälitä
Ennen kaikki kävi mutta enää en niin välitä jouluruuista koska niitä tuputetaan joka joulu joten tuppaa kyllästyttämään. Kinkun sijaan kylläkin maistuu mieluiten kalkkuna ja suklaakalenterikin syödään kerralla 1-24 luukkuun etukäteen ja tarvittaessa ostan uuden.
- Kokonaisuusonparas
mutta kinkku ehdottomasti ekana ja savulohi .
- kasvistalähinnä
Lanttu-, peruna- ja porkkanalaatikko ja rosolli. Kinkkua en syö lainkaan ja kalkkunaakin harvoin.
- tylsä_täti-ihminen
Palvikalkkuna chili- tai currymajoneesin kera. Itsetehty italiansalaatti ja laatikot.
Olen jo hakenut joulunaluspäivät vapaaksi, niin ehdin rauhassa laitella joulua.- Tätimäisenihanaa
Kudon itse sukat lapsille ja vaihdan verhot jouluisiin. Suklaata pitää olla paljon ja ihania leivonnaisia joka lähtöön :).
- paljonsyöjiäpöydässä
Rosolli, itse tehty. Kaiken muun voi ostaa valmiina. Kinkkua en ole syönyt 15 vuoteen, kalkkuna tai savulohi on hyvää.
- Samatkuin
muuloinkin. Uunissa paistopussissa lihan kanssa kypsytettyjä porkkanoita, lanttua ja naurista.
Ei se joulu muuta mitenkään minun syömisiäni, sillä oma tupa, oma lupa ja menyy sen mukaan. - pikkujouluillaan
Tuon varmaan pitäis olla possu... Mites sulle nyt iskenyt toistuva joulumieli jo marraskuussa?
Se on graavilohi. Lipaan aina jättää tilaa muullekin mutta minkäs teet kun se vaan on niiiiiin - Karjalanpaisti_ja
perunat on mun suosikkina.
- kyllä-tajusin
Hahahaaaa..tajusin jotain
- hahahaaakäääk
Kuoreton makkara:D
- NigellaKokki
Itse tehty metsäsienisalaatti, itse tehty lanttulaatikko ja kinkku. Jouluruuat on yksinkertasia tehdä ja tuhat kertaa paremman makusia ite tehtyinä joten en todella ymmärrä niitä jotka ostaa valmisruuat kauppojen altaista.
- kirjoitusoppi
Se kirjoitetaan yhteen, suosikkijouluruokasi. Se on helvetin tärkeätä!
Ootko sä urkkinu mitä hakuja oon tehny, kun olen aina välillä etsiny netistä tommosia kuvia, mut en oo löytäny oikeen mitään sivua missä niitä olis koottuna edes.
En muuten yleensä nykysin lue näitä sun alotuksia ollenkaan, nyt oli poikkeus, kun piti tulla kysymään että mistä oot löytäny noita merkeistä tehtyjä kuvia? Enkä aiokaan enää tän jälkeen lukea näitä, mut näkee kyl noista kuviomerkeistä että taas se postaa niitä.rosollista ja jauhelihaperunalaatikosta(itse tehty) vaikka ei se nyt sillein ihmeellinen .mutta tykkään vähän jokaista laittaa lautaselle. mutta eiköhän hänellä ole juhlakkaammat atriat.
ruokajonosta hain taas kun joulukin tulossa ja jähmetyi kun en osannut valita leipiä kun ei me niin kalliita leipiä koskaan osteta.- olenkalaihminen
Kaikki joulupöydän kalat ja onhan se kinkkukin hyvää, mutta vain kerran syötynä.
- samamyösarkena
sienisalaatti ja ruisleipä
- syönlintuamieluummin
Alkupalat on parhaita: Paahtoleipä mädillä, sitten graavilohi ja sillit ja sienisalaatti. Sitten tulee lanttu- ja perunalaatikko ja sitten, riisipuuro.
- onnellinenjoulu
Just tuo sika
- tietty
pottu,
- Pehmopalleroinenmoinen
Venäläinen sillisalaatti itsetehtynä, sienisalaatti ja juustot ja muut juustotarjottimen antimet. Klementiinit.Imelletty perunalaatikko. Entäs omasi?
- Namnamnam
Jee! Pian on taas se päivä kun saa jouluruokia. Ei se niin hyvältä maistuisi, mutta kun kerran vuodessa syö niin taivaallista. Kinkkua, bataattilaatikkoa, imellytettyä perunalaatikkoa, graavilohta, juustoja... kaikkee! :P
- monipuolisuus
Ei suosikkia. Jouluruoka kaikkinensa.
- Joulumuistot
Kyllä se on se lanttuloota pottujen kera. Joulu on ainut aika, jolloin syön tuota herkkua.
Joulupöydässä kinkkurulla
sinkkuus sulla.
Kaupan lootia valmiita,
usein pahoja, kalliitta.
Jospa kävelyllä kävisi,
pukki naapuriin hävisi.
Ei muistanut tänne tulla,
on joulu silti mulla.
Taskuun kyntilän sujautan,
sen hämärlle haudalle kiikutan.
Ja joulumieltä liikutan. - Joulukalaaaaaaaaa
Fisu
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä323857- 1431619
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu111491- 751142
Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu1931111- 581061
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy261017Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä38991Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.67950Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹78925