Millainen lääkitys akneen

m1mm1

Olen pian 20-vuotais nainen joka on kärsinyt aknesta 8 vuotta. Olen yrittänyt sitä teinistä asti hoitaa apteekin salvoilla, rasvoilla yms. eikä mitään näkyvää helpotusta ole ollut. Teini-ikä on jo mennyt menojaan eikä iho ole parantunut. Kasvojen koko iho on mustapäiden peitossa ja huonon näköinen eikä missään oikeastaan ole "puhdasta kohtaa". Tämän lisäksi kasvoissa on punoitusta, finnejä ja ihonalaisia paukamia erityisesti poskilla ja leuassa. Selkä on puolestavälin ylöspäin täynnä punaista näppylää ja muutama isompi finni, todella huonomman näköiseksi mennyt sitten teini-iän. Lisäksi olkapäät ja rintakehä on täynnä pientä näppylää.

Akneni on omasta mielestäni lievää tai keskivaikeaa. Itsetuntoni on todella huono enkä mielelläni esiinny ilman meikkiä saati näytä selkääni tai olkapäitäni julkisesti. Aknea ei ole hoidettu vielä lääkärin määräämin lääkkein ja otinkin asian puheeksi terveystarkastuksessa jossa terveydenhoitaja sanoi että pitäisi saada lääkkeet jotka alkaisivat puhdistamaan ihoa sisältäpäin koska ulkoisista keinoista ei ole ollut mitään apua. Kävin sitten koululääkärillä joka ei edes vaivautunut katsomaan pahemmin ihoa ja sanoi että tilanne ei kuuelma ole paha koska minulla ei ole "hirmu isoja mätäpaiseita" ja antoi sitten jonkun voiteen joka ei auttanut tippaakaan.

Päätin ottaa asian omiin käsiini ja varasin itselleni ajan yksityiselle ihotautilääkärille jonne olen pian menossa. Olen nyt siinä käsityksessä että ensimmäisenä luultavasti yrittävät määrätä antibiootit, joista monikaan ei ole saanut pysyvää apua. Onko antibioottikuuri pakko ottaa ennenkuin lääkäri määrää vahvempaa lääkettä (mikä taitaa olla roaccutan)? Kuinka raju sellainen kuuri on, ovatko sivuvaikutukset rajuja? Määrätäänkö sitä vain erittäin vaikeisiin aknetapauksiin?
Lisäksi mietin kuinka kalliiksi mahtaa lääkehoito akneen olla jos tosiaan jotkut lääkkeet saisin.
Toivon todella että saisin viimein akneni kuriin, toivottavasti lääkäri ottaa tällä kertaa minut tosissaan :)

5

150

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ruokavaliokuntoon
    • sadfjklölj

      Roaccutania ei taida naiset edes saada koska se vie hedelmällisyyden.

      Sinulle luultavasti annetaan jonkinlainen tetrasykliini resepti. Ne ovat tosi tehokkaita ja alkavat vaikuttamaan jo viikon tai kahden jälkeen, mutta valitettavasti akne palaa usein heti kuurin loputtua. Sen jälkeen voidaan miettiä jatkohoitoja.

      Hinnoista sen verran, että aknelääkitykset ovat tosi halpoja. 5-20 euroa kuukaudessa, riippuen mitä sinulle annetaan.

      • ettäsilleen

        Saa naiset roakuurin.


    • nappikorvassa

      Ruokavalio.
      Saat kyllä ihtes vaikka rusinaks niillä lääkkeillä, mutta kannattaa keskittyä taudin aiheuttajaan. Eikä tarvitse mitään ihme ruokakuuria, vaan järjen kanssa.

    • Aknepois

      Kyllä se lääkäri mulle ainakin määräs ne antibiootit kun kävin, vaikka niitä nimenomaan en olis halunnu. Nyt ku oon tätä tetrasykliiniä syöny semmosen 2kk ja toiset 2kk olis vielä jäljellä niin ei oo tullu mitään muutosta. Toki se ihotautilääkäri sano mulle että saan sitte syksyllä ne kaikista vahvimmat lääkkeet eli isotretinoiini kuurin jos nää ei auta. Tosin nyt tuntuu että syön näitä antibiootteja ihan turhaan ku mitään muutosta ei oo vielä tapahtunu ja yleensä nää auttaa vaan tän kuurin ajan (jos sillonkaan), mutta siis oon kärsiny aknesta nyt n.6,5 vuotta ja oon 14-vuotias ja ikäni oli myöskin syynä siihen että en saanu niitä vahvimpia heti. Mutta kun olet kärsinyt aknesta jo noin kauan niin luulisin että et sä ainakaan mitään kovin heikkoa lääkitystä saa. Tsemppiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      155
      1037
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      707
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      127
      651
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      23
      638
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      43
      617
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      605
    7. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      160
      565
    8. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      51
      547
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      34
      544
    10. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      518
    Aihe