Kurkkaa (ylläri)

Olipa kerran kettu, ja kylmä, pimeä tähtikirkas yö jossain kaukana, kaukana Pohjolan tuntureilla. Ketulla oli tulenpalava kiire, sillä se oli myöhässä vuosittaisesta mittelöstä, jossa kilpailtiin kettujen viekkausmestaruudesta. Niinpä se päättikin poiketa tavanomaiselta polultaan oikaistakseen tunturien halki, vaikka lumessa tarpominen varmasti ottaisikin kunnon päälle. "Sen minkä voimassa häviää, sen ajassa voittaa", tuumi repolainen, joka oli viekkaudestaan muiden kettujen keskuudessa tunnettu.

Vitivalkoinen lumi pöllysi repolaisen tassujen alla, kun se hyppelehti kinokselta toiselle. Vauhti oli hurja: ketun tavoittaessa tunturinlaen toisensa jälkeen sen tulipunainen turkki näytti liehuvan liekkinä kimmeltävien kinosten ja sysimustan taivaan rajamailla.

Korkeimman tunturinlaen päälle päästyään kettu oli jo aivan puhki. Se ei enää jaksanut pitää upeaa, pörröistä ja juhlakuntoon suittua häntäänsä arvokkaasti asennossa, vaan häntä iskeytyi maahan ketun eteenpäin viilettäessä. Vauhti oli niin kova, että hännän huiskiessa tuntureita siitä sinkosi kipinöitä, jotka pitkänä nauhana kiemurtelivat samantien taivaalle.

Lopulta kettu ehti määränpäähänsä, mutta sillä ei ollut kaiken kiireen keskellä aavistustakaan aiheuttamasta suuresta valonäytelmästä: kipinät tanssivat taivaalla, muuttivat väriään ja leimusivat upeana valomerenä kaikkien pohjoisen eläimien riemuna ja ihmetyksenä. Siellä niitä voi nähdä nykyäänkin, jos oikein hyvin onnistaa- revontulia, nimittäin.

http://www.newsiosity.com/gallery/animals/fantastic-fox-photos-will-make-you-fall-love-gallery#slide3

18

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • musta1

      Ois muuten kiva mennä pakkasyöhön katteleen revontulia

    • taivaan_tulet

      Olipa se aivan valloittava ja suloinen tarina repolaisesta ja räiskyvistä revontulista :).
      Tulin niin hyvälle tuulelle tästä, kun kuvittelin kauniit tunturimaisemat silmissäni ja kaiken sen luonnon kauneuden. Kiitos Onni, olet taitava kuvaamaan asioita!

      • Vanha kansantarina kyseessä :).


      • taivaan_tulet
        Onnii kirjoitti:

        Vanha kansantarina kyseessä :).

        No ilmankos ;). Kerroit sen kuitenkin omin sanoin. Näissä voisi aina laittaa lähteen mukaan, vaikka miten tuttu tarina olisikin.


    • sellanen_

      oli sen ketsupin tarina.

      • ????


      • sellanen_

        voi olla ketun toinen nimi.


      • sellanen_ kirjoitti:

        voi olla ketun toinen nimi.

        Anteeksi sivistymätön tietämättömyyteni.


      • novooi

        ei sitä noin vakavasti tarvii ottaa kultu.


    • Pehmopalleroinenmoinen

      Olipas se mielenkiintoinen tarina. Hieno. Nuo kettukuvat oli oikein söpöjä. Varsinkin se missä oli kaksi kettua talon edessä ja jossa se toinen piti toista :) Pehmoisia unia, taivaalla ketun hännän kuvia :)

      • Kiitos pehmopalleroinenmoinen, mukavaa alkavaa viikkoa :).


    • Häntäkainalossa

      Kettu kirjoiti lumeen suoraan riviin: jos tunnistat omaksesi, seuraa jälkiä.. Jätti vielä hajuvanan. Niin kulki toinen kettu, tunsi tuoksun ihanan ja jäljet rakkahan. Juoksi suoraan ketjun myötä, kaiken yötä. Löysi ketun suloisen, pörröisen ja iloisen. Otti hännän kainaloonsa merkitäksen omaksensa. Alta kuusen yhteinen koti löytyi kettujen.

      Vieraita kävi ja kiire oli kuin ketulla konsanansa. Hyvää yötä Onnille ja kaikille muille myös! Kiitos minun puolestani Onnille mukavasta aloituksesta.

      • Kiitoksia itsellesi :). Mukavaa alkavaa viikkoa.


    • Eiiskemeitsiin

      Monia tarinoita tulista revon!

      • Totta puhut asiaa :).


    • Mainiotakerrassaan

      Siitä siis syntyy revontulet!
      Ihana tarina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      77
      5258
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      67
      4668
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      126
      4615
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      341
      1962
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      89
      1609
    6. 93
      1534
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      257
      1476
    8. 337
      1163
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      991
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      56
      980
    Aihe