Ruuan hinnan halpuutus on kusetusta

S- ja K- kauppojen ruuan hinnan halpuuttaminen on silkkaa kusetusta. Hieman ennen S-ryhmän halpuutusta samojen tuotteiden hintoja rukattiin reilusti ylöspäin, ja halpuutuksen jälkeen hinnat olivat edelleen hieman korkeammat kuin ennen tuota hinnannostoa. Ja taas K-menu tuotemerkki sisältää lihankaltaisia ja juustonkaltaisia aineksia ja mm. 0% lihaa sisältäviä lihapullia, joten noita jaskasta valmistettuja tuotteita ei voi kunnon ruokaan edes verrata puhumattakaan hintoja. Kauppa kusettaa aina.
13262
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

K-ryhmän hinnat ovat nousseet tasaisesti koko ajan ja ruoka on paljon, paljon kalliimpaa kuin euroajan alussa tai vielä muutamia vuosia sitten. Hintoja hilataan huomaamattomasti koko ajan muutaman kymmenen sentin korotuksilla, jotka 1-2 euron tuotteissa ovat jo suuria. K-ryhmän hintoja muka laskenut "K-Menu" tuotemerkkikin sisältää suurimmalta osin "ravinnontapaisia" raaka-aineita kun niiden tuoteselosteita lukee. Juustot sisältävät juustontapaista raaka-ainetta ja lihapullat lihan kaltaisia aineksia. Nykyään todella katsoo tuoteselosteet ja ostaa niitä tuotteista joissa on eniten aitoa tavaraa, mm. lihaa, maitoa, juustoa jne. Paskaa saa ilmaiseksi pöntöstä, jos sitä haluaa. Lidlistä tulee paljon ostettua, koska siellä on enemmän aitoja raaka-aineita sisältäviä tuotteita ja edullisemmin, tosin S-ryhmän Prismoissakin hintataso on K-ryhmää edullisempi.

"Haastattelussa Helander http://keskustelu.suomi24.fi/t/13704502/keskon-paajohtaja-pitaa-ruuan-hintaa-halpana ihmettelee S-ryhmän viestiä siitä, että ruoka olisi Suomessa kallista. "Ruoka ei ole Suomessa koskaan ollut niin edullista kuin se on tänä päivänä."

Ruuan hinta voi tuntua halventuneen jos saa Keskon pääjohtajan jättipalkkaa, joka todella on moninkertaistunut euroaikana, kuten muunkin korkean yritysjohdon Suomessa. Mutta 2000 euron bruttotuloja saavasta (1500 €/kk käteen) perusduunarista tai 450 €/kk elämiseen saavasta toimeentulotukityöttömästä tai keskimäärin 1000 €/kk ansiosidonnaista saavasta työttömästä se on jumalattoman kallista, kun suurin osa nettotuloista menee ruokaan.

Keskon pääjohtaja ostaa jättipalkallaan suunnilleen saman verran ja syö saman verran ruokaa kuin pienituloisetkin, joten näyttäväthän ne ruokakulut pieniltä kymppitonnien kuukausipalkalla.

Äänestä
  • Olen itse huomannut, että usein kun K-ryhmän kaupoissa on joku ruoka alennuksessa, alennus on jätetty päivittämättä hintaan. Kannattaa siis tarkistaa kuitit.

    Sitä en vielä ole huomannut, että olisivat "unohtaneet" päivittää hinnan alennuksen jälkeen takaisin entiseen.

    Äänestä

  • TuttuaTavaraa kirjoitti:

    Olen itse huomannut, että usein kun K-ryhmän kaupoissa on joku ruoka alennuksessa, alennus on jätetty päivittämättä hintaan. Kannattaa siis tarkistaa kuitit.

    Sitä en vielä ole huomannut, että olisivat "unohtaneet" päivittää hinnan alennuksen jälkeen takaisin entiseen.

    Joo, ei koskaan ole tullut vastaan tapausta että olisi saanut vahingossa alehintaan ale-ajan jälkeen, sen sijaan jatkuvasti tulee sekä S- ja varsinkin K-ryhmän kaupoissa vastaan että alehinnan tilalla onkin otettu normaali hinta.

    Äänestä

  • Kyllä+ainakin+Pirkka+kermajuusto+on+100+%+aineita+Maito+Suola+Hapate.++3,95+on+ainakin+citymarketissa.

    Äänestä

Keskon pääjohtaja Mikko Helander voisi sanoa: "Suomalainen ruoka paskempaa kuin koskaan". Esim. K-menu -ruokia ei voi edes ruuaksi sanoa, ne ovat ruuantapaista jäteosaa jota eläinten sijaan myydään nykyisin hintatietoisille ihmisille.

K-menulla Kesko yrittää huiputtaa kuluttajia että ruuan hinta muka on halventunut, mutta mitä sontaa tällä tuotemerkillä mydäänkään:

K-menu pyörykät (Keskon oma merkki), valmistuttaja HK-Scan lihapitoisuus 0%

Sisältö: Liha ja lihankaltaiset aineosat: (koneellisesti eroteltu broilerinliha 42%, koneellisesti eroteltu sianliha 10%, broilerin nahka)

Muut K-menutuotteet ovat samaa sorttia.

Lehdet uutisoivat:

Tämä on Suomi - Yle: K-ryhmä markkinoi lihapullia, joiden lihapitoisuus on pyöreät 0%

http://www.talouselama.fi/uutiset/tama+on+suomi++yle+kryhma+markkinoi+lihapullia+joiden+lihapitoisuus+on+pyoreat+0/a2296222

"Elintarvikkeiden lihaprosentti ei aina anna täyttä kuvaa tuotteiden sisällöstä. Esimerkiksi Ruokakesko markkinoi nettisivuillaan lihapyöryköitä, joiden lihapitoisuus oli tuoteselosteen mukaan pyöreä nolla, kertoo Yle http://yle.fi/uutiset/lihapyorykoiden_outo_koostumus_lihapitoisuus_nolla_prosenttia/7855104 .

Pyöryköissä on possua ja kanaa, mutta niin sanottuja jämäpaloja ei saa kutsua lihaksi. Ruokakesko poisti pyöryköistä liha-sanan nettisivuiltaan maanantaina.

"Koneellisesti eroteltua lihaa ei saa kutsua lihaksi. Se erotellaan luusta mekaanisesti puristamalla sen jälkeen, kun ruhosta on poistettu veitsellä leikaten ne osat, jotka saa lihaksi määritellä", kertoo Ruokakeskon tuotetutkimuspäällikkö Heta Rautpalo.

Vaikka lihapitoisuudeksi on määritelty tuoteselosteessa nolla prosenttia, pöryköissä on kuitenkin kanaa ja possua. Rautpalon mukaan kuluttajia ei pyritä johtamaan harhaan.

"Pyöryköissä on näitä lihaan verrattavia ainesosia 52 prosenttia", hän sanoo Ylelle".

HS vertaili eineslihapullat – lihan osuus vaihteli nollan ja lähes sadan prosentin välillä

http://www.hs.fi/talous/a1437362541864

Äänestä

Lidlin lihapullissa 10 kertaa enemmän lihaa kuin HK-Scanissa - HS: Tällainen on hintaero

http://www.talouselama.fi/uutiset/lidlin+lihapullissa+10+kertaa+enemman+lihaa+kuin+hkscanissa++hs+tallainen+on+hintaero/a2315414

"Eri kaupoissa myytävien lihapullien välillä on suuria eroja siinä, kuinka paljon lihaa niissä oikeasti on, kertoo Helsingin Sanomat http://www.hs.fi/talous/a1437362541864 .

Kalliimmalla ei aina saa enemmän lihaa, lehden selvitys paljastaa.

esimerkki: HK-Scanin lihapullissa lihaa on seitsemän prosenttia, kun taas Lidlin myymissä ruotsalaisissa Enebackenin pyöryköissä sitä on kymmenkertaisesti. Kilohinnaltaan Enebackenin pyörykät ovat vain vähän yli euron kalliimmat, 3,69 euroa kilolta.

"Tuotteiden laadussa on valtavia eroja, mutta hinta ei välttämättä eroa yhtä paljon", sanoo lehdelle Kuluttajaliiton elintarvikeasiantuntija Annikka Marniemi.

Einespyöryköissä lihapitoisuus vaihtelee nollan ja melkein sadan prosentin välillä. Tuotteiden kilohinnat ovat noin kahdesta ja puolesta eurosta yli kuuteentoista euroon".

Lidlissä ruoka muka huonompaa kuin K-kaupoissa?

Lidlin lihapullissa sentään 10 kertaa enemmän lihaa kuin HK-Scanissa. Ja HK:n pullissa oli sentään lihaa 7%, kun K-kaupan K-menu lihapullien lihapitoisuus oli täysi nolla! Ennen tämä luusta mekaanisesti puristamalla eroteltu massa meni koiran- ja kissanruuaksi korkeintaan http://www.talouselama.fi/uutiset/tama+on+suomi++yle+kryhma+markkinoi+lihapullia+joiden+lihapitoisuus+on+pyoreat+0/a2296222 .

Lidl myy "lihapullia" osa "lihantapaisia pullia".

Äänestä

Öh...siis yllättyikö joku ihan oikeesti vilunkipelistä ruoan hinnoissa? Seppo Konttinen on kirjoittanut Suomalainen Ruokalasku -kirjassaan, että saman tempun S- ja K-Ryhmä tekivät hinnoille ennen kuin alv:n prosenttia taannoin alennettiin.

Harmi kun Lidlin lisäksi yksikään iso kauppaketju ei ole rantautunut Suomeen.

Äänestä
  • Ei yllättynyt, mutta kuluttajan ainut apuri on keskustelu mediassa.

    Äänestä

  • Avuksi myös on se, että on tietoinen vilunkipelin olemassaolosta. Siten tietää infota muitakin. Suosittelen kaikille Seppo Konttisen kirjan lukemista. Nimi siis on "Suomalainen Ruokalasku".

    Olen itse huomannut, että jos ostaa (Erit K-Citymarketeista) alennustuotteita, niin kannattaa tarkistaa kuitit. Usein kauppa on "unohtanut" päivittää hinnan alennetuksi tarjoushinnaksi. Sitä virhettä, että kauppa olisi unohtanut päivittää alennushinnat takaisin ylöspäin en ole vielä huomannut.

    Äänestä

  • TuttuaTavaraa kirjoitti:

    Avuksi myös on se, että on tietoinen vilunkipelin olemassaolosta. Siten tietää infota muitakin. Suosittelen kaikille Seppo Konttisen kirjan lukemista. Nimi siis on "Suomalainen Ruokalasku".

    Olen itse huomannut, että jos ostaa (Erit K-Citymarketeista) alennustuotteita, niin kannattaa tarkistaa kuitit. Usein kauppa on "unohtanut" päivittää hinnan alennetuksi tarjoushinnaksi. Sitä virhettä, että kauppa olisi unohtanut päivittää alennushinnat takaisin ylöspäin en ole vielä huomannut.

    MIksi nykyään pitää erikseen kysyä kuittia, aletuotteiden alennukset näkyvät vain niistä.

    Äänestä

Koko EU oli suuri pökäle! Suurin bluffi vuosikymmeniin. JOKO TAJU PALAA!!!

Äänestä

ja s kusetus jatkuu

Äänestä

Totta, ei voi puhua oikeasta ruoasta vaan teurasjätteestä noissa halpuutetuissa eineksissä, en osta enkä syö, mennään vaikka kaalilinjalla se on ainakin sitä miltä näyttää samoin kananmunat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


HöplästäVedetään kirjoitti:

S- ja K- kauppojen ruuan hinnan halpuuttaminen on silkkaa kusetusta. Hieman ennen S-ryhmän halpuutusta samojen tuotteiden hintoja rukattiin reilusti ylöspäin, ja halpuutuksen jälkeen hinnat olivat edelleen hieman korkeammat kuin ennen tuota hinnannostoa. Ja taas K-menu tuotemerkki sisältää lihankaltaisia ja juustonkaltaisia aineksia ja mm. 0% lihaa sisältäviä lihapullia, joten noita jaskasta valmistettuja tuotteita ei voi kunnon ruokaan edes verrata puhumattakaan hintoja. Kauppa kusettaa aina.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu