Roskapussi oli vuotanut parkettilattialle, ja siitä jäi ikävä läikkä, vissiin ehtinyt jo imeytyä lattiaan, vaikka ei ollut siinä kuin hetken. Saakohan sitä enää mitenkään korjattua..? Vinkkejä toivottaisiin... :-)
Parketissa kosteusvaurioläikkä --> voiko poistaa??
3
10772
Vastaukset
- Lex1975
Ei saa. Joko koko parketin hionta/uusinta (jos ei rajoitu yhteen huoneeseen) tai paikkakorjaus alk noin 55e/h. Jos kuivaajalla yrittää fiksata, tumma läntti jää. Sori, mutta kuka idiootti muuten jättää huokoiselle parketille roskapussia ylipäätään...roskat viedään ulos. Parempi kun et mene itse sorkkimaan, tulee vaan pahempää jälkeä. Onko kosteutta alusrakenteessa asti?
- klikkaamuakinjooko
Parketti voi vaaleta hieman kun kuivuu, mutta sille ei voi tehdä muuta kuin vaihtaa tai hioa, jos läiskä vaivaa. Mulla meni koko eteinen vaihtoon kun jätin kerran märät saappaat vuokrakämpän lattialle. Maksoi mulle vuokravakuuden plus 500 e korvausta yli :/ kun en tajunnu kotivakuutuksesta hakea.
- Urakoitsijamies
Jos läikkä on ihan listojen reunassa, sen voi ehkä paikallisesti korjata. Muussa tapauksessa menee parketti uusiksi, koska paikallinen korjaus ei koskaan ole samanvärinen eikä samanlainen kuin entinen parketti eli ei istu siihen.
Olen muutaman casen tehnyt, ja kokohionnaksi meni. Jos parkettia on jo hiottu, saattaa olla ettei se enää kestä, joten uusi parketti vaihtoehtona.
Kannattaa ottaa arvio.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 467645
- 334223
- 573715
- 503200
- 172876
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons652581- 562427
- 512388
- 402339
- 162286