Kielipolitiikasta

Tohmis

Tohmajärvellä on ehdotus että 5 ja 6-luokkalaiset siirretään ensi syksystä alkaen yläasteelle sen takia että ala-asteilla on muka ahdasta. Taitaa johtua vain siitä että ensi syksystä alkaen tulee ruotsi pakolliseksi jo 6-luokalla eikä ala-asteen opettajat osaa ruotsia niin oppilaat on pakko siirtää yläasteelle. Mitä varten tätä ruotsia oikein opiskellaan kun opettajatkaan eivät osaa ja en ole kuullut ruotsinkieltä pohjois-karjalassa kuin viimeksi 80-luvulla Joensuun rautatieasemalla.

5

216

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asian viereen, mutta lähelle kuitenkin. Jostain silmiini sattui tutkimus, miten opettajan käyttäytymisellä on suuri merkitys oppilaan koulussa viihtyvyyden ja oppimisen kanssa. Usein opettajat kertovat, miten ovat kutsumusammatissa,- mutta omaavatko he kykyjä opettamiseen. Monasti jo persoonallisuus / kasvamattomuus näkyy ja vaikuttaa opetukseen. Ei ihmisen tulisi hakeutua kutsumukseensa,- jos ei omaa kykyjä / lahjakkuutta kutsumustansa kohtaan-
      Esim. jos opettajan käyttäytyminen on samalla tasolla kuin murrosikäisen oppilaan, niin lopputuloksen jokainen arvannee. Monasti edes ikä ei muuta persoonallista kieltistä käyttäytymistä.

    • > Mitä varten tätä ruotsia oikein opiskellaan kun opettajatkaan eivät osaa ja en ole kuullut ruotsinkieltä pohjois-karjalassa kuin viimeksi 80-luvulla Joensuun rautatieasemalla.<

      Niimpä. Tuossapa piiiitkään vaivannut asia näillä korkeuksilla. Niin, mitä hyötyä ja kehitystä tukevaa on ruotsinkielen oliskelu Itä--Suomessa? Jos huomioimme tämän ajan ja tulevaisuuden, niin Venäjän kielen opiskelu tukisi jo hyvinvointiamme. Monella alalla Venäjän kielen osaaminen olisi positiivinen tekijä.

      Jotenkin tänä aikana on hukassa yhteiskuntamme / elinympäristömme hyvinvoinnin vaaliminen.
      Jokainen ymmärtää ja uskoo, miten kehitysmaiden kehityminen alkaa ihmisten kouluttamisen kautta . Tavallaan ymmärrystaso laajenee ja jo tällä on vaikutuksensa hyvinvoinnin lisääntymiseen.
      Vaikka maamme ylpeilee koulutustasollaan ulkomaihin verraten, niin tämä tie on katoamassa ja ainut syy ei ole määrärahojen supistamiseen liittyvät tekijät,- vaan sokeus kokonaisuuden näkemisestä. Esim. sillä olisi jo merkityksenä, jos opettajiksi pyrkijöillä olisi sopivuustesti alalle kuten on poliiseilla, lentäjillä ( matkustajakoneen) ja monella muulla alalla. Opettajan opetustehtävään / alueeseen liityy läheisesti ihmisen geneettisyys ( opetettavan) ja yksin tämä tekijä vaatii opettajalta määrätynlaista persoonallisuutta.

      Todellisuudessa sukupolvien kehitys vaikuttaa jo maamme kilpailukykyyn. Mitä paremmin koulutettu väestö, sitä parempi kilpailukyky. Väitämpä, miten kouluttamattomuus / väärä koulutus vaikuttaa jo ihmisen stressin tasoon, jolla taas on vaikutuksensa lähes kaikkeen kehitykseen. Tähän aikaan ja tulevaan.

    • kkkkkkkkkkkpppppppp

      Ei kai niitä pelkän ruotsin kielen opetuksen takia siirretä. Helpommin se ope siirtyy.

      • Niin, eikä ruotsinkielen opiskelun laajentaminen liene ainakaan päättäjiemme aikaansaannosta. Kunnanjohtajahan anoi ruotsalaisuuden vaihtamista venäjän kieleen, mutta huonolla menestyksellä.


    • Äiti33

      Muutokselle aina löytyy vastustusta. Entä, jos ehdotetaan vanhempien viettävän aikaa lastensa kanssa, harrastava yhdessä, valvovan missä ja miten lapset/nuoret viettää aikaa. Vastustetaanko?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      388
      952
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      875
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      220
      767
    4. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      706
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      70
      680
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      70
      659
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      645
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      36
      630
    9. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    10. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      43
      591
    Aihe