Yritykset maksamaan mamu-kulut

hyötyjät.maksakoot

Tavalliset kansalaiset eivät hyödy maahanmuutosta mitenkään, jos lisääntymisiässä olevia naisia ei oteta huomioon. Maahanmuuttoa Suomeen toivoo pelkästään elinkeinoelämä, jotta saataisiin vedätettyä palkkatasoa alemmaksi.

Voittoa tekevät yritykset pitäisi määrätä maksamaan kilpailukykyloikan kustannukset, jotka saavutetaan maahanmuutolla.

Esimerkiksi OP-Pohjola-ryhmä tekee tälle vuodelle 1:n miljardin (1000 miljoonaa) euron tuloksen. Jos lasketaan mamun päiväkuluksi 50 euroa, niin pelkästään OP-Pohjola pystyisi vuositasolla elättämään n. 55000 mamua ja silti sen tulos ei olisi tappiolla! Pankki voisi perustella ylimääräistä menoeräänsä investoinniksi tulevaisuuteen, koska rahoittaminenhan on pankkien ydinbisnestä.

Tietoliikenneyritys Elisa on 300:n miljoonan vuosivauhdissa ja energiayhtiö Fortum peräti 4000:n miljoonan jne. Noilla pelkästään elättäisi 250000 mamua. Yhtiöt voisivat perustella itselleen sijoittamalla tuleviin asiakkaisiinsa, koska älypuhelimet tarvitsevat niin tietoliikennettä kuin sähköäkin.

Hissiyhtiö Kone on myös miljardin vauhdissa, eli heilläkin olisi varaa satsata yli 50000:een tulevaisuuden moniosaajaan, joita tarvitsevat vanhojen eläköityessä.

Summa summarum jo pelkästään muutama firma pystyisi hoitamaan satojen tuhansien "turvapaikanhakijoiden" kustannukset joutumatta kuitenkaan tappiolle.

Kun mukaan otetaan kaikki yritykset, niin yhtä yritystä kohden ei tulisi suurtakaan menoerää, jos maahanmuuttajien määrä saadaan pidettyä alle 50000:ssa.

Hallituksen tulisikin säätää pikapuolin pakkolaki, jolla yrityksiltä verotetaan maahanmuuttajista aiheutuvat kustannukset.

Se maksaa, kuka hyötyy – reilu meininki.

3

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyötyjät.maksakoot

      Vuosi 2014: "Hyvän loppuvuoden ansiosta yritysten koko vuoden yhteenlaskettu liiketulos pysyi 13,3 miljardissa."

      http://www.kauppalehti.fi/uutiset/huikeat-kulusaastot-kirittivat-tuloksia/8ukiuVZ8

      Tänä vuonna tehdään vieläkin parempaa tulosta: "Yli puolet Helsingin pörssin yhtiöistä on yltämässä tänä vuonna parhaimpaan tulokseensa kymmeneen vuoteen"

      http://www.iltalehti.fi/talous/2015101720523768_ta.shtml

      Yhteenlaskettu tulos tänä vuonna lienee n. 15 mrd. Siitä voisi hyvin sivaltaa 10% mamuverona, jolla saataisiin 1,5 miljardia, eli yli 80000:n mamun kustannukset yhteiskunnalle. Siitä huolimatta pörssiyhtiöiden tulokset säilyisivät vuoden 2014 tasolla, joka oli huippuluokkaa sekin.

      Pelkästään pörssiyhtiöille säädettävä pakkolaki lienee aika yksinkertainen säädettäväkin.

      Huomattavaa on muuten sekin, että nämä mamuihin menevät rahat eivät häviä "kuin pieru Saharaan (=ulkomaille)", vaan jäävät hyödyttämään kotimarkkinoita. Kansantalous voittaisi. Kukaan sellainen ei häviäisi, jolla ei ole varaa hävitä. Tässä ei vietäisiin keneltäkään viimeisiä, kuten käy jos eläkeläisiltä ja muilta vähävaraisilta leikataan, jotta saataisiin maksettua mamuista aiheutuvat kulut.

    • Eihän siinä mitään! Jos haluavat firmat tänne pakolaisia, niin sitten myös maksavat heidän elatuksensa. Firmojen väki voisi mennä pakolaisleireiltä valitsemaan tarvitsemansa henkilöt, järjestää heidän paperiasiansa, asunnon ja ottaa suoraan töihin. Ihan reilua kaikille.

      • riippuumitähalutaan

        Sellainen ongelma voi tulla, että jos joku muu maksaa maahanmuuton kustannukset, niin maahanmuuton vastustus loppuu kokonaan. Toivotaanko sitä?

        Kun tavallinen perus-Pertti joutuu kärsimään parempaa elintasoa etsivistä, niin silloin saadaan riittävästi massaa vastustamaan maahanmuuttoa, joka loppuu ainoastaan siten, että kansan enemmistö on sitä vastaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      62
      6116
    2. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      43
      4358
    3. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      270
      3713
    4. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      302
      3657
    5. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      113
      3465
    6. Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?

      He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun
      Maailman menoa
      104
      3446
    7. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      29
      3423
    8. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      5
      3318
    9. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      360
      2914
    10. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      39
      2463
    Aihe