TV,mot ohjelmaan porohoito, onko lihaa tutkittu

kairatonmies

-Porot syövät vain saastaa napapiirin eteläpuolella...liha varmaan on luomua....

-Kesän liikennesaasteet maistuu tiesuolan mukana syysliukkailla.

-Kaikki talven liikennesaasteet keväällä syödään teidenlaidoilta, kun tienpientareet sulavat lumesta ensimmäisinä.

-Pelloilta popsitaan kaikki kasvimyrkyt ja karjanpaskat, porot kuin poromiehetkään eivät tunne varoaikoja.

-Metsistä radioaktiivisen jäkälän mukana radioaktiivisuus, voisivat käydä jo ydinpolttoaineeksi

-Kun porot elää teillä. Tie liikenne vammauttaa ? ,,,eli suuriosa poron kehosta ruhjeilla elinkaarenaikana mikä ei voi olla näkymättä lihanlaadussa.

Mieti??

Syötkö itse sontaa ?

Onko tehty yhtään tutkimusta, kelpaako nykyaikana vapaana napapiirin eteläpuolella laidunnettujen porojenliha enää ihmisravinnoksi ? .

-------Vaikka hallitus leikkaa, porotalouden tuki taitaa vain nousta.

---Poromiehet kuulemma elää porotilallaan valtion avustuksilla kyseisellä alueella ja loisivat samanaikaisesti työttömyyspäivärahalla.

-- Ampuvat karhut ja kaikki muut luonnonvaraiset eläimet armotta, vain harva jää kiinni teoistaan ja terrorisoivat yksityisilläkin mailla maastoajoneuvoilla.

---------Pitääkö ihmisten asua kyseisellä alueella aitausten sisällä ja porot vapaana ?

?????????????? Onko tämä vielä nykypäivää, mietin vaan.

3

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyyjjbb

      Syö vaan niitä omassa paskassa kasvattamiasi nauriita ja perunoita. Ne ovat terveellisintä juuri sinulle, pönttösi on jo valmiiksi sekaisin kun postaat tätä sontaasi kymmenille palstoille.

      • poromiesrunkku

        Syksyn paras vitsipläjäys 12,8 (se mt:n kirjoitus):

        Pohjoisen maaseudun talousahdinko on alkanut näkyä entistä enemmän poromiesten arjessa.

        Soittelu muutamien maitotilallisten taholta on mennyt jo kiusaamisen asteelle, kun ensimmäinen puhelu tulee aamuviideltä ja viimeinen yhdeltätoista illalla. Poromiehet aitaavat viljelyksiä jatkuvasti ja korjaavat entisiä aitoja koko sulan maan ajan sekä paimentavat poroja pois ihmisten haitolta.

        Ihmisten vaatimukset poronhoidon rajoittamiseksi kasvavat koko ajan. Aitoja vaaditaan joka puolelle, eikä poroja saisi olla kohta missään. Maitotilalliset eivät ole ainoita: porot haittaavat monia mökkiläisiä ja metsästysseuroja, jopa metsätilallisiakin muka aiheuttamalla taimikkotuhoja.

        Poromiehet ovat nöyriä ihmisiä ja pyrkivät kaikin keinoin pitämään sopua yllä. Pienissä kylissä ihmisten pitää tulla toimeen keskenään, niinpä poromiehet vastaavat jokaiseen puheluun ja vaatimukseen.

        Osa vain toimii jo äärirajoilla. Omat työt ovat tekemättä, kun puhelin soi jatkuvasti ja pitää juosta ajamassa poroja, aitaamassa aumoja ja mansikkamaita, istuttamassa puuntaimia ja siivoamassa pihoilta poronpapanoita. Yöunet jäävät vähiin ja nekin uneksii olevansa töissä tai unissa vainoavat tekemättömät työt.

        Poroja telotaan autoilla tahallaan, eikä tehdä ilmoitusta vaan jätetään loukkaantuneena kuolemaan myöhemmin niin, ettei porosta saa liikennevahinkokorvausta.

        Niitä ammuskellaan tai tapetaan ja leikataan korvat pois, niin ettei niistä varmuudella tunnista omistajaa.

        Poromiehiä uhkaillaan ja haukutaan laiskoiksi maanomistajien siivelläeläjiksi, vaikka tosiasiassa he tekevät raskasta työtä luonnonarmoilla vain parin euron tuntipalkalla. Facebookiin on perustettu ryhmiä, joissa vaaditaan poronhoidon lakkauttamista.

        Poronhoito on kuitenkin merkittävä elinkeino pohjoisilla alueilla. Vaikkei siitä poromiesten omaan taskuun jää paljoakaan rahaa, se työllistää suuren määrän eri alojen ihmisiä ja tuo toimeentuloa lähialueelle.

        Niinpä meidän pohjoisen ihmisten pitäisi arvostaa myös poromiehiä ja olla ylpeitä siitä että meillä vielä on tämä alkuperäiselinkeino olemassa.


      • päivärahapellekö

        Alottaja kairatonmies on todellinen tulevaisuuden kuva siitä mihin ihmiskunta on vajoamassa kun se vieraantuu luonnosta. Senjälkeen ollaankin yliviisaita ja selostetaan miten pöhlöja ovatkaan maaseudun ihmiset.
        Taitaapi olla niitä VIHERVASSUREITA koko rökäle? Arvostelee muita, mutta itsestä ei polosesta ole mihinkään muuta kuin päivärahalla lököttelyyn.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      91
      3942
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      97
      3307
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      125
      2617
    4. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      207
      1938
    5. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      20
      1774
    6. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      80
      1675
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      95
      1668
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      110
      1529
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1291
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      57
      1192
    Aihe