Elikkä koiralla nivelrikko. Ostin tuota Hillsin j/d ruokaa. Siinä sanottiin että ainoastaan tuota ruokaa kolmen kuukauden ajan. Mutta meillä tottunut että raksuja ja märkäruokaa sekoitetaan keskenään. Tilasin Zooplussalta Rintin mobility ruokaa,mikä sekin siis erikoisruoka. Voiko näitä antaa yhdessä noihin nivelvaivoihin ? Vai onko tosiaankin niin että ainoastaan tuota hillsin safkaa,siinähän koira kyllä laihtuisi kun ei niitä ala syömään ilman tuota märkäruokaa.
Hillsin erikoisruoka nivelille
6
150
Vastaukset
- 1720
Ruoka EI OLE LÄÄKE. Lääkeruoat on hyvä keino rahastaa lukutaidottomia koirienomistajia. Hyviä koiranruokia on pilvin pimein, mutta LÄÄKERUOKIA ei ole. Kun Evira kielsi ruokien kutsimista läälkeeksi, eläinlääkärien ruoat muuttui TERAPIARUOIKSI. Jos jotain ruokaa saa antaa rajoitetun ajan, se ei ole terveellistä käytettäväksi lainkaan. Puutostaudit nyt ei vaan näy heti. Järki käteen ja pyydä koirallesi hoito-ohjeet.
- Henkimaailmaa
Nivelrikko ei parane mutta vaivoja voi lievittää. Luultavasti ruoka sisältää hieman glukosamiinia, ehkä omega kolmosia . Googleta nivelrikko ja hommaa haluamasi rohdot itse, lisäät ruokakuppiin vaan niin voit ruokkia miten haluat. Ruuan lisäaineet eivät ole lääkkeitä,vaan lisäravinteita, joiden uskotaan auttavan vaivassa. Hieman. Ehkä. Tutkimustulokset ovat ristiriitaisia, uskoo ken tahtoo.
- 2060
Markkinoilla on paljon täysravintoja, missä on runsaasti glukosamiinia ja muita niveliä voitelevia aineita mukana. Ja ihan samaan hintaan. Ja ihan vakiona. Hölmö maksaa hillsistä tai muistakaan ylihintaisista lääkeruoista.
- 6020
Nivelrikkoa ei voi parantaa, mutta oireita voi lievittää.
Tuossa Hill'sin ruoassa on pääraaka-aineet maissirouhe ja riisirouhe. Lisäksi siellä on soijarouhetta, soijajauhoa, eläinrasvaa (mitä hel...n eläintä?). Rikollista olisi myydä tuota korkealaatuisena ravintona, joten onneksi eivät edes mainosta sen olevan korkealaatuista.
Tuoteselosteessa mainitaan, että sisältää runsaasti omega 3:sta ja omega 6:sta, kondrotiinia ja glukosamiinia, mutta ei kerrota kuinka paljon. Kaikki laadukkaat koiranruoat sisältää noita ainesosia.
"Ei se ole tyhmä joka myy vaan se joka ostaa" - pilleriveto
annan koiralleni ihan tavallsita ruokaa, kennlin jauhelihaa perunaa, riisiä, kotiruuan jämiä ja jahtivahtia sekaisin, Glugosamiinin ja omegat saa suoraan pillereina purkista, kuten eläöinlääkäri suositteli. särkylääkettä lisänä.
- 9018
Nivelrikkoiselle ei kannata antaa mitään punaista lihaa, sillä tutkimusten mukaan punainen liha ruokkii tulehduspesäkkeitä. Tiedon saantiin ei tarvita eläinlääkäriä, google riittää.
Meillä on nivelrikkoinen syönyt vuoden ajan clinivetin kuivaruokaa, ei olla tarvittu lisäaineita eikä kipulääkkeitä. Tällä mennään jatkossa ja toivotaan, että tilanne pysyy jatkossakin ennallaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495565Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042036Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1141621
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191593Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731167
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188988