Miten järkevästi neljä muuttujaa Excel-taulukkoon?

Hintaseurantataulukko

Hei!

Yritän aivan maallikkona tehdä kotibudjettiimme pientä hintaseurantataulukkoa.

Tarkoistus on listata:

1) neljä eri ruokakauppaa, jotka ovat kotimme lähellä
2) noin 30 tavallisinta ruokakorimme tuotetta
3) tuotteiden hinnat eri kaupoissa
4) päivämäärä milloin hintatieto on kerätty (tarkoitus ei ole juosta samana päivänä kaikkia kauppoja läpi vaan kerätä hintatieto kuitista, eli kaikista kaupoista ja joka päivälle merkintöjä ei tule

Ehkä olen nyt vain liian väsynyt.. mutta en saa nyt tolkkua,
miten taulukko olisi järkevä laatia!?

Voiko neljän muuttujan taulukkoa edes tehdä Excelillä?
(Access ehkä, mutta olen unohtanut sen käytön, nyt liian iso työ opetella sitä.)

Yritin laittaa pystysarakkeelle A2-A31 tuotteet ja sitten yläriville B2-B4 kaupat, soluihin tulisi sitten hinnat, mutta.. minne tungen päivämäärän jona ao hinta oli voimassa..

Ajatus oli, että silmäyksellä näkisi miten esim. 3 kuukauden tai vuoden seuranassa, onko joku tuote jossain kaupassa jatkuvasti edullisempi kuin muissa.

Tahtoisin pitemmällä juoksulla seurata hintoja ja yrittää pitää lantit koossa ja kantaa ne edullisimpaan puotiin..

Kiitos jos joku saa kiinni ja oikoo, sitä mitä väsynyt johtokeskukseni tässä yrittää yhden päreen valossa vielä yösydännä ratkoa! :)

7

445

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kommentti soluun- tai sitten koodia peliin...

      Keep EXCELing
      @Kunde

      • Hintaseurantataulukko

        Kiitos kommenttikommentistasi! :)

        Kommenttihan on kyllä aika kätevä,
        jättää pienen kolmion soluun näkyviin ja
        muistaakseeni hiiren päälle laittamalla saa näkyviin.

        Tuo voisi olla yksi ja kohtuuhelppo ratkaisu!
        Kommentin taakse voisi jemmata neljästä sen vähiten tärkeän
        ja tässä tapauksessa se voisi olla päivämäärä.

        Koodi olisi kiva, mutta ei vielä näillä taidoilla onnistu. ;)


      • saa sen kolmion pois näkyvistäkin ihan asetuksilla. Kommenttiinhan voit laittaa edelliset päiväykset ja hinnat kanssa.
        Koodilla sitten taas helppo toteuttaa lähes mitä vaan ja vaikka tuo edellä mainitsemani esim. 3 vikaa hintaa ja päiväystä automaattisesti.


    • yksivaihtoehtoko

      Miten olisi jos tekisit ensin yhden taulukon jossa olisi vaikkapa tuoteet pystysarakkeella ja päivämäärät vaakaan (taikka miksei toisinkinpäin) ja teet sitten tästä 3 kopiota (välilehteä) ja nimeät nyt nämä 4 eri kauppaketjulle. Sitten teet yhteen uuteen välilehteen koontitaulukon. Sinne on helppo laskea keskihinnat kaupoittain, MIN/MAKS, ym,ym.....

      • Hintaseurantataulukko

        Kiitos kommentistasi! :)

        Nuo MIN/MAX olisikin hyvä muistutella mieleen!
        Excel on vain kotikäytössä, niin pääsee taidot ruostumaan vaikka
        kursseja onkin käyty.

        Tässä omassa tapausksessani päivämäärää ehkä ei kannata laittaa kummallekaan "akselille" (mikä oikea termi.. ?), sillä kaupassa käydään
        harvakseeltaan ja epäsäännöllisinä päivinä. Joten jos kuukauden kaikki päivät
        olisi mukana, jäisi paljon tyhjiä kohtia.

        Mikä on sen toiminnon nimi, jossa voi muistaakseni myös eri työkirjan sivulla olevaa dataa jotenkin vertailla keskenään? (Vai sotkeutuukohan muistini johonkin Accessin toimintoon?)


      • pitäisonnistua
        Hintaseurantataulukko kirjoitti:

        Kiitos kommentistasi! :)

        Nuo MIN/MAX olisikin hyvä muistutella mieleen!
        Excel on vain kotikäytössä, niin pääsee taidot ruostumaan vaikka
        kursseja onkin käyty.

        Tässä omassa tapausksessani päivämäärää ehkä ei kannata laittaa kummallekaan "akselille" (mikä oikea termi.. ?), sillä kaupassa käydään
        harvakseeltaan ja epäsäännöllisinä päivinä. Joten jos kuukauden kaikki päivät
        olisi mukana, jäisi paljon tyhjiä kohtia.

        Mikä on sen toiminnon nimi, jossa voi muistaakseni myös eri työkirjan sivulla olevaa dataa jotenkin vertailla keskenään? (Vai sotkeutuukohan muistini johonkin Accessin toimintoon?)

        Kun käyt kaupassa, kirjaat päivämäärän ja hinnat seuraavalle tyhjälle riville kyseisen kaupan välilehdellä. Tyhjiä rivejä ei ole pakko jättää


    • muuanmies4

      Ja sitten on vielä Pivot-mahdollisuus: yksi tai kaksi noista muuttujista raporttisuodatin-kenttään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      139
      3877
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      336
      2792
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2219
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      45
      2073
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      14
      1803
    6. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      11
      1595
    7. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      147
      1321
    8. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      93
      1232
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      90
      1053
    10. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      54
      1031
    Aihe