Yritykset maksamaan mamu-kulut

hyötyjät.maksakoot

Tavalliset kansalaiset eivät hyödy maahanmuutosta mitenkään, jos lisääntymisiässä olevia naisia ei oteta huomioon. Maahanmuuttoa Suomeen toivoo pelkästään elinkeinoelämä, jotta saataisiin vedätettyä palkkatasoa alemmaksi.

Voittoa tekevät yritykset pitäisi määrätä maksamaan kilpailukykyloikan kustannukset, jotka saavutetaan maahanmuutolla.

Esimerkiksi OP-Pohjola-ryhmä tekee tälle vuodelle 1:n miljardin (1000 miljoonaa) euron tuloksen. Jos lasketaan mamun päiväkuluksi 50 euroa, niin pelkästään OP-Pohjola pystyisi vuositasolla elättämään n. 55000 mamua ja silti sen tulos ei olisi tappiolla! Pankki voisi perustella ylimääräistä menoeräänsä investoinniksi tulevaisuuteen, koska rahoittaminenhan on pankkien ydinbisnestä.

Tietoliikenneyritys Elisa on 300:n miljoonan vuosivauhdissa ja energiayhtiö Fortum peräti 4000:n miljoonan jne. Noilla pelkästään elättäisi 250000 mamua. Yhtiöt voisivat perustella itselleen sijoittamalla tuleviin asiakkaisiinsa, koska älypuhelimet tarvitsevat niin tietoliikennettä kuin sähköäkin.

Hissiyhtiö Kone on myös miljardin vauhdissa, eli heilläkin olisi varaa satsata yli 50000:een tulevaisuuden moniosaajaan, joita tarvitsevat vanhojen eläköityessä.

Summa summarum jo pelkästään muutama firma pystyisi hoitamaan satojen tuhansien "turvapaikanhakijoiden" kustannukset joutumatta kuitenkaan tappiolle.

Kun mukaan otetaan kaikki yritykset, niin yhtä yritystä kohden ei tulisi suurtakaan menoerää, jos maahanmuuttajien määrä saadaan pidettyä alle 50000:ssa.

Hallituksen tulisikin säätää pikapuolin pakkolaki, jolla yrityksiltä verotetaan maahanmuuttajista aiheutuvat kustannukset.

Se maksaa, kuka hyötyy – reilu meininki.

3

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyötyjät.maksakoot

      Vuosi 2014: "Hyvän loppuvuoden ansiosta yritysten koko vuoden yhteenlaskettu liiketulos pysyi 13,3 miljardissa."

      http://www.kauppalehti.fi/uutiset/huikeat-kulusaastot-kirittivat-tuloksia/8ukiuVZ8

      Tänä vuonna tehdään vieläkin parempaa tulosta: "Yli puolet Helsingin pörssin yhtiöistä on yltämässä tänä vuonna parhaimpaan tulokseensa kymmeneen vuoteen"

      http://www.iltalehti.fi/talous/2015101720523768_ta.shtml

      Yhteenlaskettu tulos tänä vuonna lienee n. 15 mrd. Siitä voisi hyvin sivaltaa 10% mamuverona, jolla saataisiin 1,5 miljardia, eli yli 80000:n mamun kustannukset yhteiskunnalle. Siitä huolimatta pörssiyhtiöiden tulokset säilyisivät vuoden 2014 tasolla, joka oli huippuluokkaa sekin.

      Pelkästään pörssiyhtiöille säädettävä pakkolaki lienee aika yksinkertainen säädettäväkin.

      Huomattavaa on muuten sekin, että nämä mamuihin menevät rahat eivät häviä "kuin pieru Saharaan (=ulkomaille)", vaan jäävät hyödyttämään kotimarkkinoita. Kansantalous voittaisi. Kukaan sellainen ei häviäisi, jolla ei ole varaa hävitä. Tässä ei vietäisiin keneltäkään viimeisiä, kuten käy jos eläkeläisiltä ja muilta vähävaraisilta leikataan, jotta saataisiin maksettua mamuista aiheutuvat kulut.

    • Eihän siinä mitään! Jos haluavat firmat tänne pakolaisia, niin sitten myös maksavat heidän elatuksensa. Firmojen väki voisi mennä pakolaisleireiltä valitsemaan tarvitsemansa henkilöt, järjestää heidän paperiasiansa, asunnon ja ottaa suoraan töihin. Ihan reilua kaikille.

      • riippuumitähalutaan

        Sellainen ongelma voi tulla, että jos joku muu maksaa maahanmuuton kustannukset, niin maahanmuuton vastustus loppuu kokonaan. Toivotaanko sitä?

        Kun tavallinen perus-Pertti joutuu kärsimään parempaa elintasoa etsivistä, niin silloin saadaan riittävästi massaa vastustamaan maahanmuuttoa, joka loppuu ainoastaan siten, että kansan enemmistö on sitä vastaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      49
      9857
    2. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      110
      5403
    3. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      59
      4377
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      138
      2957
    5. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      143
      2738
    6. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      197
      2643
    7. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      29
      1983
    8. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      20
      1707
    9. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      37
      1569
    10. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      23
      1167
    Aihe