Rakkauden olemus

Kun luin tätä palstaa, sieltä mielestäni puuttui jotain - ehkä jotain rakkauden syvimmästä olemuksesta. Yksiyiskohtia kyllä. -Liian usen mielestäni, rakkaus sekoitetaan sukupuolisiin tunteisiin, jopa tarpeisiin, himoon. Minusta - riippumatta siitä, onko rakkaus pättynyt tai ei, sen keskeinen tuntomerkki on kokemus ihmeestä, jopa armosta.

6

790

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tem!

      kyllä se vain näin on
      Tässä vähän vahvistusta:(rakkaudesta.)
      Haluan tuntea,että sinä tarvitset minua sellaisena kuin minä olen.
      Haluan tuntea itseni haavoittuvaksi.
      Haluan tuntea että sinä et tule koskaan loukkaamaan minua.
      Haluan tuntea sinun vahvuutesi.
      Haluan tuntea,että voinkertoa sinulle sen,
      mitä eniten haluan kertoa.
      Haluan tuntea itseni avoimeksi.
      Haluan tuntea hellää villiyttä kanssasi.Haluan tunten olevani yhtä kanssasi.
      Haluan tuntea etteimikään ole koskaan ollut parempaa kuin tämä.
      Haluan tuntea kepeyden pulpahtelevan sydämessäni.
      Haluan tuntea syvällisyyttä.
      Haluan tuntea ykseyttä.

    • kirjoitit kauniisti

      Kyllä sukupuoliset tarpeet ja rakkaus voidaan sekoittaa helposti. Olen kans miettinyt mikä erottaa ne toisistaan. Rakkaus säteilee sydämestä ja himot heräävät alempaa. Kyllähän sen tunteekin jo. Jonkun katseesta voi heijastua lämpö ja välittäminen, toisen taas vihreä hehkuinen himo. Monesti sen näkee katseesta.

      Kyllä rakkauteen liittyy kokemus ihmeestä ja armosta. Siksi sitä ei saisikaan ylenkatsoa ja pilkata. Armo on myös sitä, että saamme itse ensin tuntea olevamme rakastettuja, vasta sitten pystymme rakastamaan muita. Kun ymmärrämme sen rakkauden määrän jonka vastaanotamme, se tekee meistä pieniä ja nöyriä. Mikään ei ole itsestään selvää.

      Tosin pelko on esteenä kohdata rakkaus. Sillä rakkaudessa ei ole pelkoa. Monesti seksi tuo esiin pelkoja ja voi mutkistaa suhteita, ainakin aluksi.

      • Anna

        Aivan totta ja kaikenikäiset ihmiset tuntuvat sortuvan tähän ajatteluun ts. se ei ole vain nuorten "ongelma".
        Olen vain siitä eri mieltä, että mielestäni pitää osata rakastaa itseään (terveellä tavalla), ja olla sinut itsensä kanssa, jolloin pystyy rakastamaan myös toista "oikein", eli pyyteettömästi kaikkensa antaen, jolloin siitä (rakkaudesta) myös "saa" eniten. Eli ei ole edellytys se, että saat jonkun toisen rakkautta. (oliko vähän epäselvästi?) Rakkaus itsessään on kyllä todellinen ihme jota ei voi edes selittää ja toivoisinkin kaikkien saavan sen joskus kokea. Niillä tunteilla ei ole mitään tekemistä himon tai alkuihastuksen kihelmöivien tunteiden kanssa, rakkaus on niin kokonaisvaltaista.
        Myöskään seksiä ei pitäisi sotkea rakkauteen, rakastuneena vain rakastelet ja se henkinen yhteenkuuluvuus yhdistettynä fyysiseen nautintoon saa ihmisen sellaiseen ekstaasiin, että se voittaa mennen tullen parhaankin seksin.


      • härrigyyd!

        kyllä se on kuulkaas ihmiset niin että rakastetun haluaminen seksuaalisesti ei todellakaan ole mitään himoa.
        rakastamaansa ihmistähän sitä oikein intohimoisesti haluaakin.se nyt on fakta.


      • sitä
        härrigyyd! kirjoitti:

        kyllä se on kuulkaas ihmiset niin että rakastetun haluaminen seksuaalisesti ei todellakaan ole mitään himoa.
        rakastamaansa ihmistähän sitä oikein intohimoisesti haluaakin.se nyt on fakta.

        haluta ja himoita myös rakastettuaan. Vai voiko?
        Eikö rakastetun haluaminen seksuaalisesti ole mitään himoa? En tiedä.

        Kertooko, jo sana "intohimoinen halu", innokkuudesta himoita, haluta?

        Nämä ovat vain kysymyksiä ottamatta kantaa puoleen jos toiseen.


      • kuin luuleekaan
        sitä kirjoitti:

        haluta ja himoita myös rakastettuaan. Vai voiko?
        Eikö rakastetun haluaminen seksuaalisesti ole mitään himoa? En tiedä.

        Kertooko, jo sana "intohimoinen halu", innokkuudesta himoita, haluta?

        Nämä ovat vain kysymyksiä ottamatta kantaa puoleen jos toiseen.

        Mitenkään väheksymättä ihmisen tai muunkaan luontokappaleen fyysisiä tarpeita tai niiden välttämättömyyttä elämän jatkumiselle, on kyllä aiheellista joskus tehdä selvä ero nykykäsitysten, enimmältään viihteen, TV:n elokuvan jne. esittämän "rakkauden", ja sanan varsinaisen merkityksen välillä. Aiheellisesti kreikan kieli erotti asiaa kolmella eri sanalla. Kyllä suomenkielikin tarvitsisi vähintään saman, mieluummin enemmän. Itsekään en tunne omia tunteitani kuvaaviksi sanaa jota käytetään tarkoittamaan jotain aivan muuta. Odotan, että kielilahjakkuudet täsmentävät tunteiden asteikkoa myös kielessä - ilman lainasanoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      42
      4935
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      18
      3656
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      69
      3453
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      101
      2808
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      86
      2680
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2630
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      16
      1713
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1556
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      201
      1438
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      152
      1321
    Aihe