Missä vaiheessa Tampereen yleissuunnitema 2040 on? Voiko siihen tavallinen tamperelainen vaikuttaa?
Tampereen yleissuunnitelma
olis_ajatuksia
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Älä huolehdi. Sitä on jo pari vuotta piirretty Bagdadissa. Ensin vaan täytyy maankäyttö- ja rakennuslaki muuttaa shariaan sopivaksi.
Onko suurmoskeija tulossa Tampereelle?
Helsingissä on yleissuunnitelma laadittu vuoteen 2050. Se on nyt 2 kuukautta kaupungissa nähtävänä. Olennaista kaavassa on, että kaupungin suuria moottoritiemäisiä ja valtion omistamia sisääntuloteitä muutetaan bulevardeiksi. Bulevardien varrelle rakennetaan tiiviisti asuntoja. Helsingissä tiivistetään tällä tavalla kaupunkia. Oliskohan Tampereellakin syytä miettiä ainakin Teiskontietä bulevardiksi?
Ei Tampereelle asuntorakentamisen tiivistämisen vuoksi tarvitse ratikkaa rakentaa. Muutetaan sisääntulotiet bulevardeiksi, kuten Helsingissä, ja rakennetaan bulevardien varrelle asuntoja.
Ja siirretään sitten yritykset ja niiden mukana työpaikat kaupungin ulkopuolelle, kun Tampereelle ei enää töihin pääse.
Aivan, teollisuusyritykset, Takoa lukuunottamatta, ovatkin jo kantakaupungista siirtyneet laitakaupungille. Kantakaupungissa muuta tarvita kuin kodintarpeita ja turismia tyydyttäviä yrityksiä.